SGH: integrujemy polskich naukowców uczestniczących w europejskich infrastrukturach badawczych (MediaRoom)
Stworzenie platformy dialogu, wymiana doświadczeń i zacieśnianie współpracy pomiędzy polskimi naukowcami, zaangażowanymi w międzynarodowe konsorcja badawcze z obszaru nauk społecznych, humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych i medycznych – to cele konferencji „Polska w europejskich i światowych infrastrukturach badawczych”.
Materiał wideo do pobrania na: https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/sgh-integrujemy-polskich-n…
Konferencja, przygotowana przy współudziale Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, odbyła się w dniach 16-17 stycznia. Było to pierwsze wydarzenie zorganizowane przez powołane do życia 16 stycznia Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (CBnRG). Centrum to jest drugą po AI Lab | SGH, czyli Międzykolegialnym Centrum Sztucznej Inteligencji i Platform Cyfrowych, interdyscyplinarną placówką badawczą, jaka powstała w SGH.
„Bardzo dużą wagę przywiązujemy w naszej uczelni do badań naukowych – jeżeli chcemy być znani w Europie i na świecie, musimy jak najwięcej tych badań realizować” – powiedział dr hab. Piotr Wachowiak, rektor i profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
O znaczeniu infrastruktur badawczych dla polskiej nauki mówił Michał Goszczyński z Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„Stworzyliśmy wydział ds. strategicznej infrastruktury badawczej, a w ramach ministerstwa funkcjonują programy wspierające rozwój infrastruktury badawczej, które zapewniają dostęp do finansowania zewnętrznego. W 2024 r. były to środki z KPO, a teraz w grę wchodzą środki z funduszu dla Nowoczesnej Gospodarki” – zaznaczył Michał Goszczyński.
W opinii prof. Agnieszki Chłoń-Domińczak, rektorki ds. nauki i dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, polscy badacze aktywnie uczestniczą w europejskiej przestrzeni badawczej, a wspólna, europejska platforma dialogu pozwoli lepiej wskazać potencjał, wyzwania i potrzeby środowiska naukowego na forum krajowym i unijnym.
„Jest wiele instytucji zrzeszających badaczy uczestniczących w inicjatywach europejskich, natomiast dotąd nie spotkaliśmy się, a nasze problemy, bez względu na to, czy naukowcy reprezentują nauki społeczne czy ścisłe, są całkiem podobne. Dlatego wspólny głos we współpracy z MNiSW czy z Komisją Europejską, czy na forum Europejskich Infrastruktur Badawczych (ERIC) jest bardzo potrzebny” – podkreśliła prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Pierwszego dnia konferencji przedstawiciele wszystkich dyscyplin zaprezentowali działalność poszczególnych konsorcjów badawczych, funkcjonujących w ramach ERIC (Konsorcja na rzecz Europejskich Infrastruktur Badawczych).
„Mamy w Europie 29 ERIC-ów. Polska jest członkiem 10 z nich. W ramach tych konsorcjów prowadzone są badania nad: zdrowiem, życiem, energią, energią odnawialną, badań dotyczące fizyki, inżynierii, astronomii, socjologii” – wskazała dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK – Instytut Astronomii, JIV-ERIC (Joint Institute for VLBI European Research Infrastructure).
W trakcie konferencji doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie budowania krajowych i międzynarodowych sieci współpracy podzielili się także zagraniczni eksperci.
Nicolas Pade z ERIC Forum, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum Badawczego Zasobów Morskich (EMBRC), wyjaśnił, że konsorcja ERIC są specyficznym instrumentem prawnym Komisji Europejskiej, ułatwiającym internacjonalizację badań naukowych.
„ERIC jako źródło doradztwa, rekomendacji i dobrych praktyk przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności UE na polu nauki, wzmacniając możliwości i potencjał poszczególnych infrastruktur krajowych” – stwierdził Nicolas Pade.
Konferencja została zorganizowano w Warszawie przez powołane na SGH Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami. Centrum będzie prowadzić wszechstronne, zaawansowane metodycznie, innowacyjne badania w obszarach: Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych (SHARE – Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe); Generacji i Rodziny (GGP – Generations and Gender Programme), a także GUIDE (Growing-Up in Digital Europe).
„CBnRG będzie zajmowało się koordynowaniem badań nad generacjami, relacjami pomiędzy pokoleniami, pomiędzy kobietami i mężczyznami. Koncentrujemy się na trzech dużych międzynarodowych projektach badawczych, które obserwują, jak ludzie dorastają, zakładają rodziny, starzeją się, w jaki sposób wchodzą na rynek pracy i jak z rynku pracy wychodzą. Tak więc tematyka jest nie tylko szeroka, ale ważna społecznie” – podkreśliła dr hab. Monika Mynarska, prof. UKSW, kierownik Centrum Badań nad Biegiem Życia Człowieka i Rodziny.
Konferencja, sfinansowana ze środków programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (RID), odbyła się w dniach 16-17 stycznia w ramach projektu „Rozwój potencjału badawczego SGH dla witalnego i odpornego wzrostu oraz odpornych społeczeństw”. Wydarzenie zostało również dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Generations and Gender Programme – Preparatory Phase Project (GGP-5D)”.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.