Firmy z sektora New Space czy New Defense mogą znacząco wzmocnić potencjał obronny Europy - ICEYE
Dzięki technologii SAR możliwe jest monitorowanie strategicznych obszarów, granic lądowych i morskich, a firmy z sektora New Space czy New Defense mogą znacząco wzmocnić potencjał obronny Europy - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele ICEYE. Firma podpisała umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostarczenie Siłom Zbrojnym RP trzech satelitów radarowych, w ramach programu MikroSAR.
W realizację kontraktu z MON, jako członek konsorcjum, zaangażowane są także Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które zbudują mobilny segment naziemny oraz mobilną antenę satelitarną.
Kontrakt zawiera opcję zakupu kolejnych trzech satelitów oraz mobilnego segmentu naziemnego w ciągu 12 miesięcy. Wartość całego zamówienia wynosi ok. 860 mln zł brutto.
"Cieszymy się, że technologie tworzone przez ICEYE będą służyć bezpieczeństwu Polski. Dzisiejsza umowa wspiera Siły Zbrojne RP w budowie suwerennych zdolności rozpoznania satelitarnego, które okazały się kluczowe na współczesnym polu walki oraz, w szerszym kontekście, w reagowaniu na różnego rodzaju zdarzenia i kryzysy" - powiedział PAP Biznes Rafał Modrzewski, CEO i współtwórca ICEYE.
"Firmy z sektora New Space czy New Defense takie jak ICEYE mogą znacząco wzmocnić potencjał obronny Europy, zwłaszcza w kontekście szybkości oraz elastyczności działania oraz wypracowywania zaawansowanych technologii" - dodał.
Wskazał, że ICEYE może aktywnie uczestniczyć zarówno w tworzeniu niezależnych, narodowych systemów rozpoznania satelitarnego, jak i we wspólnych inicjatywach na poziomie europejskim.
„Zaawansowane technologie satelitarne rewolucjonizują kluczowe aspekty bezpieczeństwa państwa. Dzięki technologii SAR możliwe jest monitorowanie strategicznych obszarów - granic lądowych i morskich oraz analiza aktywności na przykład na Morzu Bałtyckim - niezależnie od warunków atmosferycznych oraz pory dnia i nocy" - dodał Witold Witkowicz, dyrektor generalny ICEYE Polska.
W ramach podpisanej umowy, Wojsko Polskie pozyska zaawansowane zdolności rozpoznawcze oparte o satelity radarowe ICEYE.
Jak podano w komunikacie prasowym, satelity SAR umożliwiają ciągłe monitorowanie sytuacji na powierzchni Ziemi niezależnie od pory dnia oraz panujących warunków atmosferycznych, co odróżnia je od możliwości satelitarnych instrumentów optoelektronicznych. Zakup satelitów radarowych znacząco zwiększy wszechstronność i efektywność systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP, umożliwiając uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji operacyjnej.
"ICEYE jest europejskim dostawcą systemów rozpoznania, co czyni nas idealnym dostawcą suwerennych systemów ISR, choć architektura naszego systemu została zaprojektowana również z myślą o dzieleniu się zasobami i kolektywnym wykonywaniu zadań. Umożliwia to, w razie potrzeby, optymalne wykorzystanie potencjału połączonych konstelacji oraz szybsze wzmocnienie zbiorowych zdolności obronnych w domenie kosmicznej państw europejskich i ich sojuszników" - powiedział Rafał Modrzewski.
ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, zapewniając nieograniczony globalny dostęp i najwyższą dostępną na rynku częstotliwość rewizyt. Najnowsze satelity SAR firmy ICEYE zapewniają rozdzielczość 25 cm, co pozwala na dokładne wykrywanie obiektów i zapewnianie świadomości sytuacyjnej niezależnie od warunków pogodowych i oświetleniowych. Do tej pory firma ICEYE wyniosła na orbitę 48 satelitów na potrzeby własne oraz klientów.
Firma z polsko-fińskim rodowodem działa globalnie poprzez biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zespół ICEYE liczy ponad 700 pracowników.
Anna Lalek (PAP Biznes)
alk/ ana/