Profil:
Genomtec SAGenomtec zawarł umowę inwestycyjną w celu pozyskania finansowania udziałowego (opis)
Genomtec zawarł z akcjonariuszem spółki - 5HT Fundacja Rodzinna - umowę inwestycyjną, na podstawie której akcjonariusz zobowiązał się do przeprowadzenia oferty publicznej nie więcej niż ok. 1,3 mln istniejących akcji spółki oraz przeznaczenia całości pozyskanych środków na objęcie akcji nowej emisji - podał Genomtec w komunikacie.
Jak poinformowano, spółka zawarła z akcjonariuszem spółki - 5HT Fundacja Rodzinna - umowę inwestycyjną, na podstawie której akcjonariusz zobowiązał się do przeprowadzenia oferty publicznej nie więcej niż 1.342.556 istniejących i dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym akcji spółki, w celu reinwestowania całości pozyskanych w ten sposób środków pieniężnych w objęcie akcji spółki nowej emisji w liczbie i za cenę emisyjną odpowiadającą liczbie i cenie sprzedaży akcji sprzedawanych rzeczywiście zbytych przez akcjonariusza w ramach oferty publicznej.
Ponadto, w celu maksymalizacji dostępnego dla spółki poziomu finansowania oraz w związku z wyrażeniem przez akcjonariusza zgody na udział w inwestycji prowadzonej w interesie spółki, akcjonariuszowi zostało przyznane uprawnienie do objęcia dodatkowych akcji nowej emisji w liczbie nie wyższej niż 457.444 za jednostkową cenę emisyjną odpowiadającą jednostkowej cenie sprzedaży akcji sprzedawanych rzeczywiście zbytych przez akcjonariusza w ramach oferty publicznej.
Celem spółki jest przeznaczenie środków na wsparcie procesu komercjalizacji projektów prowadzonych przez Genomtec.
Podano, że zobowiązanie akcjonariusza do przeprowadzenia oferty publicznej zostało zastrzeżone pod warunkami zawieszającymi: udzielenia akcjonariuszowi przez innego akcjonariusza lub akcjonariuszy spółki pożyczki akcji istniejących spółki w liczbie nie mniejszej niż 1.342.556 oraz zawarcia przez akcjonariusza właściwej umowy z Domem Maklerskim INC jako firmą inwestycyjną wybraną przez akcjonariusza do organizacji i przeprowadzenia oferty publicznej.
Zgodnie z oświadczeniem złożonym przez akcjonariusza, na datę zawarcia umowy zamiarem akcjonariusza jest pozyskanie pożyczki akcji istniejących spółki od Mirona Tokarskiego, prezesa Genomtec.
Oferta publiczna zostanie przeprowadzona w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu.
"W związku z powyższym akcjonariusz przeznaczy co najmniej całość środków pozyskanych ze sprzedaży akcji sprzedawanych na dokapitalizowanie spółki poprzez objęcie akcji nowej emisji" - napisano.
Dodano, że zawarcie umowy stanowi - w ocenie spółki - element niezbędny do realizacji strategii ogłoszonej przez spółkę.
W ocenie zarządu spółki, przyjęta struktura inwestycji jest strukturą optymalną z perspektywy interesu spółki i jej akcjonariuszy.
"Zdecydowaliśmy o podwyższeniu kapitału, aby zabezpieczyć nasze potrzeby finansowe na kolejny okres, kluczowy z punktu widzenia zaawansowanych negocjacji z potencjalnymi partnerami w celu komercjalizacji naszych projektów. Efektem prowadzonych dotychczas rozmów w sprawie komercjalizacji projektów jest podpisanie umów o zachowaniu poufności z potencjalnymi partnerami z Europy, czy Ameryki Północnej, ale patrzymy także z uwagą na coraz bardziej rosnące zainteresowanie z rynków azjatyckich, dlatego chcemy także skierować naszą aktywność w obszarze M&A w tym kierunku” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes zarządu Miron Tokarski.
"Zaoferowanie inwestorom akcji istniejących przez akcjonariusza zapewnia sprawne przeprowadzanie procesu. Jest to konstrukcja, która umożliwia nabycie już notowanych akcji przez nowych inwestorów zainteresowanych inwestycją w Genomtec. Jednocześnie wspierając ten proces nasz znaczący akcjonariusz nie zmniejsza zaangażowania w spółkę. Kapitał jest nam niezbędny do osiągnięcia komercyjnego sukcesu, dlatego liczymy, że akcjonariusze na NWZ poprą uchwałę o emisji nowych akcji" – dodał.
Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Platforma składa się z analizatora oraz karty reakcyjnej ze zintegrowanymi testami genetycznymi. Z kolei drugi projekt OncoSNAAT zakłada opracowanie technologii do wykrywania mutacji w obszarze onkologicznym, które wskazują najskuteczniejszą terapię.
"Bazując na dotychczasowych rozmowach w procesie M&A z potencjalnymi partnerami widzimy szerokie możliwości współpracy – nie tylko w zakresie sprzedaży projektów, ale np. partneringu z firmami farmaceutycznymi, płatności upfront i następnie za osiągnięcie kamieni milowych" - powiedział Miron Tokarski.
"Dlatego ważne jest dla nas zapewnienie stabilnego finansowania dla projektów, które przełoży się na powodzenie potencjalnych transakcji. Zgodnie z deklaracjami całość środków z transakcji M&A chcemy przeznaczyć dla akcjonariuszy w formie skupu akcji lub dywidendy" - dodał. (PAP Biznes)
alk/ osz/