Wnioski do Funduszu Wsparcia Energetyki o pożyczki z KPO opiewają na 92 mld zł - BGK
W ramach największego instrumentu pożyczkowego KPO na transformację energetyczną, czyli Funduszu Wsparcia Energetyki, złożono 4 wnioski na 92 mld zł - poinformował PAP Biznes Paweł Chorąży z BGK. Jeszcze w tym roku bank chce podpisać pierwszą umowę na pożyczkę w ramach tego funduszu.
"Na ten moment w największym instrumencie pożyczkowym (KPO na transformację energetyczną), czyli 16 mld euro na Fundusz Wspierania Energetyki, mamy już złożone 4 wnioski na kwotę przekraczającą ten instrument, to jest dokładnie 92 mld zł" - powiedział PAP Biznes Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.
Celem Funduszu Wsparcia Energetyki jest wsparcie sektorów polskiej gospodarki bezpośrednio ponoszących koszty transformacji energetycznej. Pożyczki z KPO możliwe są m.in. na budowę i modernizację sieci elektroenergetycznych i ciepłowniczych, budowę źródeł OZE oraz magazynów energii. Preferencyjne pożyczki w ramach tego funduszu będą udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
"Mamy też pierwszą decyzję komitetu inwestycyjnego w drugiej ważnej inwestycji na offshore, także w tym roku należy też spodziewać się podpisania pierwszych umów z tych instrumentów" - dodał Chorąży.
W sierpniu Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. Wsparcie ze środków KPO będzie realizowane poprzez Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej z budżetem w wys. prawie 5 mld euro.
Julita Żylińska (PAP Biznes)
jz/ osz/