DZIEŃ NA RYNKACH: Dow kończy sesję na plusie, ale inwestorzy odwracają się od big techów

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnym wzrostem indeksu Dow i spadkami S&P 500 i indeksu Nasdaq, gdyż inwestorzy porzucali akcje spółek technologicznych na rzecz innych branż, w tym spółek związanych z ochroną zdrowia.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,91 proc. i wyniósł 44.494,94 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,11 proc. i wyniósł 6.198,01 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,82 proc. do 20.202,89 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,94 proc. do 2.195,20 pkt.

Indeks VIX rośnie o 0,60 proc., do 16,83 pkt.

Inwestorzy porzucili gigantów technologicznych, takich jak Nvidia i Microsoft

i zamiast tego zdecydowali się na zakup akcji firm zajmujących się opieką zdrowotną. Amgen i UnitedHealth wzrosły po ponad 4 proc., podczas gdy Merck

i Johnson & Johnson wzrosły odpowiednio o ponad 3 i około 2 proc

„Przez ostatnie dwa miesiące kwartału to było naprawdę ryzykowne. Chodziło o kupowanie akcji, które miały naprawdę silne czynniki wzrostu, takie jak AI i technologia” — powiedział Anthony Saglimbene, główny strateg rynkowy Ameriprise.

"Myślę, że wyczerpaliśmy ten handel" - dodał.

Na rynkach nasilają się oczekiwania, że amerykańska gospodarka wytrzyma niepewność związaną z harmonogramem taryf celnych podczas prezydentury Donalda Trumpa.

„Uważamy, że będzie to szersze ożywienie. Myślę, że wraz z obniżką stóp przez Fed w drugiej połowie tego roku lub w przyszłym roku możemy zobaczyć stopniowe ożywienie — ponieważ teraz jest całkiem sporo nagromadzonego popytu, szczególnie w tych wrażliwych na stopy procentowe częściach rynku” — powiedział Mike Wilson, główny strateg ds. akcji amerykańskich i dyrektor ds. inwestycji w Morgan Stanley, w poniedziałek w programie „Closing Bell” w CNBC.

Producent pojazdów elektrycznych Tesla spadł o około 5 proc. po tym, jak prezydent Donald Trump zasugerował w poście na portalu Truth Social, że Departament Efektywności Rządowej (DOGE) powinien zbadać dotacje rządowe, jakie otrzymały firmy prezesa Elona Muska.

Musk skrytykował gigantyczną ustawę podatkową i wydatkową prezydenta Donalda Trumpa, nazywając ją w weekend "całkowicie szaloną i destrukcyjną”. To nie pierwszy raz, kiedy Trump i Musk spierają się o plany wydatków administracji, ponieważ na początku tego roku wybuchł między nimi spór .

Projekt został przyjęty w Senacie we wtorek w głosowaniu 51-50. Pakiet trafia teraz do Izby Reprezentantów, która nadal może odrzucić zmiany w ustawodawstwie.

Wcześniej tego samego dnia prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell potwierdził na panelu Europejskiego Banku Centralnego w Portugalii, że Fed prawdopodobnie obniżyłby stopy procentowe ponownie, gdyby nie taryfy.

Dodał, że wszelkie przyszłe działania będą zależeć od danych i nie odpowiedział bezpośrednio, czy lipiec to będzie za wcześnie na obniżki stóp proc.

„W efekcie wstrzymaliśmy się z działaniami, gdy zobaczyliśmy, jak duże są cła, a w zasadzie wszystkie prognozy inflacji w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosły w wyniku ceł” – powiedział Powell.

Inwestorzy liczą na porozumienia między USA a ich partnerami handlowymi, ponieważ 90-dniowe odroczenie przez Trumpa jego wyższych taryf ma wygasnąć w przyszłym tygodniu.

Zachary Hill, szef zarządzania portfelem w Horizon Investments, uważa jednak, że rynek oczekuje bardzo wiele, więc zmienność nadal może być na horyzoncie.

„Inwestorzy zdecydowanie zwiększyli swoje pozycje w ciągu ostatnich kilku tygodni, więc myślę, że to potencjalne zagrożenie” – powiedział w wywiadzie dla CNBC.

Akcje dokonały imponującego powrotu po gwałtownych spadkach w kwietniu, po tym jak polityka taryfowa Trumpa popchnęła S&P 500 w pobliże terytorium rynku niedźwiedzia.

Główne indeksy od tego czasu odnotowały gwałtowne odbicie. S&P 500 zamknął drugi kwartał zyskiem na poziomie 10,6 proc., a Nasdaq wzrósł o prawie 18 proc. w tym okresie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 52,9 pkt. wobec 52,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 52 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w czerwcu wyniósł 49 pkt. wobec konsensusu 48,8 pkt. i 48,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w maju wyniosła 7,769 mln wobec 7,395 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po korekcie. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 7,32 mln.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 0,97 proc. do 65,74 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,99 proc. do 67,40 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5373 0,24%
1 EUR 4,2403 -0,02%
1 GBP 4,9513 -0,21%
100 JPY 2,5059 0,29%
1 USD 3,5930 -0,65%