KE rozważa okres przejściowy po wygaśnięciu wolnego handlu z Ukrainą (opis)
Komisja Europejska rozważa wprowadzenie środków przejściowych do czasu wynegocjowania porozumienia w ramach umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą - poinformował w środę rzecznik KE Olof Gill. Nie ma natomiast mowy o przedłużeniu wolnego handlu z tym krajem.
Do 5 czerwca obowiązuje w UE rozporządzenie, na mocy którego Ukraina została zwolniona z ceł na produkty rolne eksportowane do Unii.
Gill powtórzył w środę, że nie ma mowy o przedłużeniu rozporządzenia. By jednak uniknąć powrotu do ceł sprzed wojny, KE rozważa wprowadzenie środków przejściowych, które obowiązywałyby do czasu wynegocjowania nowego porozumienia z Ukrainą na podstawie umowy stowarzyszeniowej z 2016 roku.
"Naszym priorytetem jest przegląd naszej umowy o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu pomiędzy UE a Ukrainą. Od samego początku mówiliśmy jasno, że chcemy wprowadzić większą przewidywalność i stabilność dla podmiotów zarówno w Ukrainie, jak i w UE" - powiedział rzecznik.
"To wzmocni perspektywę stopniowego przybliżania się Ukrainy do akcesji do UE, a także odpowie na obawy po naszej stronie, zwłaszcza w sektorze rolnictwa" - wyjaśnił Gill.
"Rozmawiamy z Ukraińcami. Wiemy, że mamy ograniczenia czasowe, dlatego rozważamy potencjalne środki przejściowe, jeśli negocjacje w sprawie nowego porozumienia nie zakończą się do 6 czerwca" - zaznaczył rzecznik.
Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy powodem przeciągania się rozmów są wybory prezydenckie w Polsce i Rumunii.
Przyjęte w czerwcu 2022 r. i od tamtej pory dwukrotnie przedłużane rozporządzenie liberalizujące handel z Ukrainą umożliwiło wjazd ukraińskich towarów rolnych do UE bez ceł.
Po protestach rolników w styczniu ubiegłego roku Komisja Europejska zaproponowała po raz kolejny przedłużenie zawieszenia ceł, ale z dodatkowymi zabezpieczeniami, które miały chronić rynek UE. I tak wprowadzone zostały m.in. kwoty importowe dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych - drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu - oraz ustalono, że jeśli ich import przekroczy średnią wielkość importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 oraz w całym roku 2022 i 2023, to możliwe będzie ponowne nałożenie ceł.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ mal/ lm/ ana/