DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy kończą sesję na mocnych plusach
Europejskie giełdy zakończyły czwartkową sesję na mocnych plusach. Na Wall Street w pierwszych godzinach handlu panują pozytywne nastroje. W centrum uwagi rynków znadują się dane makro z amerykańskiej gospodarki i wyniki spółek. Inwestorzy śledzą doniesienia dotyczące globalnej polityki handlowej i czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,49 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 1,51 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 1,29 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,52 proc.
Akcje Ocado wzrosły o prawie 18,5 proc. po tym, jak brytyjska firma poinformowała, że jej "bazowym priorytetem" jest uzyskanie dodatnich przepływów pieniężnych w następnym roku finansowym. W półrocznej aktualizacji spółka podała, że jej przychody wzrosły o 13 proc. rok do roku do 674 mln GBP.
W dół o 4,9 proc. poszły z kolei notowania EasyJet po tym, jak spółka poinformowała, że strajk francuskich kontrolerów ruchu lotniczego i wyższe ceny paliwa wpłynęły na jej wyniki kwartalne.
Linie lotnicze poinformowały, że strajk kosztował firmę 15 milionów funtów, podczas gdy paliwo spowodowało straty w wysokości 10 milionów funtów w trzecim kwartale fiskalnym kończącym się w czerwcu.
Na początku tego miesiąca kontrolerzy ruchu lotniczego we Francji protestowali przeciwko niedoborom personelu i starzejącemu się sprzętowi, zmuszając wiele linii lotniczych do odwołania setek lotów.
W czwartek inwestorzy poznali szereg mocnych danych z amerykańskiej gospodarki.
Departament Pracy USA podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 221 tys. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 233 tys.
Pozytywnie zaskoczyły też dane o sprzedaży detalicznej w USA, która w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec oczekiwań na poziomie +0,1 proc.
"Uspokajający wynik sprzedaży detalicznej pojawia się w idealnym momencie - gdy sezon zysków zaczyna się rozkręcać" - wskazał analityk inwestycyjny eToro w USA, Bret Kenwell.
"Jeśli zyski będą bardziej optymistyczne od oczekiwań, a zarządzający będą nadal wskazywali na mocne wydatki konsumentów, akcje mogą zareagować pozytywnie - nawet po rekordowym wzroście, który niektórzy inwestorzy mogą postrzegać jako nadmierny. W końcu to konsumenci są kręgosłupem amerykańskiej gospodarki" - dodał.
Dane wsparły optymizm na rynkach akcji na Wall Street. Amerykańskie indeksy w pierwszych godzinach handlu zwyżkują - S&P500 rośnie o 0,44 proc., Nasdaq Comp. zwyżkuje o 0,79 proc., a DJI idzie w górę o 0,44 proc.
Rynki odreagowują środową, zmienną sesję, która była skutkiem spekulacji na temat zwolnienia szefa Fed przez prezydenta USA, Donalda Trumpa. Na rynku pojawiły się nieoficjalne informacje agencji Bloomberg, że Trump prawdopodobnie zwolni Powella, jednak niedługo potem prezydent USA zdementował tę informację.
Inwestorzy śledzą też doniesienia dotyczące globalnej polityki handlowej. Prezydent Trump zapowiedział w środę, że około "150 małych krajów, z którymi USA robią niewielkie interesy", otrzyma niedługo pisma z informacją o nowej stawce celnej, która ma być jednakowa dla wszystkich państw z tej grupy.
Europejscy inwestorzy czekają ponadto na przyszłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.
Analitycy Goldman Sachs oceniają, że na lipcowym posiedzeniu EBC utrzyma stopy procentowe bez zmian. Ich zdaniem, nie należy również oczekiwać istotnych zmian w komunikacji banku.
"Oczekujemy, że prezeska EBC Christine Lagarde powtórzy na konferencji prasowej, że polityka banku jest w dobrym miejscu, ale Rada jest gotowa reagować na zmiany w perspektywach gospodarczych, podkreślając znaczenie napływających danych i polityki handlowej" - wskazują analitycy.
Goldman Sachs zwraca uwagę, że dla dalszej ścieżki stóp procentowych w strefie euro istotny będzie kształt porozumienia handlowego pomiędzy USA i UE.
Na rynku walutowym amerykański dolar umacnia się wobec euro - notowania EUR/USD zniżkują o 0,38 proc. do 1,1595. Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,35 proc. do 148,55.
Na rynku ropy WTI na NYMEX drożeje o ponad 1 proc. do 67,1 USD za baryłkę, a Brent na ICE rośnie o 0,7 proc. do prawie 69 USD. (PAP Biznes)
pat/ gor/