Tempo wzrostu płac nadal dwucyfrowe; popyt na pracę pozostaje umiarkowany (opinia)
Dane o płacach i zatrudnieniu w listopadzie były zbliżone do oczekiwań rynku. Tempo wzrostu płac pozostaje dwucyfrowe, a popyt na pracę umiarkowany - oceniają ekonomiści w komentarzach po danych GUS.
ING (X):
"Wzrost płac nadal dwucyfrowy (10,5 proc. rdr w listopadzie) pomimo wysokiej bazy i niższej niż przed rokiem liczby dni roboczych. Pomogły premie w górnictwie. Zatrudnienie spadło o 0,5 proc. rdr (5tys. etatów więcej względem października). Rynek pracy wygląda ok. Bezrobocie pozostaje rekordowo niskie".
POLSKIE INSTYTUT EKONOMICZNY (X):
"Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w listopadzie o 10,5 proc. rdr. Tempo wzrostu spowolniło względem poziomów znanych z ostatnich dwóch lat. Średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw wynosi obecnie 8.478 zł. Skala podwyżek w przemyśle i usługach jest porównywalna.
Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw jest niewielki. W listopadzie firmy zmniejszyły liczbę etatów o 0,5 proc. rdr. Największe redukcje obserwujemy w branżach mocniej dotkniętych niedawnym spowolnieniem, takich jak przemysł. Lepiej radzą sobie branże usługowe, w tym związane z wypoczynkiem.
Popyt na pracę wciąż pozostaje umiarkowany. Na koniec III kw. w gospodarce narodowej wolnych było 114,3 tys. miejsc pracy – o 2,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają przedsiębiorstwa budowlane i z branży ICT. Ich popyt jest jednak wyraźnie niższy niż przed pandemią. Dane pozbawione wahań sezonowych wskazują, skala zapotrzebowania na pracowników pozostaje na zbliżonym poziomie od początku 2023 r."
******
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 r. wyniosło 8.478,26 zł, co oznacza wzrost o 10,5 proc. rdr i o 1,9 proc. mdm - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali wzrostu wynagrodzeń o 10,0 proc. rdr i o 1,5 proc. mdm.
Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,5 proc. rdr i wzrosło o 0,1 proc. mdm. Tu ekonomiści oczekiwali spadku o 0,6 proc. rdr i braku zmian mdm. (PAP Biznes)
pat/ osz/