DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie rosną; giełdy w Azji głównie na minusach
Kontrakty w Europie zwyżkują, a indeksy w Azji głównie spadają. Inwestorzy oceniają ostatnie informacje dotyczące relacji USA-Chiny oraz dane makro.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,24 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,33 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,34 proc., a na DAX zyskują 0,34 proc.
W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,01 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zniżkuje o 0,63 proc. W Chinach indeks SSEC traci 0,54 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI wzrósł o 0,18 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,33 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,05 proc. do +0,15 proc.
Członek Rady Prezesów EBC, Martins Kazaks, powiedział w wywiadzie dla CNBC, że stopy procentowe w strefie euro są stosunkowo bliskie poziomu docelowego, jeśli inflacja utrzyma się w dopuszczalnym zakresie.
Inwestorzy oceniają dane makro z Japonii. Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w I kw. o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk – podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano -0,3 proc., po +2,4 proc. w III kw., po korekcie z +2,2 proc.
Produkcja przemysłowa w Japonii w marcu wzrosła o 0,2 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano się -1,1 proc.
Alibaba Group straciła ponad 5 proc. po tym, jak gigant e-commerce opublikował w czwartek kwartalne przychody poniżej szacunków analityków.
Agencja Reutera podała, że Departament Handlu USA rozważa umieszczenie większej liczby chińskich firm, w tym ChangXin Memory (CXMT), na swojej liście eksportu ograniczonego.
Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa USA rozważa również dodanie spółek zależnych Semiconductor Manufacturing International Corporation i Yangtze Memory Technologies Co do własnej listy takich podmiotów.
„Uwaga rynku przesunęła się na konkurencję USA-Chiny w innych dziedzinach, takich jak półprzewodniki i opieka zdrowotna, po tym, jak oba kraje znacznie obniżyły cła dla siebie nawzajem” - powiedział Dickie Wong, dyrektor wykonawczy ds. badań w Kingston Securities.
„Zawsze mamy teraz niewielki apetyt na ryzyko przed weekendem podczas prezydentury Trumpa, z możliwością niemiłej niespodzianki na otwarciu handlu w poniedziałek, która zawsze jest tylko o krok w postaci jednego posta w mediach społecznościowych” – powiedział Kyle Rodda, starszy analityk w Capital.com.
Analitycy Morgan Stanley w swoim raporcie napisali, że choć zawieszenie taryf celnych między USA a Chinami jest dla rynku pozytywnym zaskoczeniem, to jednak trwałe rozwiązanie spornych kwestii pozostaje trudne, biorąc pod uwagę złożoność stosunków dwustronnych. Dodał również, że nastroje na giełdach kontynentalnych Chin pogorszyły się w tym tygodniu ze względu na niższy wolumen obrotu.
Zdaniem Jamiego Dimona, prezesa JPMorgan, recesja w USA nadal jest możliwa, gdyż skutki wprowadzenia ceł nadal negatywnie wpływają na gospodarki światowe.
„Mam nadzieję, że uda nam się tego uniknąć, ale nie wykluczałbym tego w tym momencie. Jeśli nastąpi recesja, nie wiem, jak duża ona będzie, ani jak długo potrwa” — powiedział Dimon w wywiadzie dla Bloomberg Television w czwartek na corocznej Global Markets Conference JPMorgan w Paryżu.
Wells Fargo Investment Institute przewiduje, że wzrost gospodarczy, jasność co do taryf Trumpa i ciągły wzrost zysków spółek będą napędzać dalsze zyski na giełdzie w USA przez resztę tego i przyszłego roku.
Ajay Rajadhyaksha, globalny prezes działu badań w Barclays, ostrzega, że największym ryzykiem dla akcji amerykańskich nie są cła ani słaby wzrost gospodarczy w najbliższej przyszłości, lecz rosnące rentowności obligacji długoterminowych.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,65 proc., do 42.322,75 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 5.916,93 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,18 proc. do 19.112,32 pkt.
Dolar osłabia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 100,58 pkt.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,27 proc. do 145,21.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 0,16 proc. do 60,69 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,16 proc. do 64,42 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/