W VI odsetek firm ze wzrostem nowych zamówień wyższy niż tych ze spadkiem - PIE, BGK

W czerwcu, po raz pierwszy od początku roku, we wszystkich grupach wielkościowych firm odnotowano większy udział przedsiębiorstw, w których wystąpił wzrost nowych zamówień towarów i usług, niż tych ze spadkiem zamówień - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.


W badaniu, prowadzonym od stycznia br. dominują firmy, w których liczba nowych zamówień pozostaje na podobnym poziomie, a odsetek takich przedsiębiorstw wynosi w ostatnich dwóch miesiącach 61-59 proc.

W czerwcu wyraźnie zmienił się natomiast udział firm, w których odnotowano wzrost nowych zamówień – do 25 proc. z 15 proc. w maju.

Równolegle istotnie zmniejszył się udział firm, w których nastąpił spadek nowych zamówień do 16 proc. z 34 proc. w maju.

Ponadto po raz pierwszy od początku roku przeważają firmy, które deklarują wzrost nowych zamówień nad tymi, w których wystąpił spadek.

"Jest to optymistyczny wynik, mogący wskazywać na przewidywaną przez przedsiębiorców poprawę możliwości sprzedaży w przyszłym okresie. W badaniu czerwcowym we wszystkich grupach wielkościowych firm odnotowaliśmy większy udział przedsiębiorstw, w których wystąpił wzrost nowych zamówień towarów i usług, niż tych ze spadkiem zamówień" - dodano.

Wzrost liczby zamówień najczęściej deklarowały firmy średniej wielkości (32 proc.), chociaż w tej grupie odnotowano też największy udział przedsiębiorstw ze spadkiem zamówień (20 proc., w tym w prawie połowa ze spadkiem ponad 10 proc.).

Wzrost liczby nowych zamówień dotyczy tylko co piątej mikrofirmy.

W przekroju sektorowym wzrost liczby nowych zamówień najczęściej deklarowały firmy usługowe (30 proc., w tym 2/3 wzrost o więcej niż 10 proc.).

Istotny wzrost zamówień (do 26 proc. z 15 proc. w maju) odnotowały również firmy handlowe, chociaż w tej grupie przedsiębiorstw jest też najwięcej jednostek ze spadkiem nowych zamówień (20 proc.).

"Może się to wiązać z przewidywaną stabilizacją zamówień w handlu online po odmrożeniu gospodarki" - napisano w komentarzu PIE.

Co czwarta firma budowlana odnotowała wzrost liczby nowych zamówień.

Obserwowana rosnąca liczba zamówień ma, w ocenie PIE, wpływ na ocenę mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach.

"Przy posiadanym profilu zamówień i przewidywanych na najbliższy miesiąc zmianach popytu, 74 proc. firm deklaruje wystarczające moce produkcyjne. Dla 12 proc. przedsiębiorstw są one zbyt duże, a dla 14 proc. zbyt małe. Zbyt małe moce produkcyjne najczęściej dostrzegają firmy mikro i małe (odpowiednio: 16 i 17 proc.). Natomiast zbyt duże moce produkcyjne deklarują najczęściej firmy produkcyjne (19 proc.) obawiające się o dostawy półproduktów i harmonijne utrzymanie produkcji, a także firmy usługowe (17 proc.), ciągle niepewne co do wielkości i dynamiki sprzedaży w najbliższym miesiącu" - napisano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4737 -0,27%
1 EUR 4,2057 -0,25%
1 GBP 5,0504 -0,30%
100 JPY 2,6404 0,59%
1 USD 4,0348 -0,86%