DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dolar osłabia się
Kontrakty w USA zwyżkują, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Rynki szukają kolejnych katalizatorów do kontynuowania rajdu po deeskalacji w relacjach handlowych między USA a Chinami. Dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,22 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,08 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,32 proc.
"Nagłówki dotyczące handlu nadal kształtują sytuację. Mieliśmy bardzo silne ożywienie i dobre wieści, jeśli chodzi o zawieszenie broni w wojnie handlowej między USA a Chinami. Widzimy teraz chwilę wytchnienia, podczas gdy inwestorzy czekają na kolejny katalizator” — powiedziała Fiona Cincotta, starsza analityczka rynkowa w City Index.
"W kwietniu inwestorzy stali się bardzo pesymistyczni, przegapili odbicie na rynku, a następnie zostali zmuszeni do pogoni za nim” – powiedział Lilian Chovin, szef alokacji aktywów w Coutts.
Peter Oppenheimer z Goldman Sachs powiedział, że akcje są narażone na dalsze spadki, jeśli pogarszające się dane ekonomiczne ponownie rozpalą obawy o recesję.
Zarówno S&P 500, jak i Nasdaq odbiły do poziomów obserwowanych przed 2 kwietnia, kiedy to prezydent USA Donald Trump ogłosił „dzień wyzwolenia”, wprowadzając cła na większość partnerów handlowych.
Akcje spółek technologicznych o wysokiej kapitalizacji rosną. Nvidia zyskuje 3 proc. w handlu przedsesyjnym po informacji, że producent półprzewodników wyśle ponad 18 tys. swoich układów sztucznej inteligencji do Arabii Saudyjskiej.
Akcje spółki American Eagle Outfitters spadają o 12 proc. przed sesją po tym, jak firma odzieżowa wycofała swoje roczne prognozy, powołując się na niepewność gospodarczą wywołaną cłami. UnitedHealth spada o 3 proc. w handlu przedsesyjnym. Bank of America obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj” po tym, jak gigant ubezpieczeń zdrowotnych zawiesił całoroczną prognozę finansową.
Akcje Omnicell rosną o 3 proc. przed otwarciem sesji po tym jak Wells Fargo podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,64 proc., do 42.140,43 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,72 proc. i wyniósł 5.886,55 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,61 proc. do 18.010,09 pkt.
Bitcoin spada o 0,55 proc. i jego kurs wynosi 104.139 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 18,20 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,23 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,32 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,4 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,04 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,02 proc.
Według danych LSEG I/B/E/S opublikowanych we wtorek, analitycy szacują, że na podstawie dotychczas opublikowanych raportów finansowych europejskich firm, ich zyski wzrosną o 1,9 proc., co jest lepszym wynikiem od prognozowanego tydzień temu wzrostu o 0,4 proc.
TUI traci 10,5 proc. Operator wycieczek i podróży turystycznych zasygnalizował negatywną zmianę rezerwacji na sezon letni.
Burberry zyskuje 18 proc. Dane o sprzedaży w IV kw. tej brytyjskiej spółki okazały się lepsze od szacunków analityków.
Akcje Imperial Brands spadają o 7 proc. po tym, jak producent papierosów poinformował, że jego dyrektor generalny Stefan Bomhard przejdzie na emeryturę po pięciu latach pełnienia funkcji i mianował na swojego następcę dyrektora finansowego Lukasa Paraviciniego.
Akcje szwajcarsko-amerykańskiej firmy okulistycznej Alcon spadają o 8 proc. po tym, jak spółka skorygowała swoje prognozy na 2025 r., aby uwzględnić wpływ amerykańskich taryf. Jednocześnie wyniki za pierwszy kwartał nie spełniły oczekiwań.
Akcje francuskiego producenta pociągów Alstom spadają o 16 proc. Prognozy finansowe spółki rozczarowały inwestorów.
Geberit rośnie o 2 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji tej spółki do "kupuj" - o 2 stopnie, przez analityków Jefferies.
Brenntag spada o 3 proc. Dane finansowe spółki za I kw. rozminęły się z rynkowymi szacunkami, a analitycy JPMorgan określili je jako "obniżoną poprzeczkę".
Compass Group zniżkuje no 1 proc. Wyniki spółki za I kw. nie spełniły rynkowych oczekiwań.
Lundbeck zyskuje 11 proc., najmocniej od II 2016 r. Spółka zanotowała w I kw. sprzedaż i przychody powyżej szacunków i podwyższyła swoje prognozy skorygowanego rocznego EBITDA.
FLSmidth rośnie o 10 proc. Firma zaliczyła mocny I kw. i podwyższyła roczne prognozy.
Dolar osłabia się o 0,34 proc. wobec koszyka walut do 100,66 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,24 proc. do 1,1211.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,85 proc. do 146,35.
Kurs funta zwyżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,3317.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 1 pb. do 4,48 proc. Dochodowość 30-letnich UST zwyżkuje o 1 pb. do 4,92 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +46 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +8 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,67 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 1,2 proc. do 62,90 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 1,15 proc. do 65,68 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/