BGK rozmawia z KE oraz m.in. niemieckimi i francuskimi bankami rozwoju nt. funduszu AI - BGK, Postuła

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi rozmowy z Komisją Europejską oraz m.in. niemieckimi i francuskimi bankami inwestycyjnymi na temat powołania ponadnarodowego funduszu sztucznej inteligencji - poinformowała PAP Biznes wiceprezes BGK, Marta Postuła.

bgk1.jpg

"Jesteśmy w pełnym kontakcie z Komisją Europejską wraz z innymi bankami rozwoju, szczególnie francuskimi i niemieckimi, które chcą z nami współpracować. Mówią o możliwości stworzenia wspólnego funduszu inwestycyjnego (sztucznej inteligencji - PAP)" - powiedziała PAP Biznes wiceprezes Postuła.

Dodała, że jeżeli BGK zaangażuje się w taki projekt, to głównym warunkiem jest to, że ma się to dziać w Polsce.

"Rozmowy toczą się na różnych szczeblach, a potrzeby w tej kwestii niewątpliwie są coraz większe" - wskazała.

"Chcemy i jesteśmy gotowi budować montaż finansowy jako najsilniejszy bank rozwoju, wykorzystując doświadczenia banków francuskich, niemieckich czy włoskich czy też na bazie obecnych środków z funduszy inwestycyjnych, czy PFR-u, czy naszych własnych, żeby tego rodzaju działania wspierać" - dodała.

Ponadto oceniła, że wolniejsza niż w m.in. w Francji i Niemczech implementacja sztucznej inteligencji do sektora przedsiębiorstw i gospodarki ogółem w Polsce wynika w głównej z szerszego dostępu zasobów pracy.

"Z perspektywy tego, jak plasujemy się na tle Unii Europejskiej, to można powiedzieć, że jesteśmy lekko z tyłu. Wynika to z kilku elementów. Po pierwsze, w Polsce przez lata był łatwiejszy dostęp do zasobów pracy. Takie kraje, jak Niemcy, Francja, które się starzeją, mają krótszy czas pracy i z tego powodu dużo szybciej stawiały na wykorzystanie sztucznej inteligencji do czynności prostych" - oceniła Postuła.

"Myślę, że ostatni rok i to, co zostało zaprezentowane w strategii cyfryzacji, to jest elementem, który potwierdza to, że jest nastawienie na możliwość szybszego rozwoju AI" - dodała.

Ponadto wskazała, że ogłoszony we wtorek instrument finansowy oparty na środkach KPO na cyfryzację m.in. przedsiębiorstw jest również skierowany do sektora gamingowego, ale dodała, że branża gier wideo w przypadku tego typu finansowania ma problemy związane z tym, że jest stosunkowo młody, a okres spłaty następuje po skomercjalizowaniu projektu.

"Pomimo tego, że sektor gier wideo w Polsce ma swoje głębokie korzenie i już większość nauczyła się go finansować, to dalej jest on stosunkowo młody. Dodatkowo gaming ma to do siebie, że okres spłaty jest dopiero jak skomercjalizuje się daną grę" - wyjaśniła.

Wskazała, że jeżeli projekt będzie dotyczył m.in. cyberbezpieczeństwa, AI czy szeroko pojętego przemysłu 4.0, to warto zgłosić taki wniosek do BGK, które również zadeklarowało pomoc w przypadku wątpliwości przed jego złożeniem.

W środę Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z resortem cyfryzacji uruchomił instrument finansowy o wartości 2,8 mld zł z KPO z przeznaczeniem na cyfryzację przedsiębiorstw, samorządów i uczelni.

Maciej Białobrzeski (PAP Biznes)

mcb/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5411 -0,09%
1 EUR 4,2439 -0,18%
1 GBP 4,9136 -0,48%
100 JPY 2,4703 -0,62%
1 USD 3,6260 0,09%