DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie rosną; giełdy w Azji głównie na plusach
Kontrakty w Europie zwyżkują, a indeksy w Azji głównie rosną. Inwestorzy oceniają działalność M&A w Chinach, ostatnie informacje dotyczące relacji USA-Chiny oraz dane makro.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,11 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,14 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,06 proc., a na DAX zyskują 0,04 proc.
W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,52 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 0,33 proc. W Chinach indeks SSEC traci 0,47 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,03 proc. W Indiach indeks Sensex zwyżkuje o 1,11 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,05 proc. do -0,15 proc.
W tym tygodniu indeks Hang Seng wzrósł o 1,4 proc. Fuzje i przejęcia w Hongkongu wykazują oznaki ożywienia w 2025 r., wspierane przez mocny debiut giganta baterii CATL, który pozyskał 4,6 mld USD w największym na świecie IPO w tym roku.
Akcje giganta farmaceutycznego Jiangsu Hengrui zyskały ponad 30 proc. podczas debiutu na giełdzie w Hongkongu w piątek, poprawiając nastroje w sektorze opieki zdrowotnej. Indeks CSI Healthcare wzrósł o 1,4 proc.
Akcje BYD wzrosły o prawie 4 proc. po doniesieniach, że chiński producent samochodów sprzedał w Europie więcej pojazdów elektrycznych niż Tesla. Akcje innych producentów samochodów odnotowały wzrosty ponad 3 proc.
Xiaomi poinformowało, że rozpocznie sprzedaż swojego pojazdu elektrycznego YU7 w lipcu. Jej akcje pozostały mniej więcej na tym samym poziomie po opublikowaniu tej wiadomości.
W tym miesiącu wiele banków inwestycyjnych, w tym Morgan Stanley i UBS, podniosło swoje prognozy dla indeksu Hang Seng, powołując się na poprawę zysków korporacyjnych i odwilż w chińsko-amerykańskich napięciach handlowych po zawieszeniu taryf.
Citi spodziewa się pogorszenia perspektyw gospodarczych na świecie w drugiej połowie roku. Bank przypisuje to częściowo amerykańskim konsumentom i firmom, które wcześniej zwiększyły koszty, aby wyprzedzić wprowadzenie ceł.
Z komunikatu opublikowanego w piątek przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynika, że Stany Zjednoczone i Chiny zgodziły się utrzymać kontakt po rozmowie telefonicznej między chińskim wiceministrem spraw zagranicznych Ma Zhaoxu i zastępcą sekretarza stanu USA Christopherem Landauem.
Inwestorzy oceniają dane makro.
Dane nt. inflacji w Japonii za kwiecień wskazały, że CPI wyniósł 3,6 proc. wobec oczekiwanych 3,5 proc., a inflacja bazowa wzrosła o 3,5 proc. vs konsensus rynkowy na poziomie 3,4 proc.
Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc., po korekcie z +0,4 proc. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,3 proc.
PKB Niemiec w I kwartale. wzrósł o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych (SA) – podano w drugim, końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się +0,2 proc. kdk.
Gubernator Rezerwy Federalnej USA Christopher Waller powiedział w czwartek, że nadal widzi możliwość obniżek stóp procentowych w dalszej części roku, ale zaznaczył, że perspektywy te zależą od tego, jak ustabilizuje się polityka handlowa prezydenta Trumpa.
„Rynek obligacji przemawia, rynki akcji w tym momencie nie słuchają. Wszystkie te zmiany, które są wprowadzane, czy to ustawa podatkowa, cła, itd., są to środki proinflacyjne” – powiedział Thomas Taw, szef strategii inwestycyjnej Azji i Pacyfiku w BlackRock Asset Management w wywiadzie dla Bloomberg TV.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu nie zmienił się i wyniósł 41.859,09 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,04 proc. i wyniósł 5.842,01 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,28 proc. do 18.925,74 pkt.
Dolar osłabia się o 0,39 proc. wobec koszyka walut do 99,58 pkt.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,42 proc. do 143,43.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zniżkują o 0,56 proc. do 60,86 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,6 proc. do 60,84 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/