DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie spadają; w Azji indeksy głównie na minusach
Kontrakty w Europie zniżkują, a w Azji przeważają spadki indeksów. Inwestorzy oceniają najnowsze doniesienia dotyczące polityki handlowej USA po tym, jak prezydent Trump zapowiedział nałożenie ceł na import z Kanady w wysokości 35 proc.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 0,4 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,02 proc., na CAC 40 zniżkują o 0,23 proc., a na DAX tracą 0,52 proc.
W Japonii Nikkei 225 spada o 0,24 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 1,69 proc. W Chinach indeks SSEC zyskuje 0,58 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,32 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,79 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,25 proc. do -0,3 proc.
Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na swoim portalu Truth Social, że 35-proc. cła na import z Kanady wejdą w życie od 1 sierpnia, a jeśli Kanada zdecyduje się na cła odwetowe, amerykańskie cła zostaną podwyższone.
Trump powiedział w czwartek w wywiadzie dla NBC News, że zamierza nałożyć na większość partnerów handlowych cła w wysokości 15 proc. lub 20 proc., podczas gdy obecnie wynoszą one 10 proc.
„Rynki prawdopodobnie będą zaniepokojone dalszą eskalacją, biorąc pod uwagę wcześniejsze działania odwetowe Kanady. Biorąc pod uwagę znaczny spadek wartości dolara amerykańskiego w pierwszej połowie roku, możemy być świadkami stopniowego zmniejszania się krótkich pozycji w dolarach amerykańskich w związku z nowymi cłami" – powiedziała Fiona Lim, starsza strateg w Malayan Banking w Singapurze.
Według Davida Chao, globalnego stratega rynkowego w Invesco Asset Management, inwestorzy odczuwają również zmęczenie tematem ceł.
„Po prostu mamy do czynienia z tak dużym przeciążeniem polityką, ciągłymi aktualizacjami, opóźnieniami i nowymi ogłoszeniami, że tworzy to dezorientujące otoczenie” - powiedział Chao.
„Im dłużej będą obowiązywać te wytyczne, które są sprzeczne z wolnym handlem i globalizacją, tym częściej będziemy obserwować ruch inwestorów dywersyfikujących swoją ekspozycję ze Stanów Zjednoczonych na inne rynki” – powiedział Stefan Hofer, główny strateg inwestycyjny w LGT Private Banking Asia.
W Chinach indeks giełdy w Szanghaju wzrósł do najwyższego poziomu od października. Sektor metali ziem rzadkich przewodził wzrostowi, odnotowując zwyżkę o prawie 6 proc., osiągając najwyższy poziom od początku 2023 r.
Akcje spółek technologicznych zdominowały wzrosty w Hongkongu, indeks Hang Seng Tech Index wzrósł o ponad 2 proc., a akcje Alibaby i Meituan zwyżkowały o ponad 3 proc.
„Nastroje poprawiły się wraz z wyraźniejszym komunikatem rządu w Pekinie, mającym na celu ograniczenie eskalacji nadmiernej konkurencji i potencjalnej nadwyżki mocy produkcyjnych” – napisała w raporcie w piątek Laura Wang, strateg Morgan Stanley China.
Stratedzy Goldman Sachs Group podnieśli prognozę dla akcji spółek z Azji (poza Japonią), powołując się na korzystniejsze otoczenie makroekonomiczne i niższe ryzyko celne.
Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Marco Rubio spotka się w piątek w Kuala Lumpur z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi. Będzie to pierwsze osobiste spotkanie obu polityków.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,43 proc. i wyniósł 44.650,64 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,27 proc. i wyniósł 6.280,46 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,09 proc. do 20.630,67 pkt. S&P 500 i Nasdaq zanotowały nowe historyczne szczyty.
Dolar umacnia się o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 97,84 pkt.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,29 proc. do 146,89.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 0,44 proc. do 66,85 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,33 proc. do 68,88 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/