Wzrost wydatków na zbrojenia w CEE sam w sobie nie wywoła presji na ratingi krajów - Fitch (opis)

pap_20230802_1G4.jpg

Agencja Fitch Ratings nie spodziewa się, aby zwiększone wydatki na obronność w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW) same w sobie wywarły natychmiastową presję na ratingi krajów - podano w raporcie agencji.


"Fitch Ratings nie spodziewa się, aby zwiększone wydatki na obronność w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW) same w sobie wywarły natychmiastową presję na ratingi państw (...). Wielkość i tempo wzrostu wydatków na obronność oraz ich wpływ na potrzeby finansowe regionu i trajektorie zadłużenia są umiarkowane w porównaniu z pandemią i szokiem energetycznym z 2022 r., chociaż przyczyniać się będą do wyzwań związanych z odbudową buforów fiskalnych i obniżeniem zadłużenia" - podaje Fitch.

"Wpływ dodatkowych wydatków na obronność na finanse publiczne powinien być ograniczony w krótkim terminie, ale z czasem będzie narastał. Wyższe zobowiązania w zakresie wydatków na obronę mogą zmniejszyć elastyczność rządów w zakresie dostosowywania wydatków w perspektywie średnioterminowej, komplikując wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej, a także prowadząc do umiarkowanie wyższych deficytów i zadłużenia (w porównaniu ze scenariuszem braku dodatkowego wzrostu wydatków na obronę). Ewentualna aktywacja klauzul wyjścia w ramach fiskalnych UE utrzyma niepewność co do jej skuteczności jako wiarygodnej kotwicy fiskalnej" - dodano.

Fitch ocenia, że zwiększone wydatki na obronność mogą stopniowo pobudzać wzrost gospodarczy w średnim okresie, w zależności od rozwoju wojskowych zdolności przemysłowych, ale jednocześnie agencja spodziewa się, że będą one miały ograniczony wpływ na wzrost gospodarczy w perspektywie krótkoterminowej.

"Jest jednak mało prawdopodobne, aby ten pozytywny efekt zrównoważył wyzwania związane ze słabszym wzrostem w UE i konfliktami taryfowymi" - dodano.

W połowie marca agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Oceny kredytowe Polski Fitch i S&P są o jeden poziom niższe niż Moody's. (PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,3811 -0,38%
1 EUR 4,1783 -0,28%
1 GBP 4,9986 -0,58%
100 JPY 2,5720 0,02%
1 USD 3,8606 -0,59%