Ustawy podatkowe zwiększające obciążenia dla podatników z 6-miesięcznym vacatio legis

Rząd chce w II kw. 2025 r. przyjąć projekt, który zapewnia co najmniej 6-miesięczny okres vacatio legis w przedkładanych Sejmowi projektach ustaw, z których wynika zwiększenie obciążeń dla podatników - podano w wykazie prac rządu. Inny projekt ma wprowadzić zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika


"Wprowadzenie, jako zasady, wymogu zapewnienia co najmniej 6-miesięcznego okresu vacatio legis w przedkładanych Sejmowi projektach ustaw podatkowych, z których wynika zwiększenie obciążeń dla podatników i innych podmiotów prawa podatkowego" - napisano.

Inny projekt z kolei ma objąć zasadą "in dubio pro tributario", tj. zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, przypadku, gdy w sprawie wystąpią niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego.

"W celu wzmocnienia ochrony interesów podatnika i innych stron w prowadzonych postępowaniach podatkowych, przewidziano zmianę polegającą na wyraźnym wskazaniu, że wątpliwości co do stanu faktycznego, których nie udało się usunąć po przeprowadzeniu wnikliwego i wszechstronnego postępowania dowodowego, tj. po podjęciu wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, należy rozstrzygać na ich korzyść" - napisano.

Reguła ta dotyczyć będzie przypadków, w których, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, nie można przyjąć, że dana okoliczność faktyczna została jednoznacznie wykazana. Wątpliwości te powinny mieć charakter konkretny i realny, co oznacza, że nie mogłyby zostać rozstrzygnięte przez dalsze czynności procesowe.

Dodana regulacja umieszczona w zasadach ogólnych postępowania podatkowego będzie stanowiła dodatkową gwarancję chroniącą interes strony toczącego się postępowania.

"Zasada ta nie nakłada obowiązku przyjęcia wersji najkorzystniejszej dla strony, lecz wyraża zakaz czynienia niekorzystnych domniemań w sytuacji, gdy stan dowodów nie pozwala na ustalenie faktów. Natomiast gdy możliwe jest przyjęcie dwóch równoważnych wersji zdarzeń, należy wybrać wersję korzystniejszą dla strony postępowania podatkowego" - dodano.

Planowany termin przyjęcia obu projektów przez rząd to II kwartał 2025 r. (PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5320 2,01%
1 EUR 4,2535 0,77%
1 GBP 5,0159 0,17%
100 JPY 2,6522 1,45%
1 USD 3,8649 1,46%