TYDZIEŃ NA RYNKACH: HICP i deflator PCE po cłach z IV, minutes Fed, decyzja MNB, wyniki Nvidii

Rynki śledzić będą kolejne odsłony globalnej wojny celnej, prowadzonej przez USA. W środę Fed opublikuje minutes z posiedzenia na początku maja. Decyzję o stopach proc. zakomunikuje bank centralny Węgier. Wstępne odczyty inflacji HICP i PCE napłyną z Europy i USA. W środę sezon wyników na Wall Street symbolicznie zakończy Nvidia.


Najbliższe dni ponownie mogą upływać w rytm doniesień z frontu wojny handlowej. Donald Trump zagroził w ub. tygodniu wprowadzeniem 50-proc. ceł na produkty z Unii Europejskiej, więc ostatni tydzień maja oznacza dla UE konieczność szybkich negocjacji lub wprowadzenia środków odwetowych.

"Eskalacja, deeskalacja, a teraz ponowna eskalacja wojny handlowej prezydenta Trumpa będzie tematem napędzającym rynki w przyszłym tygodniu. Perspektywa 50-proc. ceł na import z UE do USA od 1 czerwca wraz z firmami technologicznymi i farmaceutycznymi, które coraz częściej znajdują się w centrum jego gniewu, oznacza, że obawy o duże podwyżki cen i słabszą aktywność gospodarczą muszą zostać wycenione przez rynki finansowe" - ocenia ekonomista ING James Knightley.

W kontekście zawirowań celnych interpretowane będą także wstępne odczyty wskaźników inflacji za kwiecień - z USA i Europy, które mogą pokazać jakie skutki dla kształtowania się dynamiki cen miała kwietniowa salwa celna USA z 2. kwietnia, okrzyknięta przez Biały Dom "Dniem Wyzwolenia". W piątek podana zostanie preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE, a z Francji i Niemiec, odpowiednio we wtorek i piątek, napłyną wstępne odczyty HICP. Ponadto na przestrzeni tygodnia z wielu krajów UE, oraz z USA, napłyną drugie odczyty PKB za I kw.

W środę ostatnia spółka technologiczna z grupy tzw. "Wspaniałej Siódemki" (Magnificent 7) - Nvidia - poda raport za I kw. Globalne tarcia handlowe, w szczególności "Dzień Wyzwolenia" z początku kwietnia, mocno nadszarpnęły notowania amerykańskich big-techów, choć ich kursy mozolnie odrabiają straty. Nvidia YTD wychodzi obecnie na zero. Pod kreską od początku roku są notowania Tesli, Apple, Alphabet i Amazona, a niecałe 10 proc. zyskują YTD walory Microsoft i Meta.

Na dalszym planie w środę 7 V o godz. 20.00 rynki analizować będą przebieg dyskusji z posiedzenia FOMC z początku maja. Wobec wysokiej dynamiki wydarzeń na poziomie globalnym, szczególnie z udziałem USA, dokument może mieć już wyłącznie charakter historyczny. Od 7 maja USA zawarły z Chinami "deal" handlowy, zagroziły nałożeniem nowych ceł na UE, a Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet gigantycznego luzowania fiskalnego w kolejnych latach.

Na konferencji po majowym posiedzeniu Fed, na którym utrzymano stopę proc. w przedziale 4,25-4,50 proc., prezes Rezerwy J. Powell poinformował, że Fed nie musi się spieszyć ze zmianą stanowiska w polityce monetarnej Dodawał, że wysokie cła mogą przełożyć się na spowolnienie aktywności gospodarczej i wzrost inflacji.

"Będziemy obserwować dane. Dane mogą się zmieniać szybko lub wolno. Ale uważamy, że jesteśmy w dobrej pozycji, aby pozwolić warunkom ewoluować i stać się dla nas jaśniejszymi pod względem tego, jaka powinna być reakcja polityki pieniężnej" - mówił prezes Fed.

"Nasza polityka jest dobrze skalibrowana. Koszty czekania, aby zobaczyć więcej danych, są naszym zdaniem dość niskie. Dlatego to właśnie robimy. Zobaczymy jak administracja USA wejdzie w negocjacje z wieloma krajami w sprawie taryf. Będziemy wiedzieć więcej z każdym tygodniem i miesiącem, gdzie cła się znajdą. I będziemy wiedzieć, jakie będą skutki. (…) Nie mogę powiedzieć, ile to potrwa, ale na razie wydaje się, że to dość jasna decyzja, aby poczekać i obserwować" - dodał.

NA WĘGRZECH STOPY BEZ ZMIAN

Rynek oczekuje, że we wtorek Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawi główną stopę na niezmienionym poziomie 6,50 proc., tak jak na ostatnich 8 posiedzeniach.

W ub. miesiącu prezes MNB Mihaly Varga powtórzył, że MNB może „utrzymać referencyjną stopę procentową na aktualnym poziomie przez dłuższy czas”.

Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się, że MNB podkreśli potrzebę stabilizacji stóp procentowych i zwróci uwagę na niepewność ze strony czynnników zewnętrznych, wynikającą z ostatnich zmian w polityce handlowej USA.

