TYDZIEŃ NA RYNKACH: Decyzja Fed, payrolls, wyniki na Wall Street, PKB i inflacja w eurolandzie, deal USA-UE

Rytm na światowych rynkach finansowych w ostatnim tygodniu lipca wyznaczać będą: decyzja Fed, raporty finansowe największych spółek technologicznych na Wall Street, a także dane makro z eurolandu i USA (payrolls, PKB i inflacja). Inwestorzy oceniać również będą od poniedziałku wyniki negocjacji handlowych USA-UE.


Głównym wydarzeniem tygodnia będzie środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Będzie ona interpretowana w kontekście presji, jaką administracja Białego Domu wywiera na prezesa Fed Jerome'a Powella. Trump obwinia go za rzekomo zbyt wysokie stopy procentowe, domagając się natychmiastowych obniżek stóp nawet o 300 pb. lub więcej i czasami sugeruje możliwość zwolnienia go ze stanowiska. W ub. tygodniu Trump zadeklarował jednak, że tego nie uczyni.

W najbliższą środę FOMC kolejny raz wstrzyma się najprawdopodobniej z obniżką stóp (od grudnia 2024 r. pozostają one w przedziale 4,25-4,50 proc.), chcąc poczekać na efekty inflacyjne podwyżek ceł przez USA na globalnych partnerów handlowych. Rynek w pełni wycenia ruch o -25 pb. dopiero na październik, a kolejny, w tej samej skali, na styczeń 2026 r.

Tym razem jednak decyzja prawdopodobnie nie będzie jednogłośna - członek zarządu Fed Ch. Waller niedawno zdecydowanie opowiedział się za obniżką stóp na najbliższym posiedzeniu. Z wypowiedzi członkini zarządu M. Bowman również wynika, że jest ona otwarta na szybszą redukcję stóp.

"Przed końcem bieżącego roku prawdopodobnie nastąpi obniżka stóp procentowych. Zaufanie konsumentów osłabło, a wydatki uległy spowolnieniu w związku z obawami o spadek siły nabywczej gospodarstw domowych (...) oraz obawami o ochłodzenie rynku pracy. W tym kontekście prawie 90 proc. wszystkich miejsc pracy utworzonych w ciągu ostatnich dwóch i pół roku powstało w zaledwie trzech sektorach: administracji publicznej, rekreacji i hotelarstwie oraz prywatnej edukacji i służbie zdrowia. Wszystkie pozostałe sektory, które są kluczowymi motorami cyklu wzrostu gospodarczego w USA – technologia, usługi biznesowe, produkcja, budownictwo itp. – stworzyły w tym okresie średnio tylko 23,2 tys. miejsc pracy miesięcznie" - oceniają ekonomiści ING J. Knightley i Ch. Turner w zapowiedzi tygodnia.

"Jeśli chodzi o inflację, uważamy, że cła są jednorazową korektą cen, a miesięczne wskaźniki szybko spadną do bardziej korzystnych poziomów w dalszej części roku. Koszty energii są ograniczone, a słabszy rynek pracy oznacza, że wzrost płac, który przyczynił się do przyspieszenia inflacji w latach 2021/22, nie jest wystarczająco silny, aby miało to miejsce również tym razem. Ponadto zmieniająca się dynamika rynku nieruchomości oznacza, że koszty mieszkaniowe, które były głównym motorem inflacji w ostatnich latach, będą w coraz większym stopniu stanowić źródło presji deflacyjnej w miarę umiarkowanego wzrostu czynszów" - dodali.

Niedługo przed decyzją Fed będzie miał okazję zapoznać się z pierwszym szacunkiem PKB za II kw., który może pokazać jak niepewność związana z polityką celną przełożyła się na aktywność w gospodarce, po dość słabym pierwszym kwartale, w którym gospodarka USA skurczyła się o 0,5 proc. (SAAR). Rynek oczekuje na II kw. odczytu PKB +2,5 proc. SAAR.

