W UE powstanie tzw. tarcza cybernetyczna
Kraje członkowskie w Radzie UE w poniedziałek przyjęły dwa kolejne elementy pakietu dotyczącego cyberbezpieczeństwa. Chodzi o utworzenie w UE systemu ostrzegania zwanego tarczą cybernetyczną oraz mechanizmu pozwalającego szybciej reagować na zagrożenia. Nowe inicjatywy będą finansowane przez UE.
Ministrowie państw członkowskich w poniedziałek przyjęli rozporządzenie o cybersolidarności oraz nowelizację aktu o cyberbezpieczeństwie z 2019 r. Kończy to prace legislacyjne nad obiema inicjatywami, które wchodzą w skład całego pakietu zaproponowanego jeszcze przed poprzednią Komisję Europejską.
Nowe przepisy wejdą w życie po 20 dniach od opublikowania ich w Dzienniku Urzędowym UE.
Na mocy nowych regulacji powstaną: system alarmowy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego (zwany tarczą cybernetyczną) oraz mechanizm bezpieczeństwa cybernetycznego (mechanizm cyberawaryjny). KE zaproponowała na uruchomienie obu narzędzi 1,1 mld euro.
Pod hasłem "tarczy cybernetycznej" kryje się hub, który ma skupiać krajowe i ponadnarodowe centra do walki z cyberzagrożeniami w UE. Chodzi o podmioty odpowiedzialne za wymianę informacji i mające za zadanie wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia.
Z kolei "mechanizm cyberawaryjny" ma na celu poprawę gotowości i reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa. Polegać on będzie na testowaniu gotowości w sektorach krytycznych pod kątem potencjalnych luk oraz utworzeniu unijnej rezerwy cyberbezpieczeństwa, w ramach której świadczone będą usługi reagowania na incydenty od zaufanych dostawców. (PAP)
mce/ kar/ osz/