W większości województw poprawa nastrojów firm, ale oczekiwania pesymistyczne - GUS

W większości województw nastąpiła poprawa nastrojów firm, ale oczekiwania są pesymistyczne - podał GUS.


"W porównaniu z grudniem 2024 r. w większości województw odnotowano wzrost wartości regionalnego wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich analizowanych obszarach gospodarki, co może sugerować poprawę nastrojów gospodarczych wśród przedsiębiorców. Mimo to w większości województw dominowały pesymistyczne oczekiwania co do przyszłej sytuacji firm. Jednocześnie były one mniej negatywne niż w grudniu 2024 r., z wyjątkiem handlu, gdzie w 9 województwach przedsiębiorcy przewidywali przyszłość swoich firm z większym pesymizmem niż miesiąc wcześniej" - podaje GUS.

Z badania GUS wynika, że główną barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej w styczniu 2025 r. były rosnące koszty zatrudnienia.

"Szczególnie dotkliwie odczuwały je firmy budowlane – w zależności od województwa odsetek przedsiębiorstw wskazujących na ten problem wynosił od 56 proc. do ponad 77 proc." - podaje GUS.

Wśród innych istotnych trudności przedsiębiorcy często wymieniali niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (najbardziej odczuwaną w handlu i przetwórstwie przemysłowym) oraz wysokie obciążenia podatkowe, które najmocniej dotykały firmy budowlane i usługowe.

GUS podaje, że w styczniu 2025 r. we wszystkich województwach przedsiębiorcy przewidywali wzrost cen sprzedaży oferowanych przez nich produktów/towarów/usług. Przewagę odsetka firm spodziewających się wzrostu cen nad tymi, które prognozowały ich spadek obserwowano we wszystkich analizowanych w regionach rodzajach działalności.

Jednocześnie przedsiębiorcy z większości województw uznali, że kluczowym czynnikiem, który wpłynie na wzrost kosztów funkcjonowania firm w nadchodzących trzech miesiącach będą wydatki przeznaczone na zatrudnienie.

W budownictwie wskazało na to co najmniej 85 proc. firm w większości województw, a w przetwórstwie przemysłowym nie mniej niż 80 proc. W handlu największe znaczenie miały ceny energii i paliw, które jako główny czynnik wzrostu kosztów wskazało od 80 proc. do ponad 94 proc. przedsiębiorców, w zależności od regionu.

Dodatkowo w przeważającej części województw co najmniej połowa badanych firm zwracała uwagę na rosnące ceny komponentów i usług oraz koszty czynszu, najmu lokali i innych podobnych wydatków. (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4506 -0,79%
1 EUR 4,1995 -0,15%
1 GBP 5,0224 -0,55%
100 JPY 2,6642 0,90%
1 USD 4,0528 0,45%