Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2: odkryj nieznane i poznaj magię sztuki (MediaRoom)

Eva Ísleifs.jpg

„Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2”: to cykl wystaw, dla których punktem wyjścia był tytułowy wiersz Charles’a Baudelaire’a z tomu Paryski splin, w którym wybrzmiewa poczucie alienacji w wielkim mieście, przesytu i anonimowości w tłumie.


Głównymi bohaterami tej odsłony są osoby artystyczne z Islandii: Eva Ísleifs, Helgi Þórsson i Ragnar Kjartansson. Ich dzieła, pełne emocji i zaskakujących perspektyw, prowadzą nas przez nieoczywiste ścieżki interpretacji i budzą refleksje nad otaczającą nas rzeczywistością.

Eva Ísleifs poszukuje w otaczającej ją rzeczywistości drugiego dna, stawia znak zapytania tam, gdzie wszystko wydaje się racjonalne i oczywiste. Oroński park zainspirował artystkę do stworzenia dzieła „Druga natura”, które opowiada o ludzkiej chęci wykreowania utopijnego raju - sztucznego środowiska stworzonego z wybranych elementów przyrody, pozbawionego dzikich aspektów.

Helgi Þórsson na podstawie starej fotografii przywołuje świat snów i fantastycznych wierzeń.

„Leśni Ludzie” to nie tylko rzeźba, ale swoisty performance, w którym artysta bawi się percepcją widza i granicami między rzeczywistością a iluzją. Ta ekspresyjna, wykonana w szkicowy sposób, rzeźba wchodzi w bezpośredni dialog ze zwiedzającymi. Nawiązuje z nimi nieoczekiwany kontakt, budząc niepokój i poczucie bycia obserwowanym przez obcego.

Ragnar Kjartansson nadaje swojej pracy nieoczywisty tytuł - „Bóg”. Tym samym przenosi nas w świat ponadnaturalny; zanurzamy się w obecności potężniejszej niż człowiek. Znajdujemy się przy tym w historycznej kaplicy, która służyła mieszkańcom orońskiej wsi jako kościół. Im dłużej wsłuchujemy się w śpiewane słowa, tym większy ogarnia nas smutek. Odczuwamy wewnętrzny rozłam pomiędzy pięknem a bólem istnienia.

W performansie przygotowanym dla CRP, artysta uczynił swój „przebieg życia” głównym bohaterem. Stawia jednak widzów - a przede wszystkim siebie - w sytuacji mało komfortowej, a mianowicie ogłasza, że nie ma pomysłu na swój występ. Próbuje przy tym nadrabiać tę „indolencję” poprzez prezentację swojego świetnego CV, które zapisał, niczym sumeryjski skryba, na glinianych tabliczkach.

Kuratorka: Paulina Kuhn

Wystawa będzie prezentowana do 21 lipca 2027

Galeria Kaplica, Park Rzeźby

Źródło informacji: Centrum rzeźby polskiej w Orońsku

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4989 -0,62%
1 EUR 4,2524 -0,10%
1 GBP 5,0247 -0,30%
100 JPY 2,6249 -0,89%
1 USD 4,0830 -1,20%

Powiązane