DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na plusach przy obniżonych obrotach
Giełdy w Europie zakończyły czwartkową sesję ze wzrostami. Na rynkach wolumen obrotów był niższy ze względu na Święta Dziękczynienia w USA. Zwyżkował zwłaszcza sektor IT po wiadomości, że USA planują wprowadzić nowe obostrzenia w handlu półprzewodnikami z Chinami.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,54 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,85 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,51 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,08 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,45 proc.
Akcje spółek powiązanych z produkcją półprzewodników rosną po informacji, że administracja prezydenta Joe Bidena rozważa wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w sprzedaży sprzętu półprzewodników i układów pamięci AI do Chin.
ASML wzrósł o 2,5 proc., ASMI poszedł w górę o 1 proc., BE Semi zyskał 2 proc., Vat Group był na plusie o 1,5 proc., a Aixtron zyskał 1 proc.
Ograniczenia te mogą być ogłoszone już w przyszłym tygodniu - podają źródła i dodają, że termin i zarys możliwych działań USA wobec Chin zmieniał się wielokrotnie i nic nie jest ostatecznie przesądzone, dopóki przepisy w tej sprawie nie zostaną oficjalnie opublikowane.
Inwestorzy śledzą sytuację wokół budżetu Francji. Minister finansów Francji Antoine Armand powiedział, że jest gotowy na ustępstwa w sprawie budżetu na 2025 r.
Niepewność co do budżetu we Francji odbiła się na akcjach i obligacjach kraju, a rentowność 10-letnich francuskich obligacji referencyjnych po raz pierwszy w historii zrównała się z rentownością obligacji Grecji. Indeks giełdy w Paryżu jest na drodze do najgorszego wyniku za cały rok w porównaniu z europejskimi odpowiednikami od 2010 r., ponieważ impas budżetowy grozi obaleniem rządu.
„Problem z Francją polega na tym, że jest jednym z największych emitentów w Europie, a teraz mamy strajk kupujących. Nasz szef handlu europejskich obligacji niedawno był we Francji, rozmawiając z inwestorami, a ich zainteresowanie zakupem francuskich obligacji było wyjątkowo niskie. Są inne opcje, Włochy i Hiszpania, a ich dane są naprawdę fantastyczne” — powiedział Jordan Rochester, szef strategii makro w Mizuho International, w wywiadzie dla Bloomberg TV.
Nexi wzrósł o 3,5 proc. Przejęciem spółki zainteresowana jest firma CDP - wynika z nieoficjalnych doniesień.
Dr. Martens zwyżkował o 4 proc. Przychody spółki w I połowie roku były wyższe od rynkowego konsensusu.
RYNKI OBLIGACJI
⦁ Rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,13 proc.
WALUTY
⦁ Dolar umacnia się o 0,12 proc. wobec koszyka walut do 106,28 pkt.
⦁ Eurodolar osłabia się o 0,13 proc. do 1,0551.
⦁ Kwotowanie USD/JPY rosną o 0,49 proc. do 151,50.
⦁ Kurs funta zwyżkuje o 0,01 proc. wobec dolara do 1,2679.
SUROWCE
⦁ Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń zniżkują o 0,09 proc. do 68,9 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,08 proc. do 72,77 USD/b.
⦁ Srebro zwyżkuje o 0,77 proc. do 30,34 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,05 proc. do 2.641 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ ana/