Wolna Wigilia nie powinna być nadmiernie uciążliwa dla gospodarki - Dziemianowicz-Bąk
Wprowadzenie wolnej Wigilii nie powinno być nadmiernie uciążliwe dla gospodarki, MRPiPS nie widzi ryzyka zwiększenia stopy bezrobocia - więcej dni wolnych może być wręcz pozytywnym impulsem m.in. dla turystyki - powiedziała w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
"Wszelkie wyliczenia, wszelkie szacunki skutków o charakterze ekonomicznym wprowadzenia wolnej Wigilii są tak naprawdę pisane palcem po wodzie. I nie jest to zarzut pod adresem czy to Ministerstwa Finansów, czy jakiegokolwiek innego podmiotu, który kusi się o takie szacunki, tylko dlatego, że Wigilia od bardzo wielu lat to nie jest zwykły wtorek, zwykła środa, zwykły czwartek, nawet jeśli (...) jeszcze jest dniem roboczym" - powiedziała dziennikarzom Dziemianowicz-Bąk, pytana o szacunki MF dot. wzrostu stopy bezrobocia o 25 pp. wskutek wolnej Wigilii.
Jak zauważyła, w bardzo wielu branżach i zakładach pracy czas pracy w Wigilię jest skracany.
"Można oczywiście próbować szacować, modelować te skutki. My w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej także pokusiliśmy się o takie analizy, biorąc za przykład święto Trzech Króli i wpływ wprowadzenia tego wolnego dnia na gospodarkę, ale z tych wszystkich analiz wynika, że nie powinno być to nadmiernie uciążliwe dla gospodarki, a jest to z całą pewnością bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników i wielu polskich rodzin" - zaznaczyła.
"Takiego ryzyka nie dostrzegamy, wręcz przeciwnie, uważam, że dłuższy okres tych dni wolnych może być impulsem dla niektórych branż: dla turystyki, dla gastronomii, dla tych właśnie przemysłów, czy tych branż, które czerpią z tej branży rekreacyjno-rozrywkowej" - dodała, dopytywana, czy MRPiPS dostrzega ryzyko wzrostu stopy bezrobocia.
Jak zauważyła, nic takiego nie stało się ani Czechom, ani Portugalczykom, ani w innych państwach.
"Myślę, że polska gospodarka jest na tyle stabilna, na tyle silna, że spokojnie sobie z tym poradzi" - podkreśliła.
4 grudnia w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów oszacowało, że wprowadzenie wolnej Wigilii podbiłoby stopę bezrobocia w Polsce o 0,25 pp.
Pozostałe szacunki kosztów wolnej Wigilii były zbieżne z wcześniej prezentowanymi: koszt dla gospodarki to 3,8 mld zł, a dla budżetu 2,3 mld zł.
MF podał, że analizy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem modelu makroekonometrycznego NEMPF.
Uchwalona przez Sejm w ub. tygodniu nowelizacja przewiduje ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których obecnie zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14. Według nowych przepisów, handlowe mają być trzy niedziele przed Wigilią.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lutego 2025 r. (PAP Biznes)
jz/ mcb/ asa/