TYDZIEŃ W KRAJU: Decyzja RPP i konferencja prezesa RPP, PMI, budżet w Sejmie

Pierwszy tydzień grudnia upłynie na krajowym rynku finansowym w oczekiwaniu na środową decyzję RPP i czwartkową konferencję prezesa NBP A. Glapińskiego. W poniedziałek podany zostanie indeks PMI z polskiego przemysłu za listopad. Sejm zajmować się będzie projektem budżetu państwa na 2025 r. Grupa PZU zaprezentuje nową strategię.


Kluczowymi pozycjami w kalendarzu krajowego rynku finansowego w najbliższych dniach są: posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej, kończące się w środę, a dzień później konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Oba wydarzenia nie powinny przynieść większych niespodzianek. Zgodnie listopadowymi zapowiedziami prezesa NBP, a także ostatnimi wypowiedziami części członków RPP dyskusja o obniżkach stóp lub nawet sama decyzja w tej sprawie będą możliwe najwcześniej w marcu, przy okazji publikacji kolejnej projekcji inflacji. RPP trzyma stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. od października 2023 r.

W ocenie analityków ostatnie decyzje rządu ws. mrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r., ale też słabsze dane makro, mogą przyspieszyć perspektywę luzowania polityki pieniężnej, przy czym i tak marzec wskazywany jest jako najwcześniejsza możliwa data działania RPP.

"Nikt nie oczekuje, aby (grudniowe - PAP) posiedzenie mogło przynieść obniżkę poziomu stóp procentowych, ponieważ wypowiedzi członków Rady jednoznacznie wskazują, że nie nastąpi ona przynajmniej do marca przyszłego roku. Mimo to, zarówno komunikat po posiedzeniu, jak i wypowiedź prezesa mogą zwrócić uwagę rynku, jeśli będą zawierały nowe wskazówki nt. terminu pierwszej obniżki stóp, np. w związku z zaskakującą słabą strukturą wzrostu PKB w III kw." - ocenili w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Santandera.

Nie wszystkie sygnały z banku centralnego wskazują jednak, że obniżki stóp na początku I kw. 2025 r. są przesądzone.

Wg wiceprezes NBP M. Kightley trudno jest ocenić, jak znaczna jest przestrzeń na obniżki stóp procentowych w 2025 r., ale raczej nie ma przestrzeni na duże cięcia. Jej zdaniem trudno aktualnie stwierdzić, czy oczekiwana na marzec dyskusja o obniżkach stóp procentowych będzie wówczas uzasadniona, a tym bardziej, czy przełoży się to na decyzję o poluzowaniu polityki.

Z kolei członkini RPP G. Masłowska oceniła w listopadzie, że jest duża szansa na obniżkę stóp proc. w 2025 r., ale raczej w II połowie roku i obecnie nie ma co do tego 100-proc. pewności.

"Kluczową kwestią na posiedzeniu RPP w grudniu jest to, czy decyzja rządu o przedłużeniu mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych w 2025 r. spowoduje jakąkolwiek zmianę w komunikacji prezesa NBP. Decyzja ta obniża ścieżkę inflacji na przyszły rok o 1,3 pp. w stosunku do scenariusza pełnego zniesienia limitu. (...) wraz z bardziej łagodnym poglądem na bazową presję inflacyjną, spodziewamy się, że inflacja w przyszłym roku wyniesie średnio 3,8 proc. rdr, znacznie niżej niż prognoza NBP 5,6 proc. rdr" - oceniają ekonomiści Goldman Sacshs.

"Inflacja w listopadzie nie zaskoczyła absolutnie uczestników rynku (4,6 proc. rdr - PAP). O ile w pierwszym kwartale 2025 roku zobaczymy wyraźniejszy jej wzrost (celujemy w szczyt na 5,5 proc.) wiedziony podwyżkami cen administrowanych, to po tym czasie obstawiamy dość monotonicznie opadającą ścieżkę z wartością bliską 3 proc. na koniec roku. To powinno zachęcić RPP do względnie agresywnego cyklu obniżek stóp" - oceniają ekonomiści mBanku.

Z pozostałych danych makro, w poniedziałek podany zostanie odczyt indeksu PMI z polskiego sektora przemysłowego, który wzrósł w październiku do 49,2 pkt.

W Sejmie procedowany będzie projekt budżetu państwa na 2025 r. Wg prezentowanego wcześniej harmonogramu w środę ma odbyć się II czytanie projektu, a w piątek III czytanie i głosowanie.

Na GPW w centrum uwagi w poniedziałek znajdzie się prezentacja nowej strategii Grupy PZU. Wg medialnych doniesień (portal XYZ) PZU sprzeda akcje Alior Banku bankowi Pekao SA, który później ma sam zdecydować co zrobić z tymi aktywami. Grupa PZU posiada w Pekao 20 proc. udziałów, a Polski Fundusz Rozwoju – 12,8 proc. W Alior Banku PZU ma 31,8 proc. udziałów.

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 2-6 grudnia.

PONIEDZIAŁEK, 2 GRUDNIA

8.00 - Kongres Polska Moc Biznesu w Warszawie

9.00 - PMI w przemyśle Polski

10.00 - PZU - prezentacja nowej strategii

10.15 - telekonferencja Grupy SUNEX - dane finansowe, perspektywy na przyszłość

11.00 - debiut spółki V-MAX SA na rynku NewConnect

12.00 - BGK - przetarg sprzedaży obligacji

15.00 - czat inwestorski Asseco Poland

WTOREK, 3 GRUDNIA

10.30 - Grupa Pracuj - AI - webinar dla inwestorów

11.30 - MFiPR - briefing prasowy: Podsumowanie III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce

12.30 - debata w MC - bezpieczna sfera cyfrowa

13.00 - Sejm - podkomisja stała ds. instytucji finansowych: rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów

16.00 - Sejm - podkomisja stała ds. innowacyjności i konkurencyjności gospodarki: informacja o najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą gier wideo w Polsce i strategiach wspierania innowacyjności sektora kreatywnego w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarki cyfrowej

ŚRODA, 4 GRUDNIA

W godzinach popołudniowych - decyzja RPP ws. stóp procentowych

Sejm - I dzień, drugie czytanie projektu budżetu na 2025 r.

Forum Energetyki Wiatrowej w Warszawie

10.30 - spotkanie prasowe Instytutu Badawczego Randstad: 50. edycja badania Plany Pracodawców

13.00 - webinar inwestorski Mentzen SA

CZWARTEK, 5 GRUDNIA

Sejm - II dzień

GPW - ogłoszenie zmian w portfelach indeksów

15.00 - konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego

PIĄTEK, 6 GRUDNIA

Sejm - III dzień, III czytanie i głosowanie nad projektem budżetu państwa na 2025 r.

10.00 - Dzień Inwestora w SDS Optic S.A.(Lublin)

14.00 - minutes z posiedzenia RPP w listopadzie

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6089 0,03%
1 EUR 4,2927 0,01%
1 GBP 5,1726 -0,28%
100 JPY 2,7235 0,30%
1 USD 4,0936 0,59%