Liczba nieruchomości najmu instytucjonalnego wzrośnie w ciągu 6 lat do 63 tys., z 7,4 tys. obecnie - PwC (opinia)
Zasoby polskiego rynku najmu instytucjonalnego wynoszą obecnie około 7,4 tys. lokali, a w budowie jest kolejnych 12 tys. – wynika z raportu “Przegląd rynku PRS w Polsce - I połowie 2022 r.”, opracowanego przez PwC Polska. Jak szacuje PwC, do 2028 r. na rynku będzie ponad 63 tys. mieszkań w sektorze rynku najmu instytucjonalnego w Polsce.
Według raportu, łączna liczba nieruchomości na wynajem w Polsce wynosi 1,21 mln jednostek, przy czym jednostki dostępne obecnie na rynku PRS (Private Rented Sector) stanowią nieznaczną część zasobów mieszkaniowych na wynajem w Polsce (około 0,62 proc.).
„Biorąc pod uwagę prognozowaną podaż nowych mieszkań na wynajem w najbliższych latach (średnio 22,6 tys. mieszkań rocznie w siedmiu największych miastach do 2028 r.), procent dostarczanego corocznie produktu PRS wyniesie około 40 proc. podaży. Do 2028 r. istniejące zasoby na rynku najmu instytucjonalnego wyniosą 4,7 proc. całego rynku najmu mieszkań w siedmiu największych polskich miastach” – napisano w raporcie.
Według stanu na połowę 2022 roku, największymi graczami na rynku są polskie podmioty: Resi4Rent i PFRN, dysponujące łącznie ok. 4,5 tys. lokali, co odpowiada ponad 60 proc. istniejących zasobów.
„Spodziewamy się stałego napływu zagranicznych inwestorów, z globalnymi graczami, takimi jak Heimstaden, NREP i Zeitgeist, rozbudowujących swoją platformę” – podają autorzy raportu.
Według ich wyliczeń, najwięcej zasobów znajduje się w Warszawie - 3.611 istniejących lokali, a 5.758 w trakcie budowy, następny jest Wrocław z 1.077 istniejącymi lokalami i 1.065 w budowie, na trzeciej pozycji plasuje się Kraków z 894 dostępnymi lokalami i 1.228 w budowie. Poza Warszawą, największy przyrost obserwowany jest w Łodzi, w której powstaje 2.573 nowych obiektów.
„Obecne nasycenie segmentu najmu instytucjonalnego w całkowitej liczbie dostępnych mieszkań na wynajem w każdym z aktywnych miast kształtuje się na niskim, jednocyfrowym procencie. Warszawa jest najbardziej nasyconym rynkiem, gdzie ok. 2,5 proc. produktu na wynajem stanowią zasoby PRS. Według stanu na I półrocze 2022 r., najniższe nasycenie odnotowano w Katowicach (0,71 proc.), które było nieco wyższe od średniej krajowej wynoszącej 0,61 proc. Można również zaobserwować, że w kilku kluczowych miastach regionalnych, takich jak Szczecin, Bydgoszcz, Lublin i inne, nie istniał żaden projekt PRSowy” – napisano w raporcie.
(PAP Bizenes)
pam/ asa/