DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy giełdowe w Europie na plusach, w centrum uwagi wyniki spółek
Główne indeksy giełdowe w Europie zakończyły sesję na plusach, na Wall Street w pierwszych godzinach handlu przeważają wzrosty. W centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki finansowe spółek i geopolityka. Euro osłabia się wobec amerykańskiego dolara. Ropa naftowa zyskuje.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,29 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,30 proc., francuski CAC 40 zwyżkował o 0,42 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,59 proc.
W piątek spadały akcje producenta leków Novo Nordisk, po tym jak spółka podała, że jej dyrektor generalny, Lars Fruergaard Jørgensen, ustąpi ze stanowiska w obliczu gwałtownego spadku cen akcji firmy farmaceutycznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Akcje firmy spadły o ponad 50 proc. od połowy 2024 r.
Duńska firma poinformowała, że Jorgensen będzie nadal pełnił funkcję dyrektora generalnego "przez pewien okres, aby wesprzeć płynne przejście do nowego kierownictwa".
Mocno w górę poszły z kolei akcje producenta części do czołgów bojowych, Renk Group, po tym, jak analitycy JPMorgan podnieśli swoją rekomendację dla spółki do "przeważonej".
Podwyższenie rekomendacji przez bank nastąpiło po tym, jak firma odnotowała 164-proc. wzrost portfela zamówień do 549 mln euro w pierwszym kwartale. Firma podała też, że skorygowane zyski wzrosły o 38,1 proc. do 38 mln euro w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Akcje spółki wzrosły w tym roku o 227 proc., znacznie przekraczając oczekiwania większości analityków.
Wzrost wyceny zanotowała też spółka Richemont, po tym szwajcarski holding działający w branży dóbr luksusowych odnotował lepszą niż oczekiwano sprzedaż w czwartym kwartale fiskalnym w związku z rosnącym popytem na jego biżuterię.
Wzrost sprzedaży w czwartym kwartale był spowodowany dwucyfrowym wzrostem w dziale Jewellery Maisons grupy, który obejmuje Cartier, Van Cleef & Arpels i Buccellati.
Sprzedaż spadła jednak w segmencie produkcji specjalistycznych zegarków firmy, który obejmuje marki Piaget i Roger Dubuis, co było spowodowane słabością popytu w regionie Azji i Pacyfiku.
Obok wyników finansowych spółek w centrum uwagi rynków w piątek znajdowała się także polityka monetarna.
Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, Martins Kazaks, ocenił w rozmowie z CNBC, że stopy procentowe EBC są "stosunkowo bliskie stopy końcowej".
"Obecnie, jeśli spojrzeć na dynamikę inflacji, to w zasadzie mieścimy się w scenariuszu bazowym, a jeśli scenariusz bazowy się utrzyma, to myślę, że jesteśmy już stosunkowo blisko stopy końcowej" - powiedział Kazaks.
Główna stopa procentowa EBC wynosi obecnie 2,25 proc. po tym, jak bank jednogłośnie zagłosowała za jej obniżeniem o 25 punktów bazowych na kwietniowym posiedzeniu.
Kazaks wskazał ponadto, oczekiwane przez rynek cięcie stóp o 25 punktów bazowych na następnym posiedzeniu EBC w dniu 5 czerwca jest jego daniem "stosunkowo właściwe".
Inwestorzy nieustannie śledzą też doniesienia dotyczące geopolityki. W piątek zakończyły się rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Turcji.
Agencja Reutera podała powołując się na źródła, że rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule zakończyły się po niecałych dwóch godzinach. Agencja oceniła, że dotychczas nie widać żadnych oznak postępu, jeśli chodzi o możliwe zbliżenie stanowisk stron. Były to pierwsze bezpośrednie rozmowy przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy od trzech lat.
Prezydent USA Donald Trump ocenił w piątek, że konieczne jest jego spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, żeby rozwiązać konflikt z Ukrainą. "Muszę się spotkać z Putinem i to rozwiążemy, a jeśli nie rozwiążemy, to będzie bardzo ciekawie" - powiedział Trump.
Jednocześnie prezydent USA odleciał w piątek z Abu Zabi do Waszyngtonu, kończąc trwającą od wtorku wizytę na Bliskim Wschodzie. W trakcie podróży Trumpa podpisano wielomiliardowe kontrakty na broń, samoloty czy inwestycje w AI. Prezydent zapowiedział też normalizację stosunków z Syrią i porozumienie z Iranem.
Tymczasem na Wall Street w pierwszych godzinach handlu indeksy wahają się - przed godz. 18.00 indeks S&P500 rośnie o 0,21 proc., Nasdaq Comp. zwyżkuje o 0,06 proc., a DJI pozostaje bez większych zmian.
Pod koniec tygodnia na rynku walutowym amerykański dolar umacnia się do euro - notowania EUR/USD zniżkują o 0,36 proc. do 1,1141. Kwotowanie USD/JPY rosną o 0,28 proc. do 146,01.
Ropa WTI na NYMEX drożej o 1,48 proc. do 62,5 USD za baryłkę, a Brent na ICE rośnie o 1,3 proc. do 65,4 USD. (PAP Biznes)
pat/ ana/