Najnowszy "Przegląd rynków surowcowych" Unimot Energia i Gaz

Unimot Energia i Gaz, z grupy Unimot, zaprezentował nową edycję „Przeglądu rynków surowcowych – kwiecień 2025”. Raport koncentruje się na notowaniach ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla energetycznego i uprawnień do emisji Co2 (EUA), a także przedstawia prognozy bilansu podaży i popytu na rynkach.


Ropa naftowa

Na początku kwietnia ceny ropy Brent (kontrakt JUN25) oscylowały wokół 75 USD/b w związku z eskalacją napięć USA–Iran oraz ryzykiem wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na paliwa z Rosji.

Ogłoszenie powszechnych „ceł równoważnych” przez administrację Trumpa, wywołało gwałtowną korektę notowań – spadek do 62,8 USD/b w ciągu tygodnia. Korektę pogłębiła decyzja OPEC+ o trzykrotnie wyższym niż oczekiwano zwiększeniu wydobycia od maja.

W drugiej połowie miesiąca obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego i niższy popyt na paliwa chwilowo osłabły, a ceny ropy naftowej wzrosły do 67 USD/b, w reakcji na łagodzenie polityki celnej USA oraz przyjęcie cięć kompensacyjnych w OPEC+. US EIA obniżyła jednak prognozę średniej ceny Brenta na 2025 r. do 68 USD/b.

Gaz ziemny

Na rynku gazu (TTF MAY25) notowania spadły w pierwszej dekadzie kwietnia o ponad 20 proc., do nieco powyżej 33 EUR/MWh. Presja cenowa wynikała z obaw o wojnę celną USA–UE, rekordowego importu LNG do Europy w pierwszym kwartale 2025 roku oraz prognoz ocieplenia na kontynencie.

W drugiej połowie miesiąca lekkie odbicie cen w okolice 36 EUR/MWh było efektem łagodzenia narracji celnej i ograniczenia napływu LNG. Jednocześnie Komisja Europejska rozważała obniżenie obowiązkowych progów magazynowych gazu na zimę, co dodatkowo wpłynęło na zmniejszenie presji zakupowej.

Energia elektryczna

Na Towarowej Giełdzie Energii notowania kontraktu CAL26 na gaz spadły z 180 do 160 PLN/MWh w wyniku spadków na TTF i poprawy warunków podażowych w Europie. Na rynku energii elektrycznej (kontrakt CAL26) ceny po korekcie do 403 PLN/MWh odbudowały się w połowie miesiąca do prawie 416 PLN/MWh, a następnie ponownie obniżyły do 410 PLN/MWh.

W Polsce udział energii słonecznej w miksie wzrósł w kwietniu do 17 proc., a w całej UE produkcja z PV wzrosła o 30 proc. r/r w całym pierwszym kwartale 2025 roku.

Węgiel energetyczny i EUA

Notowania węgla energetycznego (API2 MAY25) osiągnęły w kwietniu szczyt 106 USD/t, jednak w efekcie napięć celnych i spadku popytu w Azji zakończyły miesiąc w okolicach 93 USD/t.

Na rynku uprawnień do emisji CO₂ (DEC25) ceny spadły z 70 do 61 EUR/t, a następnie odbiły do 66–67 EUR/t. Redukcja pozycji spekulacyjnych, osłabienie perspektyw aktywności przemysłowej w UE oraz spadek cen surowców energetycznych, wpływały na zmienność EUA. Według danych Komisji Europejskiej, całkowite emisje w systemie EU ETS w 2024 r. spadły o 5 proc. r/r, głównie dzięki wzrostowi udziału OZE i energii jądrowej w miksie energetycznym.

W załączniku pełny „Przegląd rynków surowcowych – kwiecień 2025”, który zawiera dane, prognozy i komentarz odnośnie sytuacji w sektorze paliw i energii oraz wpływu czynników geopolitycznych na bilans popytu i podaży. Raport został przygotowany przez Magdalenę Płaczek, analityk Rynku Energii i Gazu. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5527 0,18%
1 EUR 4,2720 -0,17%
1 GBP 5,0232 -0,19%
100 JPY 2,6350 0,14%
1 USD 3,7467 -0,49%