DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA z małymi zmianami, w ciągu dnia nowe rekordy indeksów

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów, ale w ciągu dnia zarówno Dow Jones, jak i S&P 500 ustanowili nowe rekordy wszech czasów. Inwestorzy czekają na środową decyzję Rezerwy Federalnej i na obniżkę stóp procentowych przynajmniej o 25 punktów bazowych.


Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,04 proc., do 41.606,18 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 5.634,58 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,20 proc. do poziomu 17.628,06 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,71 proc. do 2.204,62 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 2,74 proc., do 17,61 pkt.

Badanie ankietowe BofA wśród zarządzających funduszami wykazało, że nastroje globalnych inwestorów poprawiły się we wrześniu 2024 r. po raz pierwszy od czerwca, dzięki optymizmowi związanemu z możliwym miękkim lądowaniem gospodarczym w USA i obniżkami stóp procentowych przez Fed.

Ruch indeksu S&P 500 do rekordowego poziomu na początku sesji nastąpił w historycznie trudnym okresie dla rynku. Wrzesień był najgorszym miesiącem dla benchmarku w ciągu ostatnich 10 lat, przynosząc średnio 1,3 proc. miesięcznej straty, zgodnie z danymi FactSet.

Inwestorzy przezwyciężyli również trudności późnego lata, wynikające z obaw o kondycję gospodarki amerykańskiej. Rozczarowujące dane o zatrudnieniu i produkcji w sierpniu wywołały dużą jednodniową wyprzedaż. Akcje były jednak w stanie odbić się od dna dzięki bardziej publikacjom dobrych danych i oczekiwaniom na obniżenie stóp procentowych przez Fed.

Wall Street jest w gotowości na długo oczekiwaną obniżkę stóp procentowych przez Fed w środę po południu, co może pomóc w przyspieszeniu wzrostu zysków spółek w związku z wysokimi kosztami finansowania zewnętrznego i wysoką inflacją. Fed po raz pierwszy rozpoczął agresywną kampanię podwyżek stóp procentowych w marcu 2022 roku.

"Oczekiwania rynku są podzielone między obniżką stóp o 25 pb. a obniżką o 50 pb., ponieważ decyzję komplikują sprzeczne sygnały ze strony solidnej aktywności gospodarczej i słabnącego rynku pracy. Rzadko oczekiwania rynku są tak rozbieżne przed posiedzeniem FOMC” — powiedziała Seema Shah z Principal Asset Management.

„Jeśli decydenci uznają, że utrzymywanie polityki monetarnej na zbyt restrykcyjnym poziomie przez zbyt długi czas stwarza niepotrzebne ryzyko dla gospodarki, to nie ma sensu zwlekać. Problem polega na tym, że poprzeczka jest wysoko zawieszona dla dużej obniżki stóp, szczególnie na początku cyklu łagodzenia. Może ona stwarzać wrażenie, że bankierzy centralni popełnili błąd i zostali w tyle” – powiedział Neil Shearing, główny ekonomista Capital Economics.

Najnowsze dane o sprzedaży detalicznej wskazują na dobrą kondycję konsumentów. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0,1 proc. wobec szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się spadku o 0,2 proc., według konsensusu Dow Jones. Wyłączając samochody, liczba ta również wzrosła o 0,1 proc., co nieznacznie rozminęło się od konsensusu prognoz na poziomie 0,2 proc.

Podczas gdy inwestorzy spodziewają się obniżki w środę, rynek jest podzielony co do wielkości potencjalnej redukcji. Inwestorzy wyceniają obecnie 63 proc. szans, że bank centralny złagodzi stopy procentowe o 50 punktów bazowych, zgodnie z narzędziem FedWatch firmy CME Group. Jest to wzrost z około 47 proc. szans w piątek, ale nieco mniej niż 67 proc. wcześniejszej prognozy we wtorek.

Zdaniem niektórych inwestorów bardziej stroma obniżka stóp procentowych może wywołać obawy o kondycję gospodarki.

"Obniżka o 50 punktów bazowych może dodatkowo oznaczać obniżenie oceny Fed na rynek pracy – to byłby bardziej niepokojący znak" – powiedział Adam Turnquist, główny strateg techniczny w LPL Financial.

"Myślę, że będzie dość duże odchylenie między tym, czego oczekuje rynek, a tym, co Fed zamierza prognozować" - dodał.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wzrósł we wrześniu do 41 pkt. z 39 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał indeksu na poziomie 41 pkt.

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu wzrosła o 0,8 proc. mdm. Oczekiwano, że produkcja wzrośnie o 0,2 proc. mdm wobec -0,9 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z -0,6 proc.

Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,9 proc. mdm. Prognozowano, że przetwórstwo wzrośnie o 0,2 proc. mdm, wobec -0,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -0,3 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 78 proc. vs konsensus 77,9 proc. i wobec 77,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 77,8 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 1,78 proc. do 71,34 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent rosną o 1,47 proc. do 73,83 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5184 -0,05%
1 EUR 4,2378 -0,18%
1 GBP 5,0238 -0,36%
100 JPY 2,5937 0,42%
1 USD 3,7804 0,08%