Wśród krajów EŚW gospodarki Polski i Czech mogą sobie radzić lepiej - Allianz Trade (opinia)

Aktywność gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej będzie stopniowo wzrastać przez cały 2026 rok, wyniki w całym regionie będą się jednak różnić, lepiej radzić mogą sobie Czechy i Polska, gorzej Rumunia i Węgry - prognozują analitycy Allianz Trade. Ożywienie będzie napotykać na przeszkody ze strony amerykańskich ceł.

pkb_euro1.jpg

"Szacujemy, że wzrost gospodarczy w regionie wyniesie +2,3 proc. w 2025 r. i +2,9 proc. w 2026 r. Po powolnym początku 2025 r. oczekiwać można, że aktywność gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej będzie stopniowo wzrastać przez cały 2026 rok. Oczekuje się jednak, że wyniki w całym regionie będą się różnić: Czechy i Polska osiągną lepsze wyniki, podczas gdy Rumunia i Węgry prawdopodobnie osiągną gorsze wyniki" - napisano w raporcie.

"Ożywienie będzie napotykać na przeszkody ze strony amerykańskich wzajemnych i sektorowych taryf celnych, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym. Chociaż bezpośredni popyt ze strony USA stanowi około 1,5 proc. PKB w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej, wpływ ten jest wzmacniany przez zintegrowane łańcuchy dostaw, w szczególności te powiązane z Niemcami" - dodano.

Zdaniem analityków, kontynuacja silnych bodźców fiskalnych w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej może zagrozić finansom publicznym w średnim okresie, ponieważ koszty finansowania pozostały wyższe niż przed pandemią.

"Co więcej, są one nadal napięte w związku z działaniami mającymi na celu radzenie sobie z pandemią. Jedynie Czechy zdecydowanie rozpoczęły konsolidację fiskalną, podczas gdy Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia są obecnie objęte unijną procedurą nadmiernego deficytu. Przewiduje się, że polityka fiskalna pozostanie luźna, co zagrozi finansom publicznym w perspektywie średnioterminowej" - wskazują analitycy.

"Nierównowaga na rachunku obrotów bieżących z 2022 r. (wynikająca z bardzo wysokich cen energii) została w dużej mierze zlikwidowana. Wyjątkiem jest Rumunia, gdzie napływ kapitału netto nie pokrywa w całości deficytu zewnętrznego, zwiększając ryzyko kryzysu bilansu płatniczego" - dodają.

Allianz Trade prognozuje, że do końca 2025 r. inflacja pozostanie powyżej celów banków centralnych w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z powodu ekspansywnej polityki fiskalnej, pomimo niedawnego spowolnienia wzrostu płac.

"Choć ograniczy to dynamikę wydatków gospodarstw domowych, wesprze również banki centralne w ich wysiłkach na rzecz ograniczenia inflacji. Zakładamy, że inflacja w regionie wyniesie średnio 4,0 proc. w 2025 r. i 3,3 proc. w 2026 r." - oceniają analitycy.

Ich zdaniem, podczas gdy poprawiające się perspektywy inflacji mogą pozwolić na pewne złagodzenie polityki pieniężnej, utrzymująca się wysoka inflacja bazowa ograniczy zakres obniżek stóp procentowych w 2025 roku.

"Według naszych szacunków niektóre banki centralne, na przykład w Polsce, przyjmą bardziej gołębie stanowisko, podczas gdy na Węgrzech i w Rumunii zakres obniżek stóp jest ograniczony" - napisano w raporcie.

"Ogólnie rzecz biorąc, napięcia na rynkach pracy, luźna polityka fiskalna i podwyższona inflacja sugerują, że polityka pieniężna w całym regionie pozostanie ostrożnie restrykcyjna" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5662 -0,12%
1 EUR 4,2559 -0,06%
1 GBP 4,9195 0,29%
100 JPY 2,4687 0,31%
1 USD 3,6686 0,15%