Cyberbezpieczeństwo to fundament stabilności UE, konieczna współpraca - raport
Cyberbezpieczeństwo to fundament stabilności UE, a kwestie bezpieczeństwa, ze względu na położenie Polski na wschodniej flance NATO i w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej, są obecnie kluczowe do zaadresowania na arenie międzynarodowej - wynika z raportu „Road to the Polish Presidency 2025 CYBERSEC”.
Raport, przygotowany przez Instytut Kościuszki, Europejską Organizacją Cyberbezpieczeństwa, Ministerstwo Cyfryzacji oraz we współpracy z firmą doradczą Deloitte powstał w ramach inicjatywy "Road to the Polish Presidency 2025 CYBERSEC", której założeniem jest wspieranie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w realizacji celów dotyczących cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.
"Priorytetem musi być współpraca między sektorem publicznym, prywatnym i militarnym, by skutecznie chronić nasze systemy i dane przed rosnącymi zagrożeniami. Polska, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i zaangażowaniu, może odegrać wiodącą rolę w kształtowaniu europejskiej polityki cyberbezpieczeństwa" - powiedziała cytowana w raporcie Marietta Gieroń, przewodnicząca rady programowej CYBERSEC.
Podano, że główne priorytety polskiej prezydencji koncentrują się na czterech obszarach w sferze cyfrowej: cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji (AI) i innych technologiach cyfrowych, spójności i wdrożeniu regulacji cyfrowych oraz dyplomacji cyfrowej.
Wskazano, że szczególnie ważny jest tu aspekt cyberbezpieczeństwa, bo Polska, ze względu na swoje strategiczne położenie względem Ukrainy, jest jednym z najbardziej narażonych na incydenty państw regionu. Znaczenie polskiej prezydencji nabiera w tym kontekście dodatkowego znaczenia.
"Polska nigdy wcześniej nie była obiektem tak wielu cyberataków, co związane jest z tym, że od początku trwania wojny w Ukrainie jesteśmy dla naszego sąsiada partnerem i pełnimy rolę hubu pomocowego. Cyberprzestępcy nieustannie próbują wykradać dane, które w związku z tym posiadamy. Widzimy więc wyraźnie, że kwestie cyberbezpieczeństwa powinny być naszym priorytetem" - powiedział Łukasz Jędrzejczak, Cyber & Defense Sector Director, Deloitte Central Europe.
"Firmy stoją przed wyzwaniem nieustannego dostosowywania polityk i procedur cyberbezpieczeństwa do obowiązujących przepisów, a co za tym idzie, warto korzystać z doświadczenia organizacji, które łączą kompetencje cyfrowe i militarne. Wojskowe strategie ochrony danych mogą inspirować sektor biznesowy w obliczu rosnącego zagrożenia cyberatakami. Z kolei na arenie UE to właśnie Polska może być inicjatorem zmian w tym obszarze" - dodał.
Podano, że pomimo rosnącego zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania cyfrowe, tylko cztery z 50 największych firm technologicznych na świecie to firmy europejskie. Co więcej, 80 proc. inwestorów na europejskim rynku cyberbezpieczeństwa pochodzi z USA. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest zróżnicowanie regulacji prawnych oraz brak skoordynowanego wsparcia dla start-upów, co ogranicza firmom możliwości rozwoju na rynku europejskim.
Kolejną kwestią jest niedostateczne finansowanie innowacji cyfrowych na poszczególnych etapach ich wdrażania. Chociaż kraje europejskie przeznaczają ok. 5 mld euro rocznie na rozwój i badania nad rozwiązaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa, to wartość kapitału inwestowanego w fazę skalowania wynosi jedynie 2 mld euro. W przypadku rynku amerykańskiego wynosi ona od 8 do 10 mld USD rocznie.
Sytuację pogarsza także brak specjalistycznych funduszy venture capital, których rozmiar w Europie jest średnio trzykrotnie mniejszy niż w USA. Te wyzwania ograniczają potencjał Europy w tworzeniu przełomowych technologii, które mogłyby sprostać nowym zagrożeniom cyfrowym.
Raport podkreśla także znaczenie współpracy publiczno-prywatnej, w tym stworzenia funduszu inwestycyjnego o wartości co najmniej 1 mld euro celem rozwoju start-upów technologicznych. Wskazano także na konieczność harmonizacji regulacji na poziomie europejskim, m.in. w zakresie certyfikacji produktów i wymogów compliance.
Według raportu aż 70 proc. przedsiębiorstw uczestniczących w badaniach wskazało, że dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa wynikających z przepisów stanowi dla nich jedno z największych wyzwań.
Autorzy badania uważają, że podstawową kwestią w budowaniu odporności organizacji i społeczeństw na zagrożenia cyfrowe jest przede wszystkim r gor/ozwijanie praktycznych umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Istotną rolę w tym obszarze odgrywa zarówno system edukacji, jak i podejście pracodawców do szkolenia pracowników w tym obszarze. O skali wyzwania może świadczyć liczba 3 mln specjalistów, których dziś brakuje w krajach UE. (PAP Biznes)
alk/