TYDZIEŃ NA RYNKACH: CPI i wyniki banków w USA, PKB Niemiec i Chin, CPI w CEE i UK, minutes EBC

Rynki pozostaną w najbliższych dniach pod wpływem mocnego odczytu payrolls z USA, gdzie w tym kontekście analizowany będzie odczyt CPI i wypowiedzi bankierów z Fed. Dane o inflacji napłyną także z regionu CEE i z UK. Chiny i Niemcy podadzą odczyty PKB za 2024 r. EBC opublikuje minutes z posiedzenia w XII. W Stanach banki rozpoczną sezon wynikowy.


Njaprawdopodobniej do środowych wskazań CPI ze Stanów rynki pozostaną pod wpływem piątkowych odczytów z amerykańskiego rynku pracy, które syngalizują, że pozostaje on rozgrzany. Po piątkowych parolls indeksy na Wall Street spadły 1,5-2 proc., niwelując całość tegorocznych wzrostów, dolar kontynuował marsz w stronę parytetu z EUR (umocnienie o 0,55 proc.), a rentowności Treasuries wzrosły na krótkim końcu krzywej o 12 pb. (2Y), a na dłuższym o 8 pb. (10Y).

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA (payrolls) wzrosła w grudniu najmocniej od marca - o 256 tys., a rynek oczekiwał jedynie 165 tys. Stopa bezrobocia w USA nieoczekiwanie spadła o 0,1 pp. do 4,1 proc. Inne badanie pokazało z kolei, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów wzrosły do 3,3 proc. - najwyżej od 2008 r.

Po danych inwestorzy przesunęli oczekiwania co do najbliższego cięcia stóp proc. przez Fed dopiero na wrzesień-październik.

W tym kontekście środowe dane CPI, choć Fed celuje w inną miarę inflacji - deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE), potencjalnie mogą być źródłem dodatkowej zmienności na rynkach. Konsensus zakłada odczyt CPI za grudzień na poziomie 0,3 proc. mdm, tyle samo co miesiąc wcześniej, a dla bazowego 0,2 proc. mdm vs 0,3 proc. poprzednio. W ujęciu rdr ekonomiści prognozują wzrost wskaźnika do 2,9 proc. z 2,7 proc., a bazowego bez zmian na poziomie 3,3 proc.

Dane o inflacji napłyną w najbliższych dniach także ze strefy euro (drugi odczyt), a także z Wlk. Brytanii oraz Węgier, Rumunii i Czech.

W piątek nad ranem czasu polskiego statystycy z Chin podadzą odczyt PKB za IV kw. Rynek oczekuje wzrostu o 5,0 proc. rdr, co w ujęciu całorocznym oznaczałoby 4,9 proc., o 0,1 pp. poniżej oficjalnego celu rządu.

W środę dane o PKB za 2024 r. przedstawi niemiecki Destatis. Konsensus zakłada drugi z rzędu spadek dynamiki niemieckiej gospodarki - o 0,2 proc. wobec -0,3 proc. w 2023 r. To dopiero drugi przypadek dwóch lat z rzędu recesji w Niemczech od 1961 r., po epizodzie spadku PKB w latach 2002-2003.

W czwartek o 13.30 Europejski Bank Centralny opublikuje minutes z grudniowego posiedzenia, na którym 4. raz z rzędu obniżono stopy procentowe - o 25 pb. Prezes bankku Ch. Lagarde informowała wówczas, że na posiedzeniu była dyskusja o obniżce o 50 pb. - inwestorzy będą szukali w minutes szczegółów w tej sprawie.

DECYZJA BANKU RUMUNII

W Rumunii w środę bank centralny podejmie decyzję o stopach procentowych. Przy spodziewanej stabilizacji inflacji w grudniu na poziomie 5,1 proc. i luźnej polityce fiskalnej, rynek nie spodziewa się zmiany stopy referencyjnej z poziomu 6,50 proc.

"Ryzyko dla perspektyw gospodarczych Rumunii wynikające z ekspansywnej polityki fiskalnej - które NBR podkreślał już w swoim raporcie o inflacji z listopada 2024 r. - naszym zdaniem jeszcze wzrosło, biorąc pod uwagę wyzwanie związane z wdrożeniem poważnej korekty fiskalnej w okresie zwiększonej niepewności politycznej" - wskazują w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Goldman Sachs.

