W I kw. spadła rotacja pracowników na rynku pracy; czas poszukiwania nowego zatrudnienia wzrósł – Randstad

w I kw. 2025 r. rotacja pracowników na rynku pracy spadła, a czas poszukiwania nowego zatrudnienia wzrósł do rekordowego 3,3 miesiąca – wynika z badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Odsetek pracowników zadowolonych ze swojej pracy systematycznie spada.


"Po wzroście rotacji na przełomie roku, który po części związany był z sezonowymi zmianami na rynku pracy, w ostatnim czasie miejsce zatrudnienia zmieniło 19 proc. badanych, co oznacza wynik poniżej blisko 10-letniej średniej. Potwierdza się też zależność, zgodnie z którą im częściej pojawiają się perspektywy mobilności talentów wewnątrz organizacji, tym rzadziej pracownicy decydują się na odejście z firmy" - napisano w raporcie.

"Ważnym powodem tych decyzji o zmianie miejsc pracy pozostaje oferta pracodawców w zakresie rozwoju zawodowego" - dodano.

Odsetek pracowników, którzy zmienili pracodawcę w ciągu ostatnich 6 miesięcy wynosi 19 proc. (wobec 20 proc. kwartał wcześniej), zaś tych, którzy zmienili stanowisko w firmie w tym okresie sięga 18 proc. (wobec 17 proc. wcześniej).

Z badania wynika, że poszukiwanie nowego zatrudnienia w I kw. 2025 r. zajmowało średnio 3,3 miesiąca wobec 3,2 miesiąca kwartał wcześniej.

"To, że rotacja pracowników nie należy do wysokich nie tyle może wynikać z tego, że pracownicy nie chcą zmieniać miejsca zatrudnienia. Chęci są - na to wskazują deklaracje o poszukiwaniu pracy. Na ustabilizowaną rotację wciąż bardziej wpływać może dostępność ofert pracy, a także oferowane w nich warunki, a świadczy o tym wydłużający się wyraźnie od połowy 2022 roku czas poszukiwania zatrudnienia, który obecnie wyniósł rekordowe 3,3 miesiąca" - napisano w raporcie.

Z badania wynika, że prawie połowa pracowników (47 proc.) nie szuka aktywnie pracy, ale rozgląda się za ofertami (wobec 49 proc. kwartał wcześniej), 41 proc. nie szuka w ogóle pracy (vs 43 proc. wcześniej), a 12 proc. - aktywnie poszukuje zatrudnienia (wobec 8 proc. w poprzednim kwartale).

"Odsetek osób, które aktywnie poszukują pracy lub rozglądają się za możliwościami zmiany bije kolejne rekordy. Z jednej strony to dobra wiadomość dla firm poszukujących pracowników z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem. Z drugiej strony jest to sygnał, że u pracowników narasta niezadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia i atmosfery w zespole. To także zwiastun zwiększonej rotacji w kolejnych miesiącach" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu wskazują, że odsetek pracowników zadowolonych ze swojej pracy systematycznie spada.

"71 proc. badanych deklaruje zadowolenie ze swojej obecnej pracy - od kilku edycji badania obserwujemy systematyczny spadek tego współczynnika. Jeszcze w 2023 roku sięgał on 75 proc. Szczególnie alarmujące dane pojawiają się w przypadku pracowników handlu i inżynierów. W obu tych grupach wyjątkowo wysoki jest odsetek osób, które nie poszukują pracy aktywnie, ale przyglądają się możliwościom zawodowym" - napisano w raporcie.

Badanie Monitor Rynku Pracy realizowane jest wśród osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku 18-64 lata.

Badanie przeprowadzano w dniach 21 lutego - 2 marca 2025 roku, wzięła w nim udział grupa 1.000 respondentów. (PAP Biznes)

pat/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6317 0,13%
1 EUR 4,3033 0,62%
1 GBP 5,0302 0,86%
100 JPY 2,6549 0,67%
1 USD 3,7851 0,42%