DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na plusach; dolar osłabia się
Giełdy w Europie rosną, podobnie jak kontrakty w USA. Inwestorzy szukają kolejnych katalizatorów dla wzrostu po rajdzie wobec deeskalacji na linii USA-Chiny na początku tygodnia. Dolar osłabia się.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,58 proc.
FTSE 100 idzie w górę o 0,33 proc., CAC 40 zwyżkuje o 0,48 proc., a DAX zyskuje 0,58 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,25 proc. do +0,35 proc.
„Obecnie rynkowi trochę brakuje ukierunkowania. Rynki potrzebują nowych katalizatorów po deeskalacji USA-Chiny w weekend i liczyły na chińskie zyski technologiczne w tym tygodniu, aby utrzymać wzrosty, ale wczorajszy wynik Alibaby nie był w stanie zapewnić tego impulsu” — powiedział Vey-Sern Ling, dyrektor zarządzający Union Bancaire Privee.
Członek Rady Prezesów EBC, Martins Kazaks, powiedział w wywiadzie dla CNBC, że stopy procentowe w strefie euro są stosunkowo bliskie poziomu docelowego, jeśli inflacja utrzyma się w dopuszczalnym zakresie.
Grupa luksusowa Richemont zyskuje 7 proc. Spółka odnotowała nieco silniejszy niż prognozowano wzrost sprzedaży kwartalnej o 7 proc.
Firma reasekuracyjna Swiss Re rośnie o 2 proc. Firma ogłosiła roszczenia w wysokości 570 mln USD pożarów w Los Angeles na początku tego roku.
Firma private equity CVC Capital Partners rośnie o 3,5 proc. po tym, jak Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.
Inwestorzy oceniają ostatnie informacje dotyczące relacji USA-Chiny. Agencja Reutera podała, że Departament Handlu USA rozważa umieszczenie większej liczby chińskich firm, w tym ChangXin Memory (CXMT), na swojej liście eksportu ograniczonego.
Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa USA rozważa również dodanie spółek zależnych Semiconductor Manufacturing International Corporation i Yangtze Memory Technologies Co do własnej listy takich podmiotów.
„Uwaga rynku przesunęła się na konkurencję USA-Chiny w innych dziedzinach, takich jak półprzewodniki i opieka zdrowotna, po tym, jak oba kraje znacznie obniżyły cła dla siebie nawzajem” - powiedział Dickie Wong, dyrektor wykonawczy ds. badań w Kingston Securities.
„Zawsze mamy teraz niewielki apetyt na ryzyko przed weekendem podczas prezydentury Trumpa, z możliwością niemiłej niespodzianki na otwarciu handlu w poniedziałek, która zawsze jest tylko o krok - w postaci jednego posta w mediach społecznościowych” – powiedział Kyle Rodda, starszy analityk w Capital.com.
Analitycy Morgan Stanley w swoim raporcie napisali, że choć zawieszenie taryf celnych między USA a Chinami jest dla rynku pozytywnym zaskoczeniem, to jednak trwałe rozwiązanie spornych kwestii pozostaje trudne, biorąc pod uwagę złożoność stosunków dwustronnych. Dodał również, że nastroje na giełdach kontynentalnych Chin pogorszyły się w tym tygodniu ze względu na niższy wolumen obrotu.
Zdaniem Jamiego Dimona, prezesa JPMorgan, recesja w USA nadal jest możliwa, gdyż skutki wprowadzenia ceł nadal negatywnie wpływają na gospodarki światowe.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,65 proc., do 42.322,75 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 5.916,93 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,18 proc. do 19.112,32 pkt.
Dolar osłabia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 100,71 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,11 proc. do 1,1120.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,23 proc. do 145,28.
Kurs funta zwyżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,3301.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 0,34 proc. do 61,41 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,33 proc. do 64,32 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/