Komentarz KIKE do stanowiska Ministerstwa Cyfryzacji ws. wezwania przez komisję europejską do zakazu lub ograniczenia wykorzystania sprzętu Huawei w państwach UE (MediaRoom)
W odpowiedzi na niedawny apel Komisji Europejskiej do państw członkowskich UE o zakazanie lub ograniczenie wykorzystania Huawei w swoich sieciach 5G i zajęte w związku z tym przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji stanowisko na temat „braku planów wprowadzenia zakazu ani ograniczenia w zakresie używania sprzętu lub oprogramowania w polskich sieciach telekomunikacyjnych” Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej chciałaby odnieść się do stanowiska wyrażonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
„Przede wszystkim jestem dumny i zadowolony, że Ministerstwo Cyfryzacji podpiera się raportem przygotowanym przez KIKE. Nie tylko jest to szczególnie ważne dla małych operatorów, dla których poniesienie dodatkowych, potencjalnych kosztów może oznaczać koniec działalności, ale jest to także istotne z perspektywy konkurencyjności rynku. Jestem przekonany, że deklaracja Ministerstwa Cyfryzacji jest w pełni słuszna i przemyślana. Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla nie ulegania nie do końca zrozumiałym naciskom ze strony UE oraz merytorycznego osądu sytuacji w oparciu o realia krajowe i faktyczne potrzeby rynku. Oczywistym jest, że Polska powinna przyjąć unijne regulacje. Niemniej ich zakres powinien przede wszystkim odzwierciedlać wymagania rynkowe. Dość już mamy przeregulowania, fragmentacji rynku i nadmiernych obciążeń dla biznesu. Jako organizacja zrzeszająca lokalnych operatorów telekomunikacyjnych wielokrotnie wskazywaliśmy znaczący udział dostawców azjatyckich wśród małych i średnich przedsiębiorców, których reprezentujemy. Doceniamy, że zostało to również podkreślone przez Ministerstwo Cyfryzacji, które w swoim stanowisku powołuje się na przygotowany przez KIKE w 2024 roku wyżej wspomniany raport podsumowujący skalę wykorzystania w sektorze telekomunikacyjnym sprzętu dostawców pochodzących spoza Unii Europejskiej lub NATO. Jesteśmy niezmiennie otwarci i gotowi, aby przystąpić do rozmów i dyskusji dotyczących rozwiązań oraz rekomendacji, które chcielibyśmy przekazać panu premierowi Krzysztofowi Gawkowskiemu w celu przyśpieszenia implementacji dyrektywy NIS2 i tworzenia prawa krajowego. Chcemy zapewnić Polsce suwerenność technologiczną oraz bezpieczeństwo wszystkim podmiotom działającym na rynku” - podkreśla Karol Skupień, prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.
Lokalni operatorzy telekomunikacyjni bazują na sprzęcie spoza NATO i UE
Przytoczone przez Ministerstwo Cyfryzacji badanie KIKE zostało przeprowadzone związku z toczącymi się pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw, wdrażającej do polskiego porządku prawnego Dyrektywę NIS2.
100% wśród ankietowanych wskazało, że w swojej działalności wykorzystują sprzęt producenta mającego swoją siedzibę poza Unią Europejską lub krajami NATO. Przy budowie sieci telekomunikacyjnych, mali i średni operatorzy telekomunikacyjni decydują się na sprzęt producentów pochodzących z Azji. Aż 73,4% badanych obsługuje sądy, policję, straż miejską, straż pożarną, dom kultury, dom pomocy społecznej lub szkołę publiczną, 62,5% - inną jednostkę sektora finansów publicznych (w tym JST), a 60,9% - szpital, przychodnię lub hurtownię farmaceutyczną. Średni koszt, jaki mały lub średni przedsiębiorca byłby zmuszony ponieść w przypadku konieczności wymiany urządzeń, wynosi 3,43 mln zł, co w skali całego rynku wynosiłoby przynajmniej 6 miliardów złotych (w przeliczeniu na ok. 1750 przedsiębiorców).
Apel branży ws. projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
15 stycznia br. przedstawiciele pięciu izb zrzeszających przedsiębiorców komunikacji elektronicznej i przedsiębiorstw przemysłu cyfrowego wystosowali apel do Ministerstwa Cyfryzacji z prośbą o uwzględnienie postulatów dotyczących m.in eliminacji rozwiązań wykraczających poza przepisy i zalecenia wymagane dyrektywą NIS2 i 5G Toolbox.
Zaapelowano także o ograniczenie decyzji DWR wyłącznie do sprzętu i oprogramowania pełniącego funkcje krytyczne w sieci 5G, zamiast rozszerzania potencjalnej decyzji DWR na całą infrastrukturę telekomunikacyjną.
Prezesi izb PIKE, KIGEiT, KIKE, PIRC i MEDIAKOM podkreślili postulat wprowadzenia systemu decyzyjnego i regulacji dopasowanych do cech danego sektora i proporcjonalnych do poziomu zagrożenia, z uwzględnieniem wszystkich możliwych scenariuszy ataków na infrastrukturę krytyczną. Wyrazili także nadzieję na ochronę polskiej suwerenności technologicznej dzięki ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i rozporządzeniom precyzującym stosowanie doboru dostawców sprzętu tak, aby maksymalnie ograniczyć rozpoznane i nierozpoznane ryzyka.
Źródło informacji: Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.