"Po kilku latach silnego wzrostu gospodarka amerykańska nie radzi sobie już tak dobrze. Częściowo wynika to z ceł, które spowodowały niepewność i ostrożność, a obecnie generują również koszty dla przedsiębiorstw i konsumentów. Ponadto rygorystyczna polityka imigracyjna znacznie ograniczyła imigrację, co osłabia popyt. Problemy z danymi utrudniają ponadto oszacowanie, o ile spowolniło tempo wzrostu. Biuro Analiz Ekonomicznych ma wyraźne problemy z pełnym uchwyceniem skutków polityki celnej USA. Chociaż dane wskazują, że import znacznie wzrósł w okresie poprzedzającym podwyżki ceł, nie zostało to zrównoważone przez zwiększone gromadzenie zapasów lub wzrost konsumpcji towarów importowanych ze względu na opóźnienia w zbieraniu danych i ich niekompletność" - oceniają ekonomiści Commerzbanku.

"Spodziewamy się wzrostu PKB o 2,3 proc. SAAR w drugim kwartale. Z powodów opisanych powyżej sensowne jest spojrzenie na ostatnie dwa kwartały łącznie. Średnio wzrost wyniesie zatem nieco ponad 1 proc. Nie będzie to recesja, ale nie będzie też powodem do radości" - dodano.

Tradycyjnie w pierwszy piątek miesiąca napłyną kluczowe dane z rynku pracy USA - za lipiec. Rynek oczekuje przyrostu nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych (payrolls) o 101 tys. po 147 tys. poprzednio, przy 3-miesięcznej średniej kroczącej 150 tys. Stopa bezrobocia w Stanach ma wg konsensusu wzrosnąć do 4,2 proc. z 4,1 proc.

Inwestorzy od poniedziałku dyskontować będą także wyniki negocjacji handlowych UE-USA. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła po w niedzielę wieczorem po zawarciu umowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, że 15-procentowa stawka celna obejmie przeważającą część eksportu UE do USA, w tym samochody. Według niej obie strony zniosą cła na samoloty, niektóre chemikalia, leki generyczne i produkty rolne.

Dodatkowo UE zobowiązała się do zakupu energii z USA o łącznej wartości 750 mld euro. Ma to oznaczać, że UE będzie kupować rocznie LNG za 250 mld dolarów przez trzy kolejne lata prezydentury Trumpa. Z kolei sam Trump poinformował, że porozumienie przewiduje również inwestycje UE w USA o wartości 600 mld dolarów.

Na przestrzeni tygodnia z krajów UE napłyną wstępne szacunki PKB za II kw. oraz inflacji za lipiec - szczegóły w kalendarium poniżej.

Oprócz Fed z głównych banków centralnych decyzję ogłosi także Bank Japonii (czwartek nad ranem czasu polskiego). Konsensus zakłada brak zmian stóp procentowych (główna 0,50 proc.), z jedną podwyżką o 25 pb. do końca roku. Po dealu handlowym Japonii z USA rynek szukać będzie w komunikacji banku wpływu oceny polityki handlowej na wzrost i inflację w najnowszej kwartalnej projekcji.

Według nieoficjalnych doniesień agencji Bloomberg sprzed weekendu bankierzy centralni z Tokio rozważają możliwość kolejnej podwyżki stóp w 2025 r., ponieważ porozumienie handlowe USA-Japonia zmniejsza główne źródło niepewności dla japońskiej gospodarki i przedsiębiorstw, umożliwiając BoJ skupienie się na monitorowaniu rzeczywistego wpływu ceł na napływające dane z gospodarki. O ile nie nastąpią zmiany w umowie handlowej, w której ustalono większość stawek celnych na poziomie 15 proc., bankierzy oczekują, że będą dysponowali wystarczającymi danymi co najmniej do końca roku, aby móc rozważyć, czy podwyżka stóp procentowych byłaby właściwa. BOJ będzie również monitorować trendy cenowe w Japonii oraz postępy w negocjacjach handlowych innych krajów, rozważając tę możliwość.

Dynamiczny tydzień czeka inwestorów na Wall Street. Po tygodniu nowych rekordów wyznaczanych przez S&P500, który zbliża się do 6.400 pkt., ponad 40 proc. spółek z tego indeksu poda raporty kwartalne. Będą to m.in. główne motory obecnej hossy, czyli największe spółki technologiczne, w tym Meta, Microsoft, Amazon, czy Apple.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 28 lipca - 1 sierpnia (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 28 LIPCA

Wyniki: Whirlpool

Brak istotnych publikacji

WTOREK, 29 LIPCA

Wyniki: UnitedHealth, Visa, PayPal, Starbucks, Boeing, UPS, Spotify, Merck, P&G, Barclays

8.00 - Szwecja - PKB za II kw. (wst.)

