Państwa członkowskie za przepisami wzmacniającymi prawa podróżnych

Państwa członkowskie uzgodniły w środę stanowisko ws. nowych przepisów o "imprezach turystycznych". Regulacje mają wzmocnić prawa podróżnych, w tym dać im m.in. możliwość anulowania wyjazdu bez ponoszenia dodatkowych opłat i skuteczniejszego ubiegania się o odszkodowania.


Zmieniona dyrektywa ma zastąpić obecne przepisy z 2015 r. Przyczynkiem do prac nad wzmocnieniem praw pasażerskich było bankructwo dużego biura turystycznego Thomas Cook w 2019 r. i kryzys związany z COVID-19, który obnażył brak dostatecznej ochrony podróżnych w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń.

Komisja Europejska jeszcze w październiku 2023 r. przedłożyła przegląd dotychczasowej dyrektywy, a w środę wspólne stanowisko uzgodniły państwa UE. Nowe regulacje doprecyzowują definicję "imprezy turystycznej", wyłączając z niej tzw. powiązane usługi turystyczne. Chodzi tu o usługi, które można wykupić już po zakupie wycieczki, np. wynajem samochodu za pośrednictwem linków na stronie internetowej organizatora. W takich wypadkach podróżni będą musieli zawrzeć dodatkową umowę, co ma lepiej chronić ich prawa.

Przepisy umożliwią organizatorom pakietów turystycznych, w tym biurom podróży, domaganie się od dostawców usług, takich jak linie lotnicze, hotele czy firmy transferowe, zwrotu kosztów w ciągu siedmiu dni od anulowania wyjazdu. Dzięki temu organizatorzy będą mogli zwrócić pieniądze klientom w ciągu ustawowych dwóch tygodni.

Dyrektywa reguluje także wysokość zaliczek wpłacanych agencjom przez turystów – nie będą one mogły przekroczyć 25 proc. ceny wycieczki, z wyjątkiem uzasadnionych okoliczności, np. gdy organizator musi zapłacić z góry pełną cenę biletu lotniczego. Organizatorzy wyjazdów nie będą mogli żądać pełnej płatności wcześniej niż 28 dni przed rozpoczęciem wycieczki.

Jeśli wycieczka zostanie anulowana, organizatorzy mogą zaoferować podróżnym voucher, ci mogą jednak odmówić jego przyjęcia i domagać się zwrotu pieniędzy. Bony podróżne także będą podlegały automatycznemu zwrotowi i będą ubezpieczone na wypadek niewypłacalności biura.

Sami podróżni będą mieli prawo odwołać wyjazd turystyczny z powodu nadzwyczajnych okoliczności w miejscu wyjazdu lub miejscu docelowym, jak np. klęski żywiołowe lub wojna, i w takich wypadkach nie powinni ponosić opłaty za rozwiązanie umowy.

Uzgodnione w środę przepisy będą teraz negocjowane z Parlamentem Europejskim.

Jak poinformowała Rada UE, szacuje się, że dochody z turystyki odpowiadają za ponad 10 proc. światowego PKB. Globalna liczba turystów wzrosła z 680 mln w 2000 r. do ponad 1,5 mld w 2019 r. Unia Europejska była w 2022 r. głównym celem podróży turystycznych na świecie, przyjmując około dwóch trzecich wszystkich międzynarodowych turystów. W 2020 r. w UE działało ok. 2,3 mln przedsiębiorstw turystycznych, a w branży turystycznej pracowało 10,9 mln Europejczyków.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ bst/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5330 -0,29%
1 EUR 4,2637 0,04%
1 GBP 5,1516 0,17%
100 JPY 2,6431 0,31%
1 USD 4,0587 -0,17%