Crido postuluje m.in. o wydzielenie alokacji na projekty STEP

Polska firma konsultingowa Crido postuluje m.in. o wydzielenie alokacji na projekty STEP oraz zapewnienie dofinansowanym projektom strategicznego charakteru - poinformowała firma w komunikacie.


Platforma technologii strategicznych STEP to uruchomiona w 2024 roku inicjatywa unijna mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłu UE poprzez wspieranie inwestycji w kluczowe obszary technologiczne. Należą do nich technologie deep-tech, technologie zeroemisyjne oraz biotechnologie. Wypracowanie szczegółowych zasad finansowania projektów zostało pozostawione w gestii poszczególnych państw członkowskich.

Jak wskazano w komunikacie, realne możliwości skorzystania przez polskie firmy z możliwości, jakie daje STEP w trwającej perspektywie budżetowej, zależą od tempa wdrożenia założeń tej inicjatywy.

"Jest to związane z ograniczeniami w terminach wydatkowania środków w ramach poszczególnych programów i źródeł finansowania. Szybkość wdrożenia zmian będzie też miała wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Może stanowić zachętę do lokowania w Polsce nowych inwestycji oraz pobudzać działalność inwestycyjną podmiotów obecnych na krajowym rynku" - napisano.

"Wiele krajów UE już zaimplementowało założenia STEP w swoich mechanizmach finansowania, co stwarza preferencyjne warunki dla przedsiębiorców działających na tych rynkach" - dodano.

Crido postuluje jeszcze o stworzenie możliwości wsparcia dla różnych typów projektów. Jak tłumaczy firma, przedsięwzięcia w ramach STEP muszą dotyczyć strategicznych obszarów tematycznych. Dodatkowo projekty te powinny mieć charakter innowacyjny lub ograniczać strategiczną zależność UE. Dodano, że oba warunki mogą zostać spełnione przez projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne.

"Crido rekomenduje, aby w ramach polskiego systemu wsparcia przewidziana została możliwość realizacji szerokiego spektrum typów działań. Chodzi o projekty B+R o zróżnicowanej skali innowacyjności, wdrożeniowe i inwestycyjne bez komponentu innowacyjnego oraz miękkich z zakresu rozwoju kompetencji" - napisano.

Firma postuluje również o zapewnienie strategicznego charakteru dofinansowanych projektów. Jak wskazano STEP ma w założeniach wspierać technologie i dotyczące ich projekty o istotnym znaczeniu dla europejskiej gospodarki, więc skala i zakres oczekiwanych efektów muszą być większe niż w przypadku przedsięwzięć skupionych na rynku krajowym.

"Należy wprowadzić minimalne progi wejścia w zakresie sumy kosztów kwalifikowanych projektów, które mogą się ubiegać o dofinansowanie. W przypadku projektów B+R w ramach programu FENG CRIDO proponuje próg wejścia na poziomie 10 mln zł kosztów kwalifikowanych. Dla projektów inwestycyjnych rekomendowany minimalny poziom to 20 mln zł" - napisano.

Kolejnym postulatem jest wydzielona alokacja na projekty STEP. Jak podano projekty mieszące się w zakresie STEP powinny być traktowane priorytetowo wobec przedsięwzięć nie wpisujących się bezpośrednio w cele STEP, stąd potrzeba zabezpieczenia dla nich odrębnej alokacji.

"Obok programu FENG, w którym alokacja na ten cel została już zdefiniowana, eksperci proponują podjęcie analogicznych działań w programie FENiKS, Funduszu Modernizacyjnym, KPO i FERS oraz – w miarę możliwości – w ramach programów operacyjnych dla poszczególnych regionów" - napisano.

Crido rekomenduję również wprowadzenie preferencji dla projektów STEP w ramach obecnie dostępnych konkursów oraz dwuetapową procedurę konkursową.

"Etap pierwszy powinien być prowadzony w trybie ciągłym, na podstawie uproszczonej fiszki. (...) W ramach drugiego etapu projekt powinien mieć możliwość aplikowania o wsparcie i być oceniany zgodnie ze szczegółowymi zapisami procedury konkursowej" - napisano.

Kolejną propozycją firmy jest wprowadzenie one-stop-shop dla projektów STEP SEAL.

Rozporządzenie STEP wprowadza tzw. pieczęć suwerenności (STEP SEAL), jest ona przyznawana projektom, które są istotne dla osiągnięcia celów inicjatywy.

"Aby proces przekazywania wsparcia projektom STEP SEAL był efektywny, konieczne jest stworzenie centralnego punktu kontaktowego. Funkcję one-stop-shop powinien pełnić krajowy punkt kontaktowy STEP działający w strukturach MRiT we współpracy z MFiPR oraz instytucjami wdrażającymi programy operacyjne i programy finansowania. Jego rolą powinno być potwierdzanie efektu zachęty dla projektów STEP SEAL, wskazywanie źródeł wsparcia oraz pomoc w negocjacjach z instytucjami" - napisano.

Crido postuluje również o wydzieloną pulą środków dla projektów STEP SEAL, wyłączenie projektów STEP SEAL z procedur konkursowych oraz szybką implementacją STEP w polskim systemie finansowania przedsięwzięć. (PAP Biznes)

mcb/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4737 -0,27%
1 EUR 4,2057 -0,25%
1 GBP 5,0504 -0,30%
100 JPY 2,6404 0,59%
1 USD 4,0348 -0,86%