DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wzrosty głównych wskaźników

Na europejskich giełdach indeksy rosną po informacjach, że prezydent Donald Trump chce złagodzić skutki ceł poprzez wycofanie się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji samochodów w USA. Na rynku walutowym dolar jest mocniejszy wobec innych walut. Bitcoin kosztuje ok. 94.300 USD. Notowania złota spadają - informują maklerzy.


Wskaźnik Stoxx 600 Europy zwyżkuje o 0,18 proc.

FTSE 100 rośnie o 0,09 proc.

CAC 40 idzie wyżej o 0,06 proc.

DAX idzie w górę o 0,43 proc.

Neste idzie w górę o 6,9 proc. po dobrych wynikach firmy w I kw.

Capgemini zyskuje 8,5 proc. po pozytywnych danych finansowych francuskiej spółki IT za I kw. Sprzedaż przewyższyła rynkowy konsensus, a firma podtrzymała swoje roczne wytyczne finansowe.

Jet2 drożeje o 15 proc. Spółka zaliczyła dobry I kw. i inicjuje program buybacku.

Sweco traci 9,1 proc. W I kw. sprzedaż spółki nie spełniła rynkowych oczekiwań.

Na rynkach widać powiew optymizmu po doniesieniach, że prezydent USA Donald Trump chce złagodzić skutki wprowadzonych przez siebie ceł poprzez wycofanie się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji samochodów w Stanach Zjednoczonych.

Takie informacje podał "The Wall Street Journal", powołując się na anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą.

Samochody wyprodukowane poza USA nadal będą podlegać dodatkowym cłom, ale prawdopodobnie zostaną zwolnione z innych opłat.

Przewiduje się, że decyzja ta będzie miała charakter wsteczny, co oznacza, że producenci z branży motoryzacyjnej będą mogli otrzymać zwrot za już opłacone cła.

Ma to zapobiec nakładaniu się wielu ceł na siebie - poinformował w poniedziałek sekretarz handlu USA Howard Lutnick w pisemnym oświadczeniu.

Zmiany dotyczące ceł dla branży samochodowej mogą zostać zatwierdzone już we wtorek, przed planowanym przemówieniem prezydenta Donalda Trumpa w hrabstwkie Macomb, ośrodku przemysłu samochodowego - podał Lutnick.

Tymczasem analitycy wskazują, że "brutalny" kwiecień dobiega końca, a akcje na giełdach "utknęły między wyższym poziomem a brakiem drogi powrotnej".

Na rynkach jest poczucie, że krajobraz inwestycyjny zmienił się na zawsze - pisze w rynkowym komentarzu Jan-Patrick Barnert, dziennikarz agencji Bloomberg.

Barnert ocenia, że zarządzanie ryzykiem, sentyment inwestorów, zaufanie i narracja przewodnia - wszystko to zostało wywrócone do góry nogami, a na rynku tak wielu zmiennych trudno jest znaleźć konsensus.

Wczesna część sezonu wyników finansowych spółek wygląda jednak zdrowo, a prognozy - chociaż ostrożne - nie są katastrofalne - wskazuje Barnert. Dodaje jednak, że niewielu graczy jest chętnych do dyskusji na temat opcji handlowych Donalda Trumpa lub polityki Fed.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 142,44 za 1 USD, niżej o 0,3 proc.

Euro jest po 1,1387 USD, w dół o 0,3 proc.

Bitcoin kosztuje 94.318,82 USD za token, niżej o 0,2 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.313,22 USD za uncję, niżej o 0,9 proc.

Ropa WTI na NYMEX jest po 61,40 USD za baryłkę - niżej o 1,05 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 1,00 proc. do 65,20 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5277 -0,37%
1 EUR 4,2766 0,18%
1 GBP 5,0010 0,04%
100 JPY 2,6141 -0,80%
1 USD 3,7582 0,08%