KE zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bln euro (opis)

Komisarz UE ds. budżetu Piotr Serafin przedstawił w środę w Brukseli propozycję unijnego budżetu na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. W propozycji przewidziano m.in. 300 mld euro na rolnictwo, 451 mld euro na Fundusz Konkurencyjności i 218 mld euro dla słabiej rozwiniętych regionów.


"Każde euro z budżetu UE musi być łatwo dostępne dla ludzi i projektów, które ma wspierać. To właśnie rozumiemy przez uproszczenie. Po drugie, środki muszą być przeznaczane na sprawy, które są najważniejsze dla Europejczyków, trafiać tam, gdzie budżet UE może osiągnąć więcej niż same budżety krajowe. To właśnie nazywamy strategicznym myśleniem. Po trzecie, potrzebujemy przestrzeni, aby reagować w nieoczekiwanych sytuacjach, działać szybko w kryzysie lub zmieniać priorytety. (...) Kolejne wieloletnie ramy finansowe UE będą ambitnym budżetem UE o łącznej wartości 2 bilionów euro" - powiedział Serafin, tłumacząc założenia budżetu na spotkaniu z europosłami w Parlamencie Europejskim.

Jak poinformował, Fundusz Konkurencyjności - który w założeniu ma liczyć 451 miliardów euro - zostanie przeznaczony na inwestycje w obszarze czystych technologii, technologii cyfrowych, biotechnologii, obronności, przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa żywnościowego, wspierając projekty na etapach od pomysłu do komercjalizacji.

"Chciałbym podkreślić wagę inwestycji w obronność i kosmos. W ramach Funduszu Konkurencyjności zwiększymy pięciokrotnie środki dostępne na te cele, osiągając poziom 131 mld euro" - przekazał.

Zapowiedział też zwiększenie budżetu programu „Łącząc Europę” do łącznej kwoty 81 mld euro. Środki z niego mają trafiać na projekty infrastrukturalne, łączność i bezpieczeństwo.

Na program „Globalna Europa” - który jest instrumentem finansowym UE na rzecz działań zewnętrznych, np. zwalczanie ubóstwa czy wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności międzynarodowej - zapowiedział 200 mld euro w latach 2028-2034.

KE proponuje też przeznaczenie do 100 mld euro dla Ukrainy. "To długoterminowe zobowiązanie na rzecz odbudowy Ukrainy" - podkreślił polski komisarz.

W propozycji zawarty jest też specjalny mechanizm kryzysowy, który mógłby uruchomić pożyczki o wartości do prawie 400 mld euro. Byłby on - jak powiedział Serafin - uruchamiany przez Radę UE (państwa członkowskie) za zgodą Parlamentu Europejskiego.

Komisarz poinformował, że w budżecie nacisk zostanie położony też m.in. na "wyzwania na naszych granicach". "Regiony wschodnie graniczące z Ukrainą, Rosją i Białorusią otrzymają premię w alokacji funduszy odzwierciedlającą ich specyficzne wyzwania" - przekazał.

Jak dodał, aby zrealizować wyznaczone cele, Komisja Europejska proponuje wprowadzenie nowych źródeł dochodów budżetu, w tym podatków od tytoniu i korporacji. Kolejne nowe źródła, które wymienił, to dochody z systemu handlu emisjami ETS, dochody z CBAM, czyli specjalnej opłaty za emisje CO2 dla wybranych towarów importowanych spoza UE, oraz opłata za odpady elektroniczne.

"To zrównoważona mieszanka nowych dochodów, która nie obciąża budżetów krajowych i jest zgodna z celami naszej polityki" - powiedział Serafin.

Jak podkreślił, KE zrezygnowała z dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji, ETS 2. To nowy system, który ma objąć emisje z budynków i transportu drogowego.

Jak powiedział, wszystkie pieniądze z nowego budżetu UE na lata 2028-2034 mają być wydatkowane w poszanowaniu praworządności.

"Stanowisko Komisji jest jasne. Wszystkie pieniądze unijne będą wydatkowane w poszanowaniu zasady praworządności. Takie są ogólne ramy i zasady, którymi kierowaliśmy się, proponując ten budżet" - powiedział w PE.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Maria Wiśniewska (PAP)

luo/ mws/ akl/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5719 -0,03%
1 EUR 4,2585 0,11%
1 GBP 4,9025 -0,26%
100 JPY 2,4611 -0,15%
1 USD 3,6631 0,65%