Brak dostępności świadectw fitosanitarnych ogranicza eksport zbóż z Polski - IZP (opinia)

Eksport zbóż z Polski do krajów spoza Unii Europejskiej jest ograniczony między innymi z powodu braku dostępności i szybkości uzyskania świadectw fitosanitarnych – uważa Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej (IZP). Jej zdaniem, z tego powodu Polska traci nowe rynki w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.


„Od kilku lat podkreślamy, że pojawiają się coraz większe problemy w dostępności i szybkości uzyskania świadectw fitosanitarnych, szczególnie w przypadku kontraktów, wymagających pilnych decyzji handlowych. Mam nadzieję, że ostatnie rozmowy ze służbami, w tym Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przyniosą pozytywne zmiany w tym zakresie” – napisała Monika Piątkowska w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Jej zdaniem, świadectwa te są jednym z głównych elementów pozwalających na podjęcie decyzji handlowej i możliwości późniejszego wywiązania się z niej.

„Brak informacji i odpowiednich działań skutkuje utratą rynków takich jak Egipt, Iran, Brazylia, Kuba, Madagaskar, Wenezuela, Togo, Tanzania, Mozambik, Ghana, Somalia, Libia” – dodała.

Jak ocenia Monika Piątkowska, przyczyną ograniczenia eksportu zboża z Polski jest także mała przepustowość portów, która wynosi około 700-750 tys. ton miesięcznie.

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej uważa, że niektórzy przetwórcy zbóż mogą w najbliższych tygodniach poszukiwać surowca.

„Po stronie popytowej, sporo przetwórców wydaje się być pokrytych w surowiec na najbliższe tygodnie, ale część z nich w dalszym ciągu poszukuje ziarna do przerobu” – napisała Monika Piątkowska.

Izba Zbożowo-Paszowa szacowała kilka dni temu, że w najbliższym sezonie rolnym nadwyżka zboża na polskim rynku może wynieść kilkanaście mln ton, licząc krajową produkcję zboża i import z Ukrainy.

„To szacunki oparte na danych dotyczących szacowanych zbiorów zbóż, ale także na danych Komisji Europejskiej i Ministerstwa Finansów. Polska miała rekordowe zbiory zbóż w żniwa 2022 roku i weszła w obecny sezon z wysokimi zapasami początkowymi. Bazując na danych Ministerstwa Finansów, możemy wskazać, że w okresie od stycznia do września 2022 roku do kraju zaimportowano około 2,2 mln ton zbóż i produktów zbożowych, w tym 1,4 mln ton kukurydzy, 0,44 mln ton pszenicy i 0,18 mln ton jęczmienia" - napisała Monika Piątkowska.

Dodała, że w ubiegłym roku zebrano 35,3 mln ton zbóż, czyli około 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

W sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zakłada ono, że do 30 czerwca 2023 roku jest zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj. (PAP Biznes)

pam/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5778 0,55%
1 EUR 4,2802 0,19%
1 GBP 5,0155 -0,15%
100 JPY 2,6398 0,18%
1 USD 3,7646 0,48%