Na koniec I kw. w Polsce w sektorze PRS było 24,4 tys. mieszkań, o 30 proc. więcej rdr - CBRE
Na koniec I kw. 2025 r. w Polsce w sektorze najmu instytucjonalnego mieszkań (PRS) znajdowało się 24,4 tys. mieszkań na wynajem, co oznacza wzrost o 30 proc. w skali roku - wynika z raportu CBRE. Do końca 2025 r. podaż lokali na rynku PRS w Polsce może wzrosnąć o kolejne 26 proc.
Jak wskazali eksperci CBRE, rozwojowi rynku w Polsce sprzyjają m.in.: niedobór mieszkań, niższe koszty wynajmu niż kredytu mieszkaniowego oraz rosnąca mobilność ludzi, w tym napływ pracowników z zagranicy.
"Choć Polska, podobnie jak inne kraje europejskie, doświadcza negatywnych trendów demograficznych, to nie dotykają one wszystkich regionów kraju w takim samym stopniu. W największych miastach w najbliższej dekadzie prognozowany jest systematyczny wzrost liczby ludności, związany z migracjami wewnętrznymi i zewnętrznymi. A to w dużych ośrodkach rozwija się rynek PRS. Rośnie mobilność mieszkańców, co będzie zwiększać udział mieszkań wynajmowanych do posiadanych" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Przemysław Łachmaniuk, Co-Head of Living, Senior Director, Investment Properties, CBRE.
W jego ocenie, na potencjał rynku składa się także to, że brakuje mieszkań, a koszty kredytu mieszkaniowego w Polsce pozostają na tyle wysokie, że wynajem mieszkania jest tańszy od przeciętnego kredytu.
Na koniec I kw. 2025 r. na polskim rynku znajdowało się 24,4 tys. mieszkań na wynajem, w 136 projektach, oferowanych przez 33 inwestorów instytucjonalnych.
Z danych wynika, że liderem rynku pozostaje Resi4Rent, który jest w posiadaniu 4.900 takich lokali. Na drugim miejscu znajduje się operator Vantage Rent z 3.200 mieszkaniami, a trzeci jest podmiot państwowy – Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem z ok. 2.400 lokalami. Czynsze za wynajem takich nieruchomości wynoszą średnio od 75 zł do 136 zł za metr kwadratowy za miesiąc w zależności od miasta.
Jak podano, odsetek mieszkań, które pozostają puste, jest niski i sięga 5 proc.
CBRE podało, że prognozy na lata 2025-2027 zakładają dalszy rozwój sektora. Do końca 2027 roku liczba funkcjonujących lokali wynajmowanych instytucjonalnie powinna przekroczyć 37 tys., a plany bez podanej daty realizacji obejmują dodatkowe 12,8 tys. lokali. (PAP Biznes)
doa/ gor/