DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy zamknęły notowania pod kreską

W piątek na zamknięciu większość głównych indeksów na europejskich giełdach znajdowało się pod kreską, w związku z obawami inwestorów o amerykańskie cła, a także o napięcia handlowe UE-Chiny. Tracą też kontrakty futures w USA, dolar słabnie, utrzymują się spadki na rynku ropy.


Na zamknięciu piątkowej sesji indeks Stoxx Europe 50 stracił 1,02 proc., FTSE 100 pozostał bez zmian, CAC 40 poszedł w dół 0,75 proc., a DAX stracił 0,61 proc.

Indeks Stoxx600 stracił 0,48 proc.

Europejskie akcje ograniczyły spadki ze względu na optymizm wokół negocjacji handlowych między USA a Szwajcarią, który częściowo przysłonił obawy związane z ostatnimi zapowiedziami Donalda Trumpa ws. ceł. Umowa ze Szwajcarią może, według doniesień Bloomberga, zawierać gwarancje dot. rynku farmaceutycznego.

Prezydent USA zapowiedział w czwartek, że jego administracja zacznie w piątek rozsyłać listy do partnerów handlowych, wyznaczając w nich jednostronne stawki celne.

9 lipca upływa 90-dniowe zawieszenie tych ceł. Wbrew swoim wcześniejszym wypowiedziom Trump w środę powiedział, że nie rozważa przedłużenia tego terminu.

"Rozmowy handlowe są w centrum uwagi w związku ze zbliżającą się niepewnością. Rynki będą zastanawiać się, czy swoją umowę uzyska UE? Czy jest wystarczający postęp w rozmowach z USA" - powiedział CEO w EFG Asset Management Daniel Murray.

Według doniesień Bloomberga rozmowy między UE a USA zbliżają się do końca, a producenci aut szukają sposobu na zrekompensowanie ceł.

W wyniku obaw związanych z amerykańskimi cłami spadały w trakcie sesji notowania europejskich spółek narażonych na problemy w globalnym handlu, m.in. spółek wydobywczych i producentów samochodów.

Eskalują też napięcia handlowe pomiędzy Unią Europejską a Chinami - Pekin zapowiedział, że zamierza odwołać część wydarzeń w ramach dwudniowego szczytu z europejskimi liderami, który był planowany w drugiej połowie lipca.

Początkowe straty odrobili producenci alkoholi z Francji Remy Cointreau i Pernod Ricard po tym, gdy analitycy zauważyli pewne pozytywne aspekty w doniesieniach o nałożeniu przez Chiny ceł antydumpingowych na europejską brandy.

Tradycyjnie lepiej radzi sobie sektor użyteczności publicznej, lekko powyżej kreski kształtowały się też w trakcie sesji notowania europejskich telekomów.

Producent w branży obronności Rheinmetall AG zyskał 3 proc. po tym, gdy analitycy tacy jak JPMorgan Chase & Co, podnieśli swoje wyceny.

W Wielkiej Brytanii rynek akcji zmaga się z problemami wewnętrznymi, mimo że minął już rok od miażdżącego zwycięstwa w wyborach Partii Pracy, która zapowiadała stabilność polityczną i atrakcyjne możliwości dla inwestorów.

Na rynku walutowym amerykański dolar słabnie wobec euro - notowania EUR/USD zwyżkują o 0,19 proc. do 1,1778. Kwotowanie USD/JPY spada o 0,28 proc. do 144,52.

Na rynku ropy WTI na NYMEX baryłka tanieje o 1,0 proc. do 66,3 USD za baryłkę, a Brent na ICE spada o 0,9 proc. do 68,2 USD.

Złoto tanieje o 0,01 proc. do 3.342,60 USD za uncję, a srebro drożeje o 0,07 proc. do 37,11 USD.

Na rynku obligacji rentowność 10-letnich papiery z USA wzrosł 5 pkt bazowych do 4,35 proc., a 10-letnich niemiesckich bundów o 0,3 pkt bazowego do 2,57 proc.

W USA rynek kasowy jest zamknięty, a kontrakty na futures zniżkują: kontrakty na S&P 500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Comp. spadają o ok. 0,51-0,56 proc. w związku z powrotem niepewności związanej z cłami Donalda Trumpa.(PAP Biznes)

jz/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5510 -0,26%
1 EUR 4,2515 -0,28%
1 GBP 4,9242 -0,06%
100 JPY 2,5015 -0,40%
1 USD 3,6108 -0,08%