W '25 oczekiwane ożywienie popytu konsumpcyjnego, w '26 dalsza kontynuacja trendu - MF

W 2025 roku oczekiwane jest ożywienie popytu konsumpcyjnego i w kolejnym roku jego kontynuacja - ocenił MF w dokumencie "Wieloletnie Założenia Makroekonomiczne na lata 2025-2029".
"W 2025 r. prognozowany jest realny wzrost spożycia prywatnego o 3,3 proc. W bieżącym roku dochody do dyspozycji brutto gospodarstw domowych zwiększą się realnie o 3,7 proc., na co wpływ będzie miał m.in. wzrost realnych wynagrodzeń o 3,5 proc., a także wprowadzenie nowych form wsparcia socjalnego, takich jak program 'Aktywny Rodzic', który zostanie uruchomiony w pełni w 2025 r., dodatku dopełniającego do renty socjalnej oraz renty wdowiej" - napisano.
MF podał, że w ubiegłym roku gospodarstwa domowe koncentrowały się na odbudowie oszczędności, ograniczając tempo wzrostu bieżącego spożycia pomimo wysokiego wzrostu dochodu do dyspozycji brutto.
"W związku z tym oczekuje się, że w bieżącym roku nastąpi odwrócenie trendu i wyższe dochody będą w większym stopniu skierowane na konsumpcję, co przełoży się na wyraźniejsze ożywienie popytu konsumpcyjnego. W 2026 r. powyższe trendy powinny być kontynuowane, a wraz z utrzymywaniem się dobrej koniunktury w gospodarce oraz korzystnej sytuacji na rynku pracy, wzrost spożycia prywatnego w 2026 r. wyniesienie 3,5 proc. przy wzroście realnych dochodów do dyspozycji brutto gospodarstwa domowych o 3,4 proc." - napisano.
MF oczekuje, że spożycie publiczne w 2025 r. wzrośnie realnie o 3,2 proc. oraz o 2,4 proc. w 2026 r.
"W bieżącym roku scenariusz uwzględnia wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej zgodnie z ustawą budżetową (tj. o 5,0 proc. – w wysokości prognozy inflacji z projektu ustawy budżetowej). Podobne założenie odnośnie waloryzacji ww. wynagrodzeń przyjęto na kolejny rok. Dynamikę spożycia publicznego będzie wspierać zwiększanie wydatków na ochronę zdrowia. W rezultacie prognozowanych zmian spożycia prywatnego i publicznego, spożycie ogółem zwiększy się w bieżącym roku o 3,3 proc., a w przyszłym roku o 3,2 proc." - napisano.
MF podał, że w najbliższych latach przewidywany jest wzrost stopy inwestycji, wynikający z realizacji projektów z KPO, wydatkowania środków z unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 oraz realizacji kluczowych inwestycji publicznych i prywatnych.
"W 2025 r. inwestycje ogółem wzrosną realnie o 8,9 proc. W 2026 r. inwestycje prywatne będą dodatkowo stymulowane przez spadający koszt kapitału w efekcie zakładanego rozpoczęcia w bieżącym roku cyklu obniżek stóp procentowych, oddziałujących na realną gospodarkę z opóźnieniem rzędu kilku kwartałów" - napisano.
Dodano, że w efekcie, w 2026 r. tempo wzrostu inwestycji ogółem wyniesie 7,9 proc.
W scenariuszu przyjęto również przyspieszenie prac nad infrastrukturą w ramach takich projektów jak m.in. Polska Elektrownia Jądrowa oraz Centralny Port Komunikacyjny.
W efekcie stopa inwestycji w relacji do PKB wzrośnie z 16,9 proc. w 2024 r. do 18,5 proc. w 2026 r.
Według MF, wpływ zmiany zapasów na wzrost PKB w bieżącym roku będzie nieznacznie pozytywny (0,2 pkt. proc.), a w przyszłym roku zakłada się natomiast neutralny wpływ tej kategorii na wzrost gospodarczy.
MF ocenia, że największym źródłem niepewności pozostaje obszar handlu zagranicznego.
MF prognozuje, że w 2025 r. realny wzrost eksportu wyniesie 2,4 proc. W 2026 r. w ślad za stopniową poprawą popytu zagranicznego, wolumen polskiego eksportu wzrośnie o 2,8 proc.
"Przy obecnej skali niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji w handlu międzynarodowym wskutek nałożenia ceł przez USA na swoich partnerów handlowych (w tym UE) i możliwe konsekwencje, koniunktura zagraniczna stanowi najważniejszy czynnik ryzyka dla prezentowanej prognozy" - napisano.
Według MF tempo wzrostu popytu krajowego wyniesie w latach 2025-2026 odpowiednio: 4,4 proc. oraz 4,1 proc.
W związku z tym MF przewiduje, że w 2025 r. import wzrośnie realnie o 3,8 proc., a w 2026 r. o 4,0 proc.
W rezultacie kontrybucja eksportu netto do wzrostu PKB w latach 2025-2026 będzie ujemna (a więc import będzie przeważał nad eksportem) i wyniesie odpowiednio: -0,5 pkt. proc. i -0,4 pkt. proc.
Saldo obrotów bieżących ulegnie zmniejszeniu do -0,7 proc. PKB w 2025 r. i -0,8 proc. PKB w 2026 r. (PAP Biznes)
map/ osz/