Rumunia zakończyła ubiegły rok z deficytem sektora gg w wysokości ok. 8,6 proc. PKB z powodu wyższych wydatków związanych z decyzjami wyborczymi, wzrostem emerytur, płac oraz inwestycji infrastrukturalnych. Rumunia planuje zmniejszyć deficyt do około 7 proc. PKB w br.

W ocenie ekonomistów ING uporczywa inflacja będzie jednak głównym argumentem dla Narodowego Banku Rumunii za utrzymaniem stóp bez zmian.

"Spodziewamy się stosunkowo neutralnego komunikatu, podkreślającego niepewność związaną z przyjęciem ustawy budżetowej na 2025 r., niejasne perspektywy cen energii i niestabilny kontekst zewnętrzny. Ponieważ inflacja w 2025 r. prawdopodobnie wyniesie średnio blisko 5,0 proc., znacznie powyżej celu inflacyjnego NBR na poziomie 2,5 proc., widzimy ograniczony zakres łagodzenia polityki w 2025 r. i obecnie zakładamy jedynie 50 pb. obniżek stóp w drugiej połowie roku" - napisano w zapowiedzi tygodnia ING.

STARTUJE SEZON WYNIKOWY W USA

Tradycyjnie sezon wyników na Wall Street rozpoczynają największe amerykańskie banki inwestycyjne, a tuż po nich kolejne duże spółki przedstawią swoje raporty za IV kw. 2024 r.

W środę zaraportują: JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup, Goldman Sachs, BNY oraz Blackrock.

W czwartek zaś: Bank of America, Morgan Stanley, a także TSMC, UnitedHealth, US Bancorp i Infosys.

W centrum uwagi, podobnie jak w ostatnich kwartałach, znajdują się spółki technologiczne i sektory z nimi powiązane. Inwestorzy szukać będą odpowiedzi na pytania, czy silne wzrosty zysków z poprzednich okresów wśród kluczowych gigantów ("Wspaniała Siódemka"), czerpiących profity z szybkiego rozwoju AI, będą utrzymane oraz czy zyski rozszerzają się na inne sektory, podczas gdy większość z 23-proc. zwyżki S&P500 w 2024 r. (drugi rok z rzędu powyżej 20 proc.) wynikała właśnie z hossy na kilku technologicznych spółkach o najwyższych wagach w indeksie.

Na konferencjach wynikowych inwestorzy będą szukać, co amerykańskie spółki sądzą o możliwym wpływie proponowanej przez nadchodzącą administrację Donalda Trumpa protekcjonistycznej polityce celnej oraz o zapowiadanej deregulacji, czy obniżkach podatków.

Wg prognoz analityków (LSEG), wśród spółek notowanych w S&P500 sektor finansowy ma znaleźć się na drugim miejscu pod względem dynamiki wzrostu zysków w IV kw. ub. roku (17,5 proc. rdr), po usługach telekomunikacyjnych (22,6 proc. rdr), a przed sektorem IT (15,3 proc.). Najgorzej miał poradzić sobie sektor energetyczny (-27,1 proc.), a stawkę zamykają ponadto spółki przemysłowe (-3,5 proc.) i dostarczające dobra podstawowe (-1,4 proc.). Łącznie firmy z S&500 mogły wypracować blisko 9,6-proc. wzrosty zysków wobec 9,1 proc. w III kw.

Stratedzy Deutsche Banku spodziewają się wzrostu zysku spółek notowanych w S&P500 w IV kw. o 13 proc. W ujęciu sektorowym megacapy mają osiągnąć 26-proc. wzrosty, a spółki finansowe 12-proc. Najgorzej ma radzić sobie energetyka z 28-proc. spadkiem wyniku finansowego.

Analitycy Goldman Sachs spodziewają się wzrostu indeksu S&P500 do końca roku do 6.500 pkt., co względem piątkowego zamknięcia oznaczałoby zwyżkę o 11,5 proc. Ich zdaniem wzrost zysków na akcję amerykańskich spółek w 2025 wyniesie 11 proc. i 7 proc. w 2026 r.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 13-17 stycznia (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA

Dzień wolny: Japonia.