9.00 - Hiszpania - PKB za II kw. (wst.)

10.00 - strefa euro - oczekiwania inflacyjne EBC za VI

10.30 - UK - podaż pieniądza za VI

14.30 - USA - saldo handlowe za VI, zapasy hurtowników i detalistów za VI

15.00 - indeks cen domów FHFA i S&P CoreLogic za V

16.00 - USA - liczba wakatów JOLTS za VI, indeks zaufania konsumentów Conference Board za VII

ŚRODA, 30 LIPCA

Wyniki: Meta, Microsoft, Teva, Robinhood, KraftHeinz, Qualcomm, Ford, HSBC

7.30 - Francja - PKB za II kw. (wst.)

8.30 - Szwecja - sprzedaż detaliczna za VI

8.30 - Węgry - PKB za II kw. (wst.), saldo handlowe za VI

9.00 - Czechy - PKB za II kw. (wst.)

9.00 - Turcja - bezrobocie za VI

9.00 - Hiszpania - CPI i HICP za VII

10.00 - Niemcy - PKB za II kw. (wst.)

10.00 - Włochy - PKB za II kw. (wst.)

11.00 - strefa euro - PKB za II kw. (wst.), zaufanie konsumentów za VII (fin.)

11.00 - Włochy - sprzedaż detaliczna za V

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.15 - USA - zmiana cen zatrudnienia wg ADP w sektorze prywatnym

14.30 - USA - PKB za II kw. (1. odczyt)

15.45 - Kanada - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

16.00 - USA - podpisane umowy na sprzedaż domów za VI

20.00 - USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych

20.30 - USA - konferencja prezesa Fed J. Powella

CZWARTEK, 31 LIPCA

Wyniki: Apple, Amazon, MasterCard

Nad ranem czasu polskiego: decyzja Banku Japonii ws. stóp proc.

1.50 - Japonia - sprzedaż detaliczna za VI, produkcja przemysłowa za VI

8.00 - Rumunia - bezrobocie za VI

8.30 - Japonia - konferencja prezesa BoJ K. Uedy

8.30 - Węgry - PPI za VI

8.30 - Szwajcaria - sprzedaż detaliczna za VI

8.45 - Francja - CPI i HICP za VII (wst.), PPI za VI

9.00 - Turcja - saldo handlowe za VI

9.55 - Niemcy - bezrobocie za VII

10.00 - Niemcy - HICP i CPI w landach

10.00 - Włochy - bezrobocie za VI

10.00 - Czechy - podaz pieniądza za VI

11.00 - Włochy - CPI i HICP za VII

11.00 - strefa euro - bezrobocie za VI

12.00 - Włochy - PPI za VII

13.30 - USA - redukcje etatów Challenger za VII

14.00 - Niemcy - CPI i HICP za VII

14.30 - USA - dochody, wydatki Amerykanów, deflator PCE za VI, tygodniowe nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

14.30 - Kanada - PK

PIĄTEK, 1 SIERPNIA

Wyniki: ExxonMobil, Chevron

1.30 - Japonia - bezrobocie za VI

2.30 - Japonia - PMI w przemyśle za VII

3.45 - Chiny - PMI w przemyśle za VII

8.00 - Rumunia - PMI w przemyśle za VII

9.00 - Węgry - PMI w przemyśle za VII

9.00 - Turcja - PMI w przemyśle za VII

9.30 - Czechy - PMI w przemyśle za VII

9.45 - Włochy - PMI w przemyśle za VII

9.50 - Francja - PMI w przemyśle za VII (fin.)

9.55 - Niemcy - PMI w przemyśle za VII (fin.)

10.00 - Włochy - sprzedaż detaliczna za VI

10.00 - strefa euro - PMI w przemyśle za VII (fin.)

10.30 - UK - PMI w przemyśle za VII

11.00 - strefa euro - HICP za VII (wst.)

14.30 - USA - payrolls za VII

15.30 - Kanada - PMI w przemyśle za VII

15.45 - USA - PMI w przemyśle za VII (fin.)

16.00 - USA - aktywność w przemyśle ISM za VII, indeks zaufania U. Michigan za VII (fin.)

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5530 -0,36%
1 EUR 4,2575 0,07%
1 GBP 4,8772 -0,41%
100 JPY 2,4519 -0,63%
1 USD 3,6168 -0,32%