"Biorąc jednak pod uwagę siłę HUF i utrzymującą się słabość węgierskiej gospodarki, MNB może zdecydować się na złagodzenie swojej komunikacji w stosunku do poprzednich posiedzeń (kiedy HUF był słabszy, a inflacja wyższa). W naszej ostatniej prognozie dla regionu CEEMEA zmieniliśmy nasze oczekiwania dotyczące ścieżki stóp MNB i obecnie oczekujemy dalszych cięć o 50 pb. w tym roku wobec 75 pb. wcześniej" - dodano.

"Po opublikowaniu wyższych niż oczekiwano danych dotyczących presji cenowej, rząd wprowadził nowy instrument mający na celu ograniczenie cen wybranych artykułów gospodarstwa domowego, przy czym produkty farmaceutyczne mogą być następne w kolejce. W tym środowisku uważamy, że bank centralny wolałby ustabilizować rynki, utrzymując nie tylko niezmienioną stopę procentową, ale także niezmienione nastawienie w polityce pieniężnej. W związku z tym spodziewamy się tej samej jastrzębiej komunikacji, co w poprzednich miesiącach" - uważa ekonomista ING Peter Virovacz.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 26-30 maja (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 26 MAJA

USA, UK - dzień wolny

7.00 - Japonia - indeks wyprzedzający koniunktury za III

9.00 - Czechy - koniunktura konsumencka za V

15.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

16.30 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

WTOREK, 27 MAJA

8.00 - Szwajcaria - saldo handlowe za IV

8.00 - Niemcy - zaufanie konsumenta wg GfK za VI

8.30 - Japonia - wystąpienie prezesa BoJ K. Uedy

8.45 - Francja - HICP za V (wst.)

9.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy

10.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Minneapolis N. Kashkariego

11.00 - strefa euro - sektorowe indeksy zaufania ESI za V

14.00 - Węgry - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.30 - USA - zamówienia na dobra trwałe za IV

15.00 - USA - indeksy cen domów S&P CoreLogic i FHFA za III

16.00 - USA - indeks zaufania konsumentów Conference Board za V

18.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

18.20 - Szwajcaria - wystąpienie prezesa Narodowego Banku Szwajcarii M. Schlegela

ŚRODA, 28 MAJA

2.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed NY J. Williamsa

4.00 - Nowa Zelandia - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

4.10 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed Ch. Wallera

8.00 - Szwecja - sprzedaż detaliczna za IV

8.45 - Francja - PKB za I kw. (fin.)

9.55 - Niemcy - bezrobocie za V

10.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Minneapolis N. Kashkariego

10.00 - strefa euro - oczekiwania inflacyjne za IV

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

16.00 - USA - indeks aktywności w przemyśle Fed Richmond

20.00 - USA - minutes FOMC z 7. maja

CZWARTEK, 29 MAJA

Szwecja, Norwegia, Szwajcaria - dzień wolny

7.00 - Japonia - indeks zaufania konsumentów za V

8.30 - Węgry - saldo handlowe za IV

9.00 - Turcja - saldo handlowe za IV

9.00 - Hiszpania - sprzedaż detaliczna za IV

12.00 - Włochy - produkcja przemysłowa za III

14.30 - Kanada - saldo C/A za I kw.

14.30 - USA - PKB za I kw. (II odczyt), wystąpienie prezesa Fed Richmond T. Barkina, tygodniowe nowe zasiłki dla bezrobotnych

16.00 - USA - podpisane umowy na sprzedaż domów za IV

16.40 - USA - wystąpienie prezesa Fed Chicago A. Goolsbee

21.00 - UK - wystąpienie prezesa BoE A. Bailey

22.00 - USA - wystąpienie prezes Fed San Francisco M. Daly

PIĄTEK, 30 MAJA

1.30 - Japonia - bezrobocie za IV, CPI w Tokio za V

1.50 - Japonia - produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna za IV

2.25 - USA - wystąpienie prezes Fed Dallas L. Logan

8.00 - Niemcy - sprzedaż detaliczna za IV

8.30 - Węgry - PPI za IV

9.00 - Czechy - PKB za I kw. (fin.)

9.00 - Turcja PKB za I kw., bezrobocie za IV9.00 - Hiszpania - HICP za V (wst.)

10.00 - Niemcy - inflacja w landach za V

10.00 - Czechy - podaż pieniądza M2 za IV

10.00 - Włochy - PKB za I kw. (fin.)

10.00 - strefa euro - podaż pieniądza M3 za IV

10.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Panetty

11.00 - Włochy - HICP za V (wst.)

12.00 - Włochy - PPI za IV

14.00 - Niemcy - CPI i HICP za V (wst.)

14.30 - Kanada - PKB za I kw.

1.430 - USA - dochody i wydatki gosp. domowych, deflator PCE za IV, zapasy hurtowników za IV

16.00 - indeks zaufania konsumentów U. Michigan za V (fin.)

18.20 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

Po 22.00 - przeglądy ratingów: Francja (S&P), Węgry (Fitch), Łotwa (S&P), Litwa (S&P), Ukraina (Moody's).

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5692 0,48%
1 EUR 4,2580 0,18%
1 GBP 5,0730 0,39%
100 JPY 2,6351 0,65%
1 USD 3,7631 -0,10%