3.00 - Chiny - import, eksport za XII4.15 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a i członka Rady Prezesów EBC O. Rehna

8.00 - Turcja - sprzedaż detaliczna, saldo handlowe za XI

9.00 - Czechy - sprzedaż detaliczna za XI, CPI za XII

10.00 - Czechy - saldo C/A za XI, wystąpienie wiceprezes Narodowego Banku Czech E. Zamrazilowej 17.00 - USA - oczekiwania inflacyjne Fed Nowy York za XII

WTOREK, 14 STYCZNIA

0.50 - Japonia - saldo C/A za XI

2.30 - Japonia - wystąpienie wiceprezesa BoJ R. Himino

8.00 - Rumunia - CPI za XI

8.30 - Węgry - CPI za XII, produkcja przemysłowa z XI

8.35 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a

9.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC R. Holzmanna

9.30 - UK - wystąpienie członkini BoE S. Breeden

10.00 - Włochy - produkcja przemysłowa za XI

12.00 - USA - indeks optymizmu małego biznesu NFIB za XII

14.30 - USA - PPI za XII

16.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Kansas J. Schmida

21.05 - USA - wystąpienie prezesa Fed NY J. Williamsa

ŚRODA, 15 STYCZNIA

0.50 - Japonia - podaż pieniądza M2

4.15 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a

8.00 - Rumunia - produkcja przemysłowa za XI

8.00 - Niemcy - PPI za XII

8.00 - UK - CPI, PPI za XII

8.45 - Francja - HICP za XII (fin.)

9.00 - strefa euro - wystąpienie wiceprezesa EBC L. de Guindosa

9.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy

9.35 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC P Vujcica

10.00 - Niemcy - PKB i saldo gg za 2024 r.

11.00 - strefa euro - produkcja przemysłowa za XI

13.00 - USA - tygodniowe nowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.00 - Węgry - minutes z posiedzenia banku centralnego

14.30 - Rumunia - decyzja ws. stóp procentowych

14.30 - USA - CPI i płace za XII, indeks aktywności okręgu Nowy York Empire Manufacturing za I

15.00 - Kanada - sprzedaż domów na rynku wtórnym za XII

15.20 - USA - wystąpienie prezesa Fed Richmond T. Barkina

16.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Minneapolis N. Kashkariego

17.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed NY J. Williamsa

17.30 - UK - wystąpienie członka BoE A. Taylora

18.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Chigago A. Goolsbee

20.00 - USA - Beige Book Fed

CZWARTEK, 16 STYCZNIA

0.50 - Japonia - PPI za XII

8.00 - Niemcy - HICP i CPI za XII (fin.)

8.00 - Rumunia - płace za XI

8.00 - UK - miesięczny PKB, produkcja przemysłowa i budowlana, saldo handlowe - za XI

10.00 - Włochy - HICP za XII (fin.)

11.00 - Włochy - saldo handlowe za XI

13.30 - strefa euro - minutes EBC

14.30 - USA - sprzedaż detaliczna za XII, indeks aktywności w okręgu Philadelphia i NY za I, tygodniowe nowe zasiłki dla bezrobotnych

16.00 - USA - zapasy niesprzedanych towarów za XI, indeks aktywności rynku nieruchomości NAHB za I

PIĄTEK, 17 STYCZNIA

2.30 - Chiny - ceny nieruchomości za XII

3.00 - Chiny - PKB za IV kw., produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i nieruchomości za XII 8.00 - UK - sprzedaż detaliczna za XII

9.00 - Czechy - PPI za XII

9.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Escriva

10.00 - strefa euro - saldo C/A za XI

11.00 - strefa euro - HICP i CPI za XII (fin.)

14.30 - USA - rozpoczęte budowy domów i wydane pozwolenia na budowę za XII

15.15 - USA - produkcja przemysłowa za XII

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5445 0,37%
1 EUR 4,2791 0,28%
1 GBP 5,0328 0,64%
100 JPY 2,6314 0,66%
1 USD 3,7652 0,19%