Związki partnerskie mogą narazić budżet państwa na trudne do przewidzenia skutki - MON, MR (opis)
Wprowadzenie związków partnerskich może prowadzić do chęci osiągnięcia różnorakich korzyści materialnych, a tym samym do narazić budżet państwa na trudne do przewidzenia skutki finansowe - ocenia Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Infrastruktury.
"Mając powyższe na uwadze, w tym w szczególności szeroki zakres uprawnień, świadczeń i należności przyznawanych w projektowanych przepisach osobom pozostającym w związku partnerskim, zrównanych de facto z uprawnieniami osób pozostających w związku małżeńskim, należy stwierdzić, że w świetle nadmiernie zliberalizowanej i maksymalnie uproszczonej procedury rozwiązania związku partnerskiego, przedmiotowe regulacje mogą prowadzić do zawierania fikcyjnych związków, w szczególności w zakresie chęci osiągnięcia różnorakich korzyści materialnych, a tym samym do narażenia budżetu państwa na trudne do przewidzenia skutki finansowe" - napisał MON w uwagach do projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich.
Podobną opinię wyraził resort rolnictwa.
"Zmiany proponowane w ww. projektach ustaw polegające na przyznaniu osobom pozostającym w związkach partnerskich uprawnień dotyczących, w szczególności różnego rodzaju ulg, należności i świadczeń - w kontekście łatwości z jaką można rozwiązać związek partnerski - mogą być ogromnym polem do nadużyć, które wpłyną w sposób znaczący na koszty ponoszone przez budżet państwa, przy czym koszty te nie zostały oszacowane w Ocenie Skutków Regulacji projektu. Proponowane przepisy mogą zatem prowadzić do zawierania fikcyjnych związków w celu osiągnięcia różnorakich korzyści materialnych, a tym samym do narażenia budżetu państwa na skutki finansowe" - napisano w opinii Ministerstwa Rolnictwa.
Podobną obawę o skutki finansowe dla budżetu państwa wyraziło także w opinii Ministerstwo Infrastruktury.
Z kolei Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia, że zmiany "zrównujące de facto związek partnerski z małżeństwem", mogą stanowić pole do nadużyć m.in. w zakresie obrotu nieruchomościami, podatku od spadków i darowizn oraz w zakresie przepisów dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa państwa.
Wszystkie cztery resorty uważają, że projekt jest niezgodny z Konstytucją. (PAP Biznes)
tus/ asa/