DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA w dół, rosną obawy o kolejne obniżki stóp proc.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Do przeceny przyczyniły się słowa szefa Fed Jerome'a Powella, który ocenił, że nie ma potrzeby śpieszyć się z kolejnymi obniżkami stóp proc., co wzbudziło obawy o politykę monetarną Rezerwy Federalnej.


Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,70 proc. do 43.444,99 pkt. '

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,32 proc. i wyniósł 5.870,62 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 2,24 proc. do poziomu 18.680,12 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,48 proc. do 2.302,63 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 12,58 proc., do 16,12 pkt.

W skali całego tygodnia S&P 500 stracił 2,2 proc., Nasdaq Composite zniżkował o 3,3 proc., a Dow spadł ponad 1 proc.

Najgorzej radzącym sobie sektorem rynku był w piątek sektor technologii informatycznych z indeksu S&P 500, który spadł o ponad 2 proc. Straciły na wartości Nvidia, Meta Platform, Alphabet i Microsoft.

Zyskały za to ponad 2 proc. akcje Tesli.

"Chociaż uważamy, że otoczenie makroekonomiczne nadal dobrze wróży aktywom ryzykownym, w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się pewnej mikrozmienności, szczególnie w odniesieniu do potencjalnych zmian w polityce pod nową administracją" – powiedziała Kristy Akullian, szefowa strategii inwestycyjnej iShares na region obu Ameryk w BlackRock.

"Oczekujemy, że amerykański rynek akcji będzie nadal poruszał się w górę, ale nie oczekujemy, że wzrost nastąpi w linii prostej" - dodała.

Zdaniem analityków, inwestorzy łapią oddech i oceniają, czy ostatnie wzrosty są uzasadnione.

"Naprawdę nie widzimy teraz niczego na horyzoncie, co mogłoby wywrócić akcje do góry nogami, ale inwestorzy zawsze rozglądają się, aby zobaczyć, co mogłoby spowodować zakończenie trendu” — powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research.

„Powyborczy rajd na rynkach robi pauzę, a ostatnie komentarze ze strony prezesa Rezerwy Federalnej na temat gospodarki zahamowały wzrost na giełdach” – powiedział Richard Hunter, szef rynków w interactive investor.

W centrum uwagi inwestorów były czwartkowe wypowiedzi prezesa Fed Jerome'a Powella, który zasygnalizował, że przy obecnej sile amerykańskiej gospodarki nie ma potrzeby śpieszyć się z kolejnymi obniżkami stóp proc.

"Gospodarka nie wysyła żadnych sygnałów, że musimy się spieszyć z obniżeniem stóp. Siła, którą obecnie obserwujemy w gospodarce, daje nam możliwość ostrożnego podejścia do naszych decyzji" – powiedział Powell.

Wystąpienie Powella ograniczyło oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Według narzędzia FedWatch CME, rynki wyceniają obecnie 71-proc. możliwość obniżki stóp proc. w USA o 25 pb. po grudniowym posiedzeniu banku centralnego, wobec 83 proc. przewidywanych wcześniej w czwartek.

„Prezes Rezerwy Federalnej Powell przekazał informację, której rynki nie chciały usłyszeć, ale wiadomość ta znalazła wyraźne odzwierciedlenie w ostatnim raporcie CPI, zgodnie z którym Rezerwa Federalna nie może jeszcze ogłosić zwycięstwa w swojej kampanii na rzecz stłumienia inflacji” — powiedział Quincy Krosby, główny strateg globalny w LPL Financial.

Prezes Fed z Bostonu, Susan Collins, poszła dalej w tym ostrożnym nastroju, mówiąc "The Wall Street Journal", że obniżka stóp procentowych w przyszłym miesiącu nie jest pewna.

Goldman Sachs szacuje teraz większe ryzyko, że Fed mógłby zwolnić tempo łagodzenia polityki monetarnej niedługo, być może już na posiedzeniu w grudniu lub styczniu, podczas gdy JPMorgan nadal ocenia, że Fed obniży stopy w grudniu, chociaż spodziewa się, że bank centralny mógłby zmniejszyć tempo obniżek w styczniu.

„Po euforii z powodu wyboru Trumpa na prezydenta i jego możliwym późniejszym wpływie na oczekiwania dotyczące zysków firm, entuzjazm rynku jest osłabiany przez większą niepewność dotyczącą stóp procentowych, szczególnie w przyszłym roku” — powiedział Kyle Rodda, starszy analityk w Capital.Com.

„Niewątpliwie dolar amerykański uwzględnia w cenach wiele możliwych decyzji Trumpa bez szczegółów czasowych i implementacyjnych, co oznacza, że chodzi bardziej o przyjęcie rozległej narracji. Rynki ryzykują przesadnym oszukiwaniem się w tej kwestii” — powiedział Richard Franulovich, szef strategii walutowej w Westpac Banking.

Analitycy wskazują też, że chociaż 75 proc. spółek pobiło szacunki zysków analityków w kwartale, to jest to liczba poniżej pięcioletniej średniej wynoszącej 77 proc. Co więcej, spółki z indeksu S&P 500 przewyższają prognozy średnio o 4,3 proc., czyli prawie o połowę mniej niż średnia pięcioletnia wynosząca 8,5 proc.

Tymczasem perspektywy w przyszłość mogą być mniej optymistyczne. Spośród 80 spółek z indeksu S&P 500, które oszacowały swoje zyski w czwartym kwartale, 54, czyli 68 proc., wydało negatywne prognozy, podczas gdy 26, czyli 32 proc., przedstawiło pozytywne prognozy. 68 proc., które wystawiły negatywne oceny, przekroczyło pięcioletnią średnią wynoszącą 58 proc. i 10-letnią średnią wynoszącą 62 proc.

Wskaźnik ceny do zysku dla indeksu S&P 500 w perspektywie najbliższego roku wynosi 22,0, powyżej pięcioletniej średniej terminowej P/E wynoszącej 19,6, a także 10-letniej średniej wynoszącej 18,1.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w listopadzie wzrósł o 31,2 pkt. z -11,9 pkt. miesiąc wcześniej - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 0,0 pkt.

Sprzedaż detaliczna w USA w październiku wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,1 proc., oczekiwano wzrostu o 0,3 proc.

Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,8 proc. w ujęciu mdm, po korekcie z +0,4 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 1 proc., po rewizji z +0,5 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 2,46 proc. do 67,01 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 2,01 proc. do 71,11 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6041 -0,67%
1 EUR 4,3306 -0,31%
1 GBP 5,1743 -0,83%
100 JPY 2,6339 -0,62%
1 USD 4,1039 0,00%