W marcu będzie można nakreślić ścieżkę luzowania polityki pieniężnej - Kotecki, RPP
W marcowej projekcji NBP prawdopodobnie będzie widać trwałe obniżenie inflacji do celu, dzięki czemu będzie można wówczas nakreślić ścieżkę luzowania polityki pieniężnej - ocenił w radiu TOK FM członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że stopy powinny być obniżane w tempie co 25 pb., łącznie w całym 2025 r. nie więcej niż 100 pb.
"W marcu wydaje mi się, przy kolejnej projekcji marcowej, będziemy widzieć trwałe obniżenie inflacji do poziomu, który jest już satysfakcjonujący (...) i (będzie możliwe - PAP) nakreślenie sobie ścieżki luzowania polityki pieniężnej, czyli obniżania stóp procentowych" - powiedział Kotecki.
Zapytany o to, czy w 2025 r. będzie miejsce na więcej obniżek stóp niż 100 pb.: "Pewnie nie, byłbym bardzo ostrożny (...) w tempie i w skali".
"Za długo z tą inflacją żyjemy, żeby popełnić jakiś błąd" - dodał.
Zapytany o kroki luzowania polityki pieniężnej, czy będzie to raczej 25 pb., Kotecki powiedział: "Prawdopodobnie to można mieć na myśli".
Członek RPP wskazał, że na obniżki stóp pozwoli m.in. obniżanie się inflacji oczyszczonej z czynników bazowych i administracyjnych.
"Dobrą wiadomość mamy taką, że rozmawialiśmy na Radzie Polityki Pieniężnej o inflacji oczyszczonej nie tylko z cen energii i żywności (...) ale dodatkowo oczyszczonej inflacji z cen administrowanych, czyli zostaje w inflacji to, co jest rynkowe. Tu mam dobrą wiadomość, że od IV kw. ta inflacja będzie stopniowo się obniżać - zgodnie z projekcją" - powiedział Kotecki.
"To jest bardzo silny argument, by dyskusję (o obniżkach stóp - PAP) podjąć (w marcu - PAP)" - dodał.
Kotecki ocenia, że RPP nie przygotuje opinii do nowelizacji budżetu państwa na 2024 r. (PAP Biznes)
tus/ gor/