W maju bardzo możliwe cięcie stóp, w grze obniżka o 50 pb. - Kotecki, RPP (opis)

W maju bardzo możliwe jest cięcie stóp procentowych przez RPP, w grze jest obniżka o 50 pb., a w całym 2025 r. do -100 pb. - ocenia członek RPP Ludwik Kotecki w rozmowie z radiem TOK FM.
"Wydaje się, że to jest bardzo, bardzo możliwe (cięcie stóp proc. w maju - PAP). Argumentem, który przeważy, będą marcowe dane dotyczące stanu gospodarki. Uważam, że marcowe dane będą bliższe słabym lutowym niż dobrym styczniowym. (...) Z tego powodu uważam, że majowa Rada będzie z obniżkami stóp procentowych" - powiedział Kotecki.
"Podtrzymywałbym to, co mówiłem od wielu miesięcy, że w tym roku widzę przestrzeń na obniżki łącznie 50-100 pb. w całym roku. (...) Są mocne argumenty, żeby zacząć o obniżkach rozmawiać, bo 5,75 proc. przy takich danych to jest ewidentnie za dużo" - dodał.
Zapytany o to, czy w maju możliwe jest cięcie stóp o 50 pb., Kotecki powiedział, że jest to "w grze, jest to na stole".
Członek RPP dodał, że nie ma potrzeby, żeby RPP w trybie nadzwyczajnym spotykała się dodatkowo w maju, ponieważ na początku czerwca zaplanowane jest kolejne posiedzenie RPP.
Wskazał, że w RPP obecnie jest "dość dużo gołębi".
"Z jastrzębich jajek wykluwają się gołębie. One się wykluły w tym tygodniu" - dodał.
Prezes NBP poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że w 2026 r. stopa referencyjna NBP może spaść do 3,5 proc. To niżej niż zakłada Kotecki.
"Byłbym bardziej ostrożny. Wydawałoby mi się 100 pb. obniżek w tym roku, może 100 pb. w przyszłym. Jeżeli sytuacja będzie gorsza, niż myślimy, to powinniśmy pewnie mocniej luzować politykę. To jest wróżenie za daleko. Nie wiemy, jaki będzie budżet w przyszłym roku. To jest bardzo ważny element układanki. Nie wiemy, jaka będzie sytuacja polityczną, zaczęły się wojny celne. Zawsze będzie jakaś niepewność. Wygląda na to, że niepewności nie są zbilansowane, one będą raczej po tej stronie, że warunki pieniężne powinny być łagodniejsze" - powiedział.
Zdaniem Koteckiego lutowe dane były mocnym argumentem, żeby RPP zmieniła ton.
"Mamy sprzedaż detaliczną, produkcję przemysłową i zatrudnienie - to są dynamiki z minusem jeżeli chodzi o luty (...), inflacja zaskakująco niska, poniżej 5 proc. dynamika roczna. Płace też ewidentnie trzeci miesiąc z rzędu hamujące dosyć mocno" - powiedział Kotecki.
Dodał, że jedyny argument, który jest podnoszony przeciw obniżkom stóp, to sytuacja fiskalna, ale zakłada, że w 2025 r. ta sytuacja się poprawi.
Zdaniem członka RPP saldo sektora gg z 2024 r. na poziomie 6,6 proc. PKB to był raczej szczyt tego wskaźnika, a w br. dokonane będzie zacieśnienie fiskalne. (PAP Biznes)
tus/ osz/