DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie rosną; w USA rynki są zamknięte
Notowania indeksów w Europie są na plusach, a giełdy w USA są zamknięte ze względu na Dzień Prezydenta. Inwestorzy śledzą informacje nt.planów USA dotyczących Ukrainy i reakcję państw Europy. Dolar umacnia się.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,44 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,26 proc., CAC 40 zwyżkuje o 0,11 proc., a DAX zyskuje 0,92 proc.
W USA 17 lutego przypada Dzień Prezydenta - rynek amerykański jest zamknięty.
W Europie rosną akcje spółek sektora obronnego. Indeks akcji europejskich spółek obronnych prowadzony przez Goldman Sachs osiągnął rekordowo wysoki poziom.
Rheinmetall rośnie o 8 proc., a Leonardo SpA zwyżkuje o 5,5 proc., najmocniej od roku.
Niemiecka Renk Group rośnie o 14,5 proc., a szwedzki producent sprzętu obronnego Saab zyskuje 11,5 proc.
W górę idą też notowania innych spółek obronnych w reakcji na możliwe zwiększenia wydatków państw europejskich na obronę.
Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek będzie gospodarzem nadzwyczajnego szczytu na temat Ukrainy w Paryżu po tym, jak przedstawiciele USA dali do zrozumienia, że Europa nie będzie miała żadnej roli w rozmowach w tym tygodniu w Arabii Saudyjskiej mających na celu zakończenie konfliktu.
Przywódcy UE mają pracować w Paryżu nad nowymi rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie wydatków na zbrojenia. Działania te zachodzą po tym, jak Stany Zjednoczone naciskają na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie oraz po tym, jak wiceprezydent USA J. D. Vance zaatakował europejskich sojuszników podczas piątkowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium.
„UE zdaje sobie sprawę, że może coraz mniej polegać na USA w kwestii ochrony swoich granic. Będziemy musieli zobaczyć, jak kraje europejskie wydają więcej na obronę. To rzeczywiście uzasadnia nieco większą ostrożność w kwestii obligacji” – powiedziała Aneeka Gupta, dyrektorka ds. badań makroekonomicznych w Wisdomtree UK.
Według szacunków Bloomberg Economics modernizacja obrony i ochrona Ukrainy może kosztować kraje Europy dodatkowe 3,1 biliona dolarów w ciągu 10 lat.
Agencja Bloomberga podała w poniedziałek, że Stany Zjednoczone zwróciły się do państw europejskich z prośbą o wyjaśnienie, jakie gwarancje bezpieczeństwa są gotowe udzielić Ukrainie, aby zagwarantować trwałe rozwiązanie pokojowe, a także o wskazanie, w jaki sposób sojusznicy powinni zareagować, jeśli wysłane przez nich wojska zostaną zaatakowane przez Rosję.
Na rynkach nadal utrzymuje się niepewność w związku z polityką handlową USA, chociaż bezpośrednie zagrożenie taryfami USA ustąpiło do kwietnia.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,37 proc. do 44.546,08 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,01 proc. i wyniósł 6.114,63 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,41 proc. do 20.026,77 pkt.
Dolar umacnia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 106,84 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,2 proc. do 1,0469.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,53 proc. do 151,51.
Kurs funta zwyżkuje o 0,06 proc. wobec dolara do 1,2591.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zniżkują o 0,1 proc. do 70,69 USD za baryłkę, a kwietniowe futures na Brent spadają o 0,11 proc. do 74,61 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/