DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zniżkują; negocjacje handlowe w tle
Futures w USA są na minusach, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oceniają postępy w negocjacjach handlowych USA. Dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,32 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,15 proc., a na Nasdaq Comp. traci 0,42 proc.
Rynki liczą na porozumienia między USA a ich partnerami handlowymi, ponieważ 90-dniowe zawieszenie przez Trumpa jego najwyższych taryf ma wygasnąć w przyszłym tygodniu. Indeks S&P 500 zamknął drugi kwartał wzrostem o 10,6 proc., a Nasdaq wzrósł o prawie 18 proc. w tym okresie.
W międzyczasie Trump wyraził frustrację negocjacjami handlowymi między USA a Japonią, a sekretarz skarbu Scott Bessent ostrzegł, że kraje mogą zostać powiadomione o znacznie wyższych taryfach celnych, gdy zbliża się termin 9 lipca, pomimo negocjacji prowadzonych w dobrej wierze.
Chociaż inwestorzy wchodzą teraz w drugą połowę roku z akcjami na rekordowo wysokich poziomach, niektórzy pozostają optymistami, że rynek może wzrosnąć jeszcze bardziej w nadchodzących miesiącach.
„Uważamy, że będzie to szersze ożywienie. Myślę, że wraz z obniżką stóp przez Fed w drugiej połowie tego roku lub w przyszłym roku możemy zobaczyć stopniowe ożywienie — ponieważ teraz jest całkiem sporo nagromadzonego popytu, szczególnie w tych wrażliwych na stopy procentowe częściach rynku” — powiedział Mike Wilson, główny strateg ds. akcji amerykańskich i dyrektor ds. inwestycji w Morgan Stanley, w poniedziałek w programie „Closing Bell” w CNBC.
Głosowanie nad ustawą o obniżce podatków i wydatkach było spodziewane we wtorek, ale debata nad długą serią poprawek zgłoszonych przez Republikanów i Demokratów trwa.
Trump chce, aby ustawa została uchwalona przed świętem Niepodległości 4 lipca. Podczas gdy globalni negocjatorzy handlowi starają się zawrzeć umowy przed terminami wprowadzenia taryf Trumpa, inwestorzy oczekują również kluczowych danych z rynku pracy w USA w czwartek.
„Handel międzynarodowy jest w tym tygodniu na pierwszym planie, ale oprócz tego mamy oczywiście los ustawy fiskalnej, która jest obecnie przedmiotem debaty w Senacie” — powiedział Ray Attrill, szef strategii walutowej w National Australia Bank.
Akcje producenta pojazdów elektrycznych Tesla spadają o 6 proc. przed sesją po tym, jak prezydent Donald Trump zasugerował w poście na Truth Social, że Departament Efektywności Rządowej (DOGE) powinien zbadać dotacje rządowe, jakie otrzymały firmy CEO Elona Muska.
Musk skrytykował ustawę fiskalną Trumpa, nazywając ją w weekend „całkowicie szaloną i destrukcyjną”. W odpowiedzi na ostatni post prezydenta, Musk napisał w poście na X: Mówię dosłownie: ZREZYGNUJCIE Z TEGO WSZYSTKIEGO. Teraz”.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,63 proc. i wyniósł 44.094,77 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,52 proc. i wyniósł 6.204,95 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,48 proc. do 20.369,73 pkt.
Bitcoin rośnie o 1,03 proc. i jego kurs wynosi 106.438 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 17,46 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,39 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,6 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,4 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,24 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,48 proc.
Jeronimo Martins zyskuje 4 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" przez analityków Citigroup.
Umicore SA rośnie o 11 proc. Spółka podwyższyła swoje wytyczne dot. EBITDA na cały 2025 r. do 790-840 mln euro i podała, że spodziewa się w I połowie roku EBITDA powyżej 420 mln euro.
Mediobanca traci 4 proc. po sprzedaży pakietu akcji banku przez Mediolanum.
Na rynkach nasilają się oczekiwania, że amerykańska gospodarka wytrzyma niepewność związaną z harmonogramem taryf celnych podczas prezydentury Donalda Trumpa.
Indeks banków Stoxx 600 wzrósł w ciągu 6 pierwszych miesięcy 2025 r. aż o 29 proc.
To najlepiej prosperująca podgrupa w Stoxx 600 w Europie, gdy inwestorzy zaczęli masowo korzystać z usług pożyczkodawców.
Wzrost liczby inwestorów zawierających transakcje z bankami był szczególnie mocny we Włoszech.
UniCredit zyskał w tym roku 48 proc., a jego kapitalizacja rynkowa przewyższyła w maju kapitalizację jego rywala - Intesa Sanpaolo SA, co czyni UniCredit największym bankiem we Włoszech wg tego wskaźnika.
Od początku tego roku z kolei akcje Societe Generale SA wzrosły o 79 proc. i notowane są obecnie w pobliżu swojego maksimum z 2017 r.
Dolar osłabia się o 0,26 proc. wobec koszyka walut do 96,53 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,21 proc. do 1,1811.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,74 proc. do 142,94.
Kurs funta zwyżkuje o 0,11 proc. wobec dolara do 1,3747.
Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 4,21 proc. Dochodowość 30-letnich UST zniżkuje o 2 pb. do 4,76 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +49 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -12 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb. do 2,55 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 0,77 proc. do 65,65 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,69 proc. do 67,21 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ gor/