Profil:
Sfinks Polska SAW 2023 roku nastąpił spadek spożycia większości podstawowych artykułów żywnościowych - GUS
W 2023 roku nastąpił spadek spożycia większości podstawowych artykułów żywnościowych, za to odnotowano 15,9 proc. wzrost wydatków na gastronomię - podał GUS.
Według GUS, najwyższy spadek dotyczył: cukru (o 12,5 proc.), margaryny i tłuszczów roślinnych (o 12,0 proc.) oraz makaronu i produktów makaronowych (o 9,3 proc.).
Z kolei największy wzrost spożycia odnotowano w przypadku serów i twarogów (o 5,2 proc.), jabłek (o 4,7 proc.) oraz jogurtu (o 3,4 proc.).
"Na spadek poziomu spożycia żywności mógł mieć wpływ wzrost o 15,9 proc. wydatków na gastronomię w stosunku do 2022 r. oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych" - napisał GUS.
"Poziom spożycia artykułów żywnościowych zależy w dużym stopniu od dochodów osiąganych przez gospodarstwa domowe. Wraz ze wzrostem ich zamożności, wyższy był poziom spożycia niektórych artykułów żywnościowych takich jak pieczywo i produkty zbożowe, mięso, warzywa, owoce, sery i twarogi oraz wody mineralne i źródlane" - dodaje.
GUS podaje, że negatywnym zjawiskiem zarówno w mieście, jak i na wsi jest spadek wartości przeciętnego miesięcznego spożycia warzyw (odpowiednio o 0,5 i 0,6 kg) na osobę. (PAP Biznes)
map/ asa/