W II kw. spadek eksportu wszystkich kategorii, najbardziej w eksporcie środków transportu - NBP

W II kwartale nastąpił spadek eksportu wszystkich kategorii, najbardziej w eksporcie środków transportu - podał NBP.


"W omawianym okresie wolumen eksportu obniżył się o 2,1 proc. rdr, a ceny eksportu zmniejszyły się o 5,8 proc. rdr. Podobnie, jak w I kwartale 2024 r. spadek wartości eksportu nastąpił we wszystkich sześciu kategoriach. W II kwartale 2024 r. najgłębszy spadek odnotowano w eksporcie środków transportu" - napisał NBP.

Według NBP, duży negatywny wpływ na wyniki tej kategorii miał spadek eksportu branży motoryzacyjnej wynikający przede wszystkim ze spowolnienia rozwoju elektromobilności i zwiększenia konkurencji ze strony chińskich producentów na europejskim rynku motoryzacyjnym.

"Uderzyło to przede wszystkim w eksport akumulatorów elektrycznych, którego Polska do niedawna była absolutnym liderem w Europie. Kolejną przyczyną regresu eksportu motoryzacyjnego było zakończenie w II kwartale 2024 r. produkcji niektórych modeli samochodów, co spowodowało znaczny spadek eksportu aut osobowych" - podał NBP.

NBP podaje, że w pozostałych kategoriach spadki eksportu były mniejsze niż w poprzednich kwartałach.

Według NBP, wartość importu towarów ukształtowała się na poziomie 357,6 mld zł i była o 3,7 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tendencja spadkowa w imporcie utrzymuje się nieprzerwanie od II kwartału 2023 r.

NBP podaje, że w omawianym okresie skala spadku importu była jednak wyraźnie mniejsza zarówno w porównaniu z poprzednimi kwartałami, jak i w porównaniu z eksportem.

Do zmniejszenia skali spadku wartości importu przyczynił się wzrost jego wolumenu o 0,5 proc. rdr. Mniejszy był również spadek cen importu (o 5,2 proc. rdr), co wynikało zarówno ze zmniejszenia się skali aprecjacji złotego, jak i stopniowego stabilizowania się cen głównych produktów w handlu międzynarodowym.

NBP pisze, że w II kwartale 2024 r. spadek wartości importu kontynuowany był w trzech spośród sześciu głównych kategorii towarów, tj. w paliwach, towarach zaopatrzeniowych oraz dobrach inwestycyjnych.

"Jednak spadki te były już mniejsze niż w poprzednich kwartałach. W dwóch kategoriach tj. w środkach transportu oraz produktach rolnych, wartość importu utrzymała się na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z kolei w towarach konsumpcyjnych odnotowano wzrost wartości importu w porównaniu z rokiem poprzednim" - podał NBP. (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5693 0,14%
1 EUR 4,2657 -0,22%
1 GBP 5,0043 -0,05%
100 JPY 2,6147 0,08%
1 USD 3,7568 -